Chiny. Omikron zagrozi Igrzyskom Olimpijskim w Pekinie? Chiński rząd jest pewien, że da sobie radę

Omikron, nowy wariant koronawirusa, skomplikuje organizację zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie - przyznał we wtorek rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian. Wyraził jednak przekonanie, że impreza będzie udana i przebiegnie zgodnie z planem.

Omikron "z pewnością przyniesie wyzwania w walce z pandemią", ale "biorąc pod uwagę doświadczenie Chin w tej dziedzinie, jestem w pełni przekonany, że zimowe igrzyska przebiegną gładko i zgodnie z planem" - powiedział Zhao, cytowany przez agencję AFP.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Chiny. Strategia "zero COVID" ma uchronić kraj przed wariantem omikron

Od marca 2020 roku koronawirus jest w Chinach zasadniczo pod kontrolą. Władze stosują ścisłe ograniczenia na granicach, co najmniej 14-dniową kwarantannę dla przyjezdnych oraz surowe lockdowny, masowe testy przesiewowe i śledzenie kontaktów po wykryciu nawet pojedynczych infekcji.

Chińscy eksperci cytowani przez państwową prasę twierdzą, że strategia "zero COVID" uchroni kraj również przed wariantem omikron, który wywołuje na świecie duże zaniepokojenie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła, że globalne zagrożenie związane z nowym wariantem jest "bardzo wysokie".

W Chinach kontynentalnych nie zgłoszono dotąd ani jednego zakażenia omikronem. Kilka takich przypadków odnotowano w Hongkongu, ale podróże pomiędzy tym specjalnym regionem administracyjnym a Chinami kontynentalnymi wiążą się z obowiązkiem kwarantanny.

Rozpoczynające się 4 lutego igrzyska odbędą się bez udziału kibiców niemieszkających w Chinach, a niezaszczepieni sportowcy i członkowie ekip będą kierowani na 21-dniową kwarantannę. Zaszczepieni będą podlegali licznym ograniczeniom dotyczącym przemieszczania się.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP) / anb/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa
Więcej o: