Ponad 1300 mandatów i 7 tys. kontroli. Sanepid pilnuje przestrzegania nowych obostrzeń

Główny Inspektorat Sanitarny przeprowadził od środy, czyli w jeden dzień, 7326 kontroli i wystawił 1309 mandatów - poinformowano na Twitterze. GIS sprawdza, czy sklepy, hotele i lokale gastronomiczne przestrzegają nowych obostrzeń epidemicznych.

Od 1 grudnia w Polsce obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne, tzw. pakiet alertowy w związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2, zapowiedziany w poniedziałek przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Zawiera on m.in. zakaz lotów z siedmiu krajów Afryki i zmianę limitów obowiązujących w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na imprezach rodzinnych.

Policja wypisuje mandat (zdjęcie ilustracyjne)Policja wystawia mandaty za brak maseczek. W Słupsku - aż 250 interwencji w weekend

Sanepid wystawia mandaty za nieprzestrzeganie obostrzeń

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz poinformował, że od środy rozpoczęły się wzmożone kontrole inspekcji sanitarnej w sklepach, hotelach i lokalach gastronomicznych. Z kolei kontrolą osób indywidualnych zajmuje się policja. Funkcjonariusze sprawdzają przestrzeganie obowiązku noszenia maseczek.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek na Twitterze, że pracownicy inspekcji sanitarnej zaczęli sprawdzać w całym kraju przestrzeganie obostrzeń epidemicznych. Efektem ich wczorajszej pracy jest 7326 kontroli i 1309 mandatów.

Koronawirus - zmiany w obostrzeniach (zdjęcie ilustracyjne)Nowe obostrzenia - zmiana zasad i limitów w sklepach i restauracjach

Nowe obostrzenia. Co się zmieniło?

Od środy limit 50-procentowego obłożenia obowiązuje w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych. Taki sam limit dotyczy obiektów sportowych: basenów i aquaparków (do tej pory było to 75 proc. obłożenia).

Z 500 do 250 osób zmniejszono limit osób na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi. Maksymalnie 100 osób może uczestniczyć w takich zgromadzeniach i uroczystościach, jak wesela, komunie, konferencje i spotkania, a także podczas dyskotek (do tej pory limit wynosił 150 osób). Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Z kolei limit jedna osoba na 15 mkw. obowiązuje na siłowniach, w klubach i centrach fitness, w obiektach z grami hazardowymi, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, kongresach i konferencjach (do tej pory obowiązywał limit jednej osoby na 10 mkw.). Taki sam limit obowiązuje w obiektach handlowych, targach, wystawach, kongresach i konferencjach. (PAP)

ipa/ joz/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Czy rząd się boi wprowadzić przepisy odnośnie kontroli szczepień?
Więcej o: