Szczepienia za granicą. Od środy będzie można je wpisać do krajowego systemu

Szczepienia przeciw COVID-19 dawką przypominającą przyjęte za granicą będzie można wpisać od 22 grudnia do krajowego systemu - przekazało w komunikacie prasowym w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Dodało, że chodzi o szczepienia dopuszczone do obrotu w UE.

"Od 22 grudnia każdy obywatel RP oraz cudzoziemiec uprawniony do udziału w Narodowym Programie Szczepień, który przyjął poza granicami kraju szczepienie przeciwko COVID-19 w schemacie podstawowym oraz dawkę przypominającą, może zgłosić się do wybranego punktu szczepień w Polsce, by szczepienie dokonane za granicą wprowadzić do krajowego systemu ewidencji szczepień prowadzonego w systemie e-Zdrowie (P1). Ważne jest, by szczepionka była dopuszczona do obrotu na terytorium Unii Europejskiej" - napisał resort.

tKonferencja ministra zdrowia w rzadzie PiS Adama Niedzielskiego ws. obostrzen zwiazanych z kolejna fala koronawirusa Niedzielski: 'Będzie obowiązek szczepień dla medyków'. Mówił też o nauczycielach

Szczepienia za granicą. Zmiany dla Polaków

Jak podkreśliło MZ na podstawie wprowadzonej do systemu dokumentacji, w systemie e-Zdrowie Unijny Certyfikat COVID-19 (UCC) zostanie automatycznie wygenerowany. Będzie go można samodzielnie pobrać i wydrukować z Internetowego Konta Pacjenta oraz aplikacji mobilnej "mObywatel" lub poprosić o wydrukowanie UCC z aplikacji podczas wizyty w punkcie szczepień, lub w placówce POZ.

W przypadku dawki przyjętej po schemacie podstawowym, czyli przypominającej, możliwe jest wprowadzenie do krajowego systemu ewidencji szczepień tylko szczepienia przeprowadzonego szczepionką zgodną z wykazem szczepionek stosowanych jako dawka przypominająca w Polsce.

Resort zdrowia wskazał, że przewidziane są dwie ścieżki postępowania. Po pierwsze dla osób, które posiadają UCC uzyskany w innym kraju oraz dla osób, które legitymują się innymi dokumentami potwierdzającymi przyjęcie szczepienia.

"W przypadku osób, które posiadają UCC uzyskany w innym kraju w celu wprowadzenia danych do krajowego systemu ewidencji szczepień należy przedłożyć w punkcie szczepień certyfikat UCC potwierdzający przyjęcie każdej z dawek. Nie wymaga się, aby certyfikat UCC był tłumaczony na język polski" - wyjaśnił resort.

Osoba taka powinna w tym celu w puncie szczepień przedłożyć oryginał UCC wraz z kopią, potwierdzającą przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19 poza granicami kraju. Ponadto musi ona zgodzić się - lub w jej imieniu przedstawiciel ustawowy - na przetwarzanie danych osobowych.

Kolejka do punktu szczepień Mówili, że się nie zaszczepią, potem zmienili zdanie. Pocieszające dane

Natomiast w przypadku osób, które przyjęły szczepienie poza UE i legitymują się innymi dokumentami potwierdzającymi przyjęcie szczepienia, każdorazowo (również dla dawki szczepienia po schemacie podstawowym), warunkiem niezbędnym do uznania szczepienia w systemie e-Zdrowie (P1) jest przedłożenie przez osobę zainteresowaną oryginału wraz z kopią dokumentu (zaświadczenia) potwierdzającego przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19 poza granicami kraju, zgodnego ze wzorem obowiązującym w państwie przyjęcia szczepienia. Ponadto muszą dostarczyć tłumaczenie na język polski tego dokumentu przez tłumacza przysięgłego, jak również taka osoba musi wyrazić zgodę - lub w jej imieniu przedstawiciel ustawowy - na przetwarzanie danych osobowych związanych z wprowadzeniem szczepienia do systemu e-Zdrowie (P1) Unijnego Certyfikatu COVID-19 po zakończeniu pełnego cyklu szczepienia.

Dostarczone dokumenty, za wyjątkiem oryginału zaświadczenia, włącza się do dokumentacji medycznej pacjenta przechowywanej w punkcie szczepień.

Aktualny wykaz punktów szczepień jest podawany m.in. na mapie punktów szczepień pod linkiem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktowszczepien#/.

Więcej szczegółów zawartych jest opublikowany na stronie MZ: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-16-ministra-zdrowia-w-sprawie-uznania-szczepienia-przeciwko-covid-19-wykonanego-poza-granicami-rzeczpospolitej-polskiej-oraz-wydania-unijnego-certyfikatu-covid-19-ucc-z-uwzglednieniem-dawki-przypominajacej. (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ mhr/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Co z funduszem kompensacyjnym? Klimczak: Projekt uzyskał poparcie wszystkich klubów i kół
Więcej o: