Bill Gates odwołał swoje plany przed świętami. "Wchodzimy w najgorszą część pandemii"

"Omikron trafi do domów nas wszystkich. Moi bliscy przyjaciele już go złapali, ja odwołałem większość swoich planów wakacyjnych" - napisał na Twitterze Bill Gates. Miliarder wskazuje, że nowy wariant koronawirusa rozprzestrzenia się szybciej niż jakikolwiek inny wirus w historii. "Możliwe, że wchodzimy w najgorszą część pandemii" - ostrzegł.

W serii tweetów Bill Gates, założyciel Microsoftu i jedna z najbogatszych osób na świecie, podkreślił, że możliwe, że świat wchodzi właśnie w najgorszy etap pandemii koronawirusa

Pandemia koronawirusa. "Omikron rozprzestrzenia się szybciej, niż jakikolwiek inny wirus w historii"

"Kiedy wydawało się, że życie wróci do normy, możliwe, że wkraczamy w najgorszą część pandemii. Omikron trafi do domów nas wszystkich. Moi bliscy przyjaciele teraz się nim zakazili, ja odwołałem większość swoich planów wakacyjnych" - napisał Bill Gates. Zauważył, że omikron rozprzestrzenia się szybciej, niż jakikolwiek inny wirus w historii i "niedługo będzie obecny w każdym kraju na świecie".

"Wielką niewiadomą jest to, jaką chorobę powoduje omikron. Musimy podchodzić do tego poważnie, dopóki nie dowiemy się o nim czegoś więcej. Nawet jeżeli jest tylko w połowie tak dotkliwy jak delta, będzie to najgorszy wzrost zachorowań, jaki do tej pory widzieliśmy, gdyż jest tak zaraźliwy" - podkreślił.

Przeczytaj więcej informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl

Bill Gates: Wierzę, że pandemia może się skończyć w 2022 roku

Znany na całym świecie miliarder napisał, że wszyscy musimy dbać o siebie, nosząc maseczki, unikając dużych zgromadzeń w pomieszczeniach i szczepiąc się. Podkreślił, że dawka przypominająca "daje najlepszą ochronę". Bill Gates spekuluje, że gdy wariant omikron będzie dominujący w danym kraju, fala powinna trwać krócej niż trzy miesiące. "Te kilka miesięcy może być bardzo złym czasem, ale nadal wierzę, że jeśli podejmiemy właściwe kroki, to pandemia może się skończyć w 2022 roku" - napisał.

"Wiem, że wchodzenie w kolejny świąteczny sezon, gdy wisi nad nami pandemia COVID-19 jest frustrujące. Ale tak nie będzie zawsze. Pewnego dnia pandemia się skończy, a im bardziej się o siebie troszczymy, tym szybciej nadejdzie ten czas" - podsumował Gates serię swoich wpisów na Twitterze.

Wariant omikron w Polsce. Potwierdzono kolejne przypadki zakażeń

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiadomił w czwartek (23 grudnia), że w Polsce wykryto osiem nowych przypadków wariantu omikron z dwóch potwierdzonych wcześniej ognisk w Warszawie i Gdańsku. - W sumie to 15 zakażeń tym wariantem w naszym kraju - dodał.

- Świeże dane na dzisiejszy poranek, jeszcze nie komunikowane, mamy z dwóch ognisk, o których wcześniej informowaliśmy. Z ogniska szkolnego w Gdańsku i z ogniska przedszkolnego w Warszawie będziemy mieli kolejne przypadki. Już na 100 proc. potwierdzenie z tego ogniska szkolnego siedmiolatki z Gdańska mamy zarówno koleżankę, jak i mamę koleżanki już potwierdzoną z wariantem omikron. Znajdują się w izolacji i to jest już wpisane w GISAID - mówił w czwartkowy poranek rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia
Więcej o: