Austria wprowadza godzinę policyjną na sylwestra. "Omikron działa szybko". Ograniczenia wjazdu

Surowsze zasady podczas spotkań, ograniczenia wjazdu dla czterech krajów, godzina policyjna obowiązująca także w sylwestra - to jedne z nowych ograniczeń, ogłoszonych po środowym szczycie z udziałem władz federalnych, krajów związkowych i nowego ogólnokrajowego sztabu kryzysowego do zwalczania pandemii (GECKO).

Po zakończeniu ogólnokrajowego lockdownu w połowie grudnia rząd początkowo zapowiedział złagodzenie restrykcji (m.in. zniesienie godziny policyjnej w sylwestra), jednak to już nieaktualne - informuje portal Nachrichten.

Austria. Nowe restrykcje na czas świąt i sylwestra

- Wiemy, że omikron działa szybko. Dlatego staramy się działać równie szybko - zapowiedziała szefowa GECKO Katharina Reich, informując o zaplanowanych działaniach, mających na celu spowolnienie rozprzestrzenianie się wirusa.

Obowiązująca obecnie godzina zamknięcia lokali gastronomicznych zostanie przesunięta od 27 grudnia z godz. 23 na 22. Dotyczyć to będzie także nocy sylwestrowej. - Nie czas na świętowanie - skomentowała Reich, dodając, że ewentualne spotkania powinny odbywać się "małych grupach, z udziałem osób przetestowanych, najlepiej na zewnątrz".

Pomimo niezadowolenia branży turystycznej, od 25 grudnia utrudniony będzie wjazd osób z kilku krajów o wysokiej zachorowalności na COVID-19 (aktualnie do grupy tej należy Wielka Brytania, Holandia, Dania i Norwegia). Przyjeżdżający z tych krajów będą objęci obowiązkową kwarantanną, z wyłączeniem osób zaszczepionych 3 dawkami i posiadającymi negatywny wynik testu PCR. Nie obejmuje to dzieci.

Kraje związkowe nastawiają się tymczasem na zapewnienie wystarczającej liczby szczepień i testów w okresie świątecznym z uwagi na wprowadzenie od lutego 2022 r. powszechnego obowiązku szczepień przeciw COVID-19.

- Obłożenie oddziałów intensywnej terapii jest nadal bardzo wysokie. Trudno powiedzieć, czy kolejny lockdown będzie potrzebny, nie można tego wykluczyć - skomentował gubernator Górnej Austrii Thomas Stelzer.

Marzena Szulc (PAP) / mszu/ kgod/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta
Więcej o: