Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie znów obowiązywał. Tylko do 27 lutego. Komu przysługuje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wrócił w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju i powrotem nauki zdalnej. Rodzice mogą z niego skorzystać od 1 do 27 lutego. Komu przysługuje świadczenie?
Zobacz wideo Pomoc państwa dla kredytobiorców złotówkowych? Posłanka Leszczyna tłumaczy

Wzrost zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 doprowadził do kolejnych obostrzeń, restrykcji sanitarnych, m.in. do nauki zdalnej uczniów szkół podstawowych klas V-VIII oraz ponadpodstawowych, w tym także szkół specjalnych. Z powodu zamknięcia lub ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowych, rząd  ponownie wprowadził dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców w okresie od 1 do 27 lutego.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 stycznia zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim osobom uprawnionym do jego pobierania na podstawie art. 4a, "jednak nie dłużej niż do dnia 27 lutego 2022 r.". Kto jest zatem uprawniony do jego pobierania?

Zdjęcie ilustracyjne Szczepienia. Ponad 64 proc. emerytów chce, by były obowiązkowe [SONDAŻ]

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje?

Jak podaje portal pit.pl: "Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, trzeba złożyć oświadczenie o sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkole. Pracownicy i zleceniobiorcy składają takie oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy". 

Z zasiłku mogą skorzystać rodzice lub opiekunowie, którzy zapewniają dozór dziecku w wieku:

  • do lat 8,
  • do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma drugiego rodzica, który może zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej. "Zasiłek przyznawany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia i wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy" - czytamy.

Więcej informacji ze świata lub kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

DLORZ Czy "lex Czarnek" zwiększy uprawnienia kuratorów kosztem rodziców? "Może"

Więcej o: