Generator losowego koloru HEX oraz RGB

Losowy generator kolorów pozwala na stworzenie niezwykle bogatej palety kolorystycznej. Powstałe barwy opisuje się dzięki kodowaniu współrzędnymi RGB lub HEX. Co warto o nich wiedzieć?
Zobacz wideo Chcesz zacząć przygodę z programowaniem? Te aplikacje mogą być pomocne

Jak działa generator kolorów?

Jak działa generator kolorów? Dzięki tej aplikacji istnieje możliwość mieszania barw podstawowych w rozmaitych proporcjach. Losowo tworzone barwy mogą różnić się od siebie nawet niuansami. W niektórych przypadkach występują nawet w kilkunastu milionach odcieni kolorów. W standardowej palecie barw RGB występuje więc 16,6 miliona odcieni kolorów. 

Kopiuj HEX
Kopiuj RGB
Losuj
Drukuj
Otrzymane wyniki spełniają jedynie rolę informacyjną.

Jednocześnie zapis w postaci jednego ze standardów pozwala na uzyskanie powtarzalności. Dawniej miało to zastosowanie w fotografii analogowej, obecnie jest wykorzystywane w cyfrowej i w grafice komputerowej. Pomimo takiego bogactwa barw, jakie można wygenerować dzięki omawianym aplikacjom, wiele spośród oferowanych monitorów nie daje możliwości wykorzystania tego bogactwa. 

Generator haseł to przydatne narzędzie. Zdjęcie ilustracyjne Generator haseł, czyli bezpieczeństwo i wygoda w jednym

HEX color / HEX color generator. Czym jest?

Czym jest HEX color / HEX color generator? Chodzi tutaj o specjalistyczny kod. Jest on złożony z sześciu cyfr szesnastkowych. Przyjmuje format #000000. Oczywiście poszczególne kolory i barwy posiadają odrębne wartości jeśli chodzi o kombinację cyfr. 

Kalendarz - zdjęcie ilustracyjne Jaka data za ile dni? Kalkulator, który policzy dni za Ciebie

Jak działa RGB generator? Sprawdźmy 

Jak działa RGB generator? W tym przypadku standard bierze nazwę od trzech najważniejszych kolorów. Oczywiście nazwa występuje w wersji anglojęzycznej. Będą to kolory czerwony, zielony i niebieski. Do każdego z nich przyporządkowana jest liczba w zakresie od 0 do 250 (synteza addytywna). Wyższy wynik oznacza jaśniejszą barwę. Generator kolorów losowo zestawia ze sobą trzy wartości i powstaje końcowy wynik. Przestrzeń barw RGB powstała na podstawie możliwości odbiorczych ludzkiego oka

Generatory kolorów są również aplikacjami bardzo funkcjonalnymi. Pozwalają na przekształcanie standardów RGB na HEX. Ta funkcja bywa bardzo przydatna np. dla osób zajmujących się grafiką komputerową. Warto dodać, że zwłaszcza RGB jest wykorzystywane nie tylko w fotografii, ale także skanerach i wszystkich urządzeniach wyświetlających obraz. Podobnie jest w informatyce i plikach graficznych. Najczęściej wykorzystuje się tutaj 24-bitowy zapis kolorów. Na każdą z głównych barw przypada po 8 bitów. 

Zobacz też: Ile to dni? Ile rok ma godzin? Kalkulator pomocny w obliczaniu przedziałów czasowych

Więcej o: