-
Media: Jest polskie śledztwo przeciwko Gerhardowi Schroederowi
Polska prokuratura bada rolę Gerharda Schroedera w przygotowaniach Rosji do ataku na Ukrainę. Czy były kanclerz wykorzystał swoje stanowisko w rosyjskich koncernach energetycznych do wywierania nacisku na UE i Ukrainę?
-
Awantura w Niemczech. "Die Welt": CDU chce przywrócenia kontroli na granicach
W związku z rosnącą liczbą nielegalnych imigrantów, partie chadeckie CDU/CSU domagają się przywrócenia stałych kontroli na niemieckich granicach. SPD zarzuca chadekom nacjonalizm.
-
Sąd wstrzymał prace regulacyjne na Odrze. Poseł PiS: Obce państwo miesza się do naszych akwenów
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie Wód Polskich i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na decyzję wstrzymującą prace regulacyjne na Odrze. Czy PiS zastosuje się do decyzji sądu? - pyta dziennikarka "Tageszeitung".
-
Radosław Sikorski dla DPA: Niemcom brak zdolności do przewodzenia
Były szef polskiej dyplomacji krytykuje Niemcy za zwłokę w dostawach broni dla Ukrainy i wytyka im zdolności do przewodzenia. Niemieckie media publikują wywiad Radosława Sikorskiego dla agencji DPA.
-
"Antyniemieckie fobie Kaczyńskiego". Co przyniesie nowy rok w relacjach Berlina i Warszawy?
W roku 2022 w relacjach polsko-niemieckich dominowały napięcia i nieporozumienia. Wojna Rosji z Ukrainą dodatkowo zaostrzyła spory między Warszawą a Berlinem. Czy w tym roku grozi ponowna eskalacja?
-
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Austrii: Polski TK działa od 2016 r. w oparciu o złamanie konstytucji
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Austrii (Verfassungsgerichtshof VfGH) Christoph Grabenwarter uważa, że polski Trybunał Konstytucyjny działa od 2016 roku w oparciu o złamanie konstytucji.
-
Morawiecki do Niemców: Będzie nota dyplomatyczna ws. reparacji. 6,2 bln zł wcale nie jest nierealną sumą
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w "Spieglu" notę dyplomatyczną do niemieckiego rządu w sprawie reparacji wojennych. - Być może zwrócimy się później z naszymi żądaniami do sądów międzynarodowych. Będziemy przedstawiać w całym świecie nasz raport, który dotyczy nie tylko strat ludzkich i materialnych, lecz także straty dóbr kultury - powiedział szef polskiego rządu. Do rozmów z Berlinem zaprosił również przedstawicieli Izraela.
-
Morawiecki znów o reparacjach wojennych. Apeluje: Zastanówcie się, skąd pochodzą wasze dzieła sztuki
Premier Mateusz Morawiecki zapowiada w "Spieglu" notę dyplomatyczną do niemieckiego rządu w sprawie reparacji i zaprasza do rozmów z Berlinem przedstawicieli Izraela. Zaapelował również do "wszystkich, u których na ścianie wiszą dzieła sztuki, które nagle pojawiły się po wojnie w posiadaniu rodziny", o zastanowienie się nad ich pochodzeniem.
-
Wakacje kredytowe. Ekonomista: Polityka rządu jest śmieszna
Ekonomiczne i społeczne skutki wysokiej inflacji w Polsce mogą dodatkowo wpłynąć na przebieg brudnej kampanii przed wyborami w 2023 roku. Czy wakacje kredytowe pomogą rozwiązać problemy kredytobiorców?
-
Wolfgang Schaeuble: Polska powinna znaleźć się w kierownictwie UE. "Jak najszybciej"
Były szef Bundestagu Wolfgang Schaeuble uważa, że Polska powinna razem z Francją i Niemcami odgrywać kierowniczą rolę w Unii Europejskiej i wspólnie z Paryżem i Berlinem tworzyć europejską politykę obrony.
-
"Der Spiegel" o kryzysie gazowym: Czy Niemcy zasługują na solidarność? Krytyczne głosy z Polski i Portugalii
W przypadku przerwania dostaw gazu z Rosji, Niemcy domagają się europejskiej solidarności. Nie wszystkie kraje UE są jednak gotowe do kooperacji z Berlinem krytykowanym za egoizm podczas wcześniejszych kryzysów.
-
Eksport zboża z Ukrainy. Niemiecki minister obiecuje pomóc Polsce
Niemiecki minister rolnictwa Cem Oezdemir zapewnił w czwartek podczas wizyty w Warszawie o wsparciu Niemiec dla Polski w działaniach na rzecz przełamania rosyjskiej blokady na eksport ukraińskiego zboża.
-
Der Spiegel: Czy wojna pomoże Polsce rozwiązać spór z UE? "Wojna zmiękcza stanowisko Brukseli"
Po ataku Rosji na Ukrainę pozycja Polski w Europie uległa wzmocnieniu. Czy wojna pomoże w odblokowaniu przez Brukselę funduszy dla władz w Warszawie? - zastanawia się publicysta tygodnika "Der Spiegel".
-
Premier Bawarii i szef CSU: Rosja nie jest wrogiem Europy
Bawaria od dawna zabiega o poprawne relacje z Moskwą. Premier landu i szef CSU Markus Soeder zapewnia, że Rosja nie jest wrogiem Europy. Kwestionuje sens sankcji i odkłada na daleką przyszłość dyskusję o Ukrainie w NATO.
-
Polsko-niemiecki spór o przyszłość Odry. "Katastrofa dla przyrody" i pomyśle "z innej epoki"
Czy Odra ma pozostać bastionem przyrody, jak chcą Niemcy, czy też powinna stać się magistralą wodną dla transportu towarów, do czego dąży Polska? Czy możliwy jest kompromis?
-
Prasa o rozgrywce Moskwy z Waszyngtonem: Putin dostał to, co chciał. "Jak podczas zimnej wojny"
Koncentracją wojsk nad granicą z Ukrainą Rosja doprowadziła do dialogu z USA. Waszyngton i Moskwa chcą decydować o tym, co dzieje się na świecie, ignorując interesy Europy, jak podczas zimnej wojny - pisze gazeta.
-
"Der Spiegel": Trudna wizyta Scholza w Warszawie. "Milczenie niemożliwe"
Wizyta w Polsce będzie dla kanclerza Olafa Scholza trudniejszym wyzwaniem niż rozmowy w Paryżu i Brukseli. Rząd PiS szykanuje sędziów i mniejszości, na sile przybiera też antyniemiecka propaganda - pisze "Der Spiegel".
-
"Tagesspiegel" o rządzie Scholza: ostrzej z Węgrami , więcej zrozumienia dla Polski? Kaczyński "jak ideolog"
Nowy niemiecki rząd będzie konsekwentniej niż Angela Merkel zabiegał o przestrzeganie praworządności w UE. Publicysta "Tagesspiegla" uważa, że Berlin będzie ostrzej traktował Węgry Viktora Orbana niż Polskę.
-
Ambasador Niemiec przy Unii Europejskiej ostrzega przed polexitem
Ambasador RFN przy UE Michael Clauss wezwał przyszły rząd niemiecki do zwrócenia większej uwagi na politykę europejską. Dyplomata ostrzegł centralę przed polexitem czy sporem o politykę migracyjną.
-
Kryzys na granicy. Niemiecka prasa: UE powinna przedstawić Polsce ofertę
Łukaszenka prowadzi cyniczną grę, ale kierując uchodźców do Polski obnażył hipokryzję UE. Unia powinna poprosić Polskę o ich rejestrację i przyjęcie, a następnie rozdzielić ich w Europie - pisze "Sueddeutsche Zeitung".