W ten sposób łatwo sprawdzisz, jakie informacje na twój temat ma Facebook. Uważaj, możesz być zaskoczony swoim odkryciem

Ostatni wyciek danych z Facebooka sprawił, że wielu użytkowników serwisu zaczęło się zastanawiać, jakie dane na ich temat posiada Mark Zuckerberg i spółka. Okazuje się, że można to sprawdzić. Wystarczy dosłownie kilka kliknięć.
Co wie o tobie Facebook Co wie o tobie Facebook fot. DM

KROK 1: Odwiedź ustawienia swojego konta

Narzędzie, które pozwala nam wydobyć wszystkie (lub niemal wszystkie) informacje, które na nasz temat posiada Facebook, zostało przygotowane przez twórców serwisu.

W pierwszej kolejności powinniśmy zalogować się na nasze konto w serwisie, a następnie kliknąć w przycisk USTAWIENIA. Można też skorzystać z tego linku.

Facebook Facebook fot. DM

KROK 2: Pobierz kopię swoich danych z Facebooka.

Następnie musimy wygenerować plik z danymi, klikając w link 'Pobierz kopię swoich danych z Facebooka', a następnie klikając w pole: 'Uruchom moje archiwum'.

W tym momencie Facebook poprosi nas o podanie hasła do naszego konta, aby potwierdzić nasze uprawnienia. Później poprosi o to drugi raz, gdy będziemy pobierać gotowe archiwum.

Facebook Facebook fot. DM

KROK 3: Poczekaj na e-mail od Facebooka

W zależności od tego, jak długo mamy konto na Facebooku, i jak dużo informacji na nasz temat posiada serwis, wygenerowanie pliku z może potrwać od 5 do 15 minut.

Gdy archiwum z danymi będzie gotowe, Facebook wyśle link do niego na nasz adres e-mail, którym logujemy się do serwisu. Jeśli nie otrzymaliśmy żadnego maila, to warto sprawdzić skrzynkę ze SPAM-em, gdzie czasami mogą trafiać wiadomości od Facebooka.

Facebook Facebook fot. DM

KROK 3: Pobierz i otwórz plik z danymi

Gdy Facebook przygotuje archiwum, musimy kliknąć w link zamieszczony w otrzymanym e-mailu, a później kliknąć przycisk 'Pobierz archiwum' i zapisać plik na dysku komputera.

W tym miejscu warto zaznaczyć, ze nasze archiwum może całkiem sporo 'ważyć'. W moim wypadku plik z danymi miał prawie 1,5 GB. Gdy archiwum z danymi znajdzie się już na naszym dysku, należy je rozpakować, a następnie otworzyć plik 'index.html'

Facebook strzeże naszego bezpieczeństwa. Nie zawsze skutecznie. Facebook strzeże naszego bezpieczeństwa. Nie zawsze skutecznie. Fot. sxc.hu /Robert Kędzierski

KROK 4: Miłego odkrywania

Jakie informacje na mój temat zebrał Facebook? Jest ich całkiem sporo. W swoim archiwum znalazłem m.in. wszystkie moje wpisy, a także opublikowane zdjęcia i wideo.

To jednak dopiero początek. Facebook przechowuje również w archiwum treść wszystkich moich prywatnych wiadomości. Tak, również tych, które już dawno "usunąłem".

W archiwum znalazłem też dane kontaktowe moich znajomych wraz z adresami e-mail oraz numerami telefonów. Prawdopodobnie kiedyś nieopatrznie wyraziłem zgodę na ich pobranie, gdy korzystałem ze smartfonu ze starszą wersją Androida.

Facebook zapamiętał również wszystkie moje sesje logowania do serwisu wraz z adresami IP, wszystkie wydarzenia, w których brałem udział oraz wszystkie wyświetlane mi reklamy.

Poznałem również listę reklamodawców współpracujących z Facebookiem, którzy posiadają moje dane kontaktowe. Prawdopodobnie w tym wypadku również "wyraziłem zgodę" na ich przekazanie, gdy korzystałem z jednej z aplikacji, wypełniałem quiz czy ankietę.

Co ciekawe, Facebook przechowuje również listę wszystkich odrzuconych przeze mnie zaproszeń do znajomości, jak również listę znajomych, których wcześniej usunąłem.

Mówiąc krótko: w swoich archiwum znalazłem więcej informacji, niż sam się spodziewałem.

Facebook bada wiele parametrów aktywności Facebook bada wiele parametrów aktywności Ilustracja: ShareLab, źródło: dataethics.eu/

Co wie o tobie Facebook

Facebook przechowuje i analizuje dane dotyczące aktywności użytkowników portalu. Kiedy jednak zagłębić się w szczegóły, można wyróżnić dwie główne kategorie danych. Pierwsza, obejmuje konto i informacje profilowe. Druga, podejmowanie działania i zachowanie.

Facebook zbiera zatem takie dane jak: dane osobowe imię i nazwisko, data urodzenia, adres e-mail i numery telefonów, miejsce zatrudnienia, przebieg wykształcenia, miejsce urodzenia i zamieszkania. To jednak czubek góry lodowej. Serwis Marka Zuckerberga analizuje ok. 60 rodzajów informacji opisujących użytkownika. Wśród nich: status cywilny, ulubione hobby, osiągnięcia i nagrody, tatuaże, złamania, uzależnienia i nawyki, rodzaj używanego pojazdu, rocznice. Serwis odnotowuje nawet zakup czy remont mieszkania, domu.

Jeśli chodzi o zachowanie, Facebook analizuje ok. 15 kategorii - każdy wpis, lajk, komentarz, dodanie zdjęcia, przystąpienie dom grupy, kliknięcie w post jest analizowane.

Facebook bada wiele parametrów aktywności Facebook bada wiele parametrów aktywności Ilustracja: ShareLab, źródło: dataethics.eu/

Dziesiątki kategorii danych

Facebook analizuje też 20 rodzajów śladów, które mogą pomóc nas zidentyfikować w sieci. Wśród nich, adresy z których przechodzimy na Facebooka i wychodzimy. Serwis bada też które okna chatu mamy otwarte, a nawet nasze zachowanie na stronie.

Łącznie Facebook ma na temat każdego użytkownika 98 rodzajów informacji. Relacje z bliskimi, wydatki, posiadany majątek, a nawet stosunek do gier planszowych czy tatuaży. 

Jeśli masz dzieci, zwierzęta domowe, jeśli masz alergię lub często chodzisz do restauracji, Facebook przeanalizuje również te informacje. Przekaże również reklamodawcom dane o tym, jakie kosmetyki kupujesz, a nawet jakie zakupy robisz w markecie (o ile oczywiście zakupów dokonujesz online). Dzięki Facebookowi reklamodawcy wiedzą, czy użytkownik zaciągnął już kredyt, albo ma kartę kredytową, a nawet czy ma kłopot w jej spłacaniu. Wiedzą też, kto kupuje 'ponadprzeciętne ilości' piwa i wina.

Co Facebook wie o tobie? Co Facebook wie o tobie? fot. Robert Kędzierski

Na czym polega skandal związany z Facebookiem?

Jak te informacje mają się do ostatniego skandalu związanego z Facebookiem i Cambridge Analytica? Przede wszystkim w 2015 roku, kiedy to firma badawcza analizowała dane użytkowników serwisu, panowały na nim nieco inne zasady. Można bowiem było pobierać dane nie tylko tych, którzy wypełniali jakąś ankietę czy korzystali z aplikacji. Analizowane były też dane znajomych takich osób.

Cambridge Analytica miała użyć danych w sposób niezbyt etyczny - po to, by tworzyć zindywidualizowane przekazy kierowane do konkretnych odbiorców. Sprawa CA pokazuje więc, jak łatwo nasze dane mogą być wykorzystane przeciwko nam. Dowodzi też tego, że giganci internetu wiedzą o nas dużo, a czasami więcej, niż jesteśmy tego świadomi. Do badań nad naszą osobowością 'zatrudnić' można bowiem sztuczną inteligencję. A ta posługując się Big Data, czyli analizą tysięcy drobnych informacji pobranych od milionów osób, potrafi wyciągać wnioski.

Niewinne polubienie filmu, komentarz pod jakimś wpisem, zakup, który uważamy za całkiem zwyczajny podpowiadają potem, jak na nas wpłynąć tak, abyśmy nie odczuli tego jako manipulację.

Więcej o: