Amerykański rząd sprzedaje bitcoiny warte ponad 10 mln dol. skonfiskowane twórcy portalu Silk Road

Na początku przyszłego miesiąca odbędzie się aukcja bitcoinów przejętych przez FBI podczas aresztowania twórcy internetowego czarnego rynku - portalu Silk Road, który umożliwiał m.in. handel w sieci narkotykami, lekarstwami, kradzionymi towarami, a nawet pozwalał na wynajęcie płatnego zabójcy. Pod młotek trafi ponad 44 tys. bitcoinów o wartości ok. 10,6 mln dol.

To już czwarta i ostatnia aukcja fortuny Rossa Ulbrichta. Gdy w październiku 2013 r. FBI aresztowało twórcę Silk Road, znanego także pod pseudonimem "Dread Pirate Roberts", agenci zarekwirowali 144 tys. bitcoinów wartych w tym czasie ok. 30 mln dol. W maju tego roku Ross Ulbricht został skazany na dożywocie bez możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie, a bitcoinowa fortuna została przeznaczona na sprzedaż.

Ponad 44 tys. bitcoinów

Na obecnej i ostatniej aukcji wystawionych zostanie ponad 44 tys. bitcoinów, jednak nie będą one sprzedawane osobno, tylko w 22 pakietach. Łączna wartość licytowanych bitcoinów to ok. 10,6 mln dol. Aukcja odbędzie się 5 października, a chętni do wzięcia udziału w licytacji mogą zapisywać się od 19 października do 2 listopada, po złożeniu depozytu w wysokości 200 tys. dol.

Narkotyki, broń i zlecenia zabójstw

Serwis Silk Road był swego rodzaju czarnym rynkiem internetowym - za jego pomocą można było kupić narkotyki, lekarstwa, broń, a nawet zlecić zabójstwo. Strona działała w sieci Tor, która pozwalała zachować anonimowość klientom i sprzedającym dzięki serwerom proxy rozsianym po całym świecie. Kolejnym narzędziem, które pomagało w zachowaniu anonimowości, były właśnie bitcoiny, którymi płacono za wszystkie towary kupowane na Silk Road.

Według szacunków FBI przez trzy lata działalności za pomocą serwisu zawarto ponad milion transakcji o łącznej wartości ponad 1,2 mld dolarów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Zainstaluj wtyczkę Gazeta.pl na Chrome >>>

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zobacz wideo
Więcej o: