Nieruchomości. Bez tego dokumentu się nie pokazuj się u notariusza. Świadectwo energetyczne obowiązkowe

Przepisy w sprawie świadectwa energetycznego sporo zmieniają na polskim rynku mieszkaniowym. Nie każdy musi je od razu wyrabiać, ale wiele osób będzie musiała to zrobić. Dotyczy to m.in. wynajmujących mieszkania oraz osób, które chcą sprzedać nieruchomości. Bez świadectwa energetycznego notariusz nie będzie mógł poświadczyć umowy. Wystawienie dokumentu to koszt nawet kilkuset złotych.

Od piątku 28 kwietnia część właścicieli nieruchomości będzie musiała posiadać świadectwo energetyczne. Dokument nie jest tak łatwo uzyskać, można go otrzymać po przeprowadzeniu audytu energetycznego. Celem nowego prawa jest zwiększenie świadomości społecznej na temat potencjalnych oszczędności energii w budynkach oraz dostosowanie się do przepisów Unii Europejskiej w zakresie efektywności energetycznej.

Zobacz wideo Ekspert: Pompy ciepła są najlepszą receptą z perspektywy gospodarstw domowych

Świadectwo energetyczne będzie potrzebne przy wynajmie i sprzedaży

Obywatele korzystający z istniejących lokali na własny użytek nie potrzebują świadectwa energetycznego. Dokument jest nieodzowny w przypadku wynajmu mieszkania albo przy sprzedaży nieruchomości. Brak certyfikatu przy obrocie nieruchomościami będzie grozić karą. Certyfikat nie będzie potrzebny jednak przy lokalach mieszkalnych przeznaczonych do mieszkania nie dłużej niż cztery miesiące w roku. Będzie trzeba je wyrobić jednak również przy remoncie, jeśli w wyniku tego specyfika energetyczna budynku się zmieni.

Ponadto przepisy o świadectwie energetycznym nie dotyczą "obiektów będących pod ochroną konserwatorską i opieką nad zabytkami, używanych jako miejsce kultu i do działalności religijnej, obiektów przemysłowych oraz gospodarczych niewyposażonych w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego (...), wolno stojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 mkw. i części gospodarstw rolnych" - wylicza dla "Rzeczpospolitej" adwokat Bartosz Łaski, counsel w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.

Ile kosztuje wyrobienie świadectwa energetycznego?

Świadectwo energetyczne wykazuje, ile energii potrzeba na ogrzewanie, wentylację, ciepłą wodę, oświetlenie i klimatyzację w budynku lub mieszkania. Świadectwo, zwane też świadectwem charakterystyki energetycznej lub paszportem energetycznym, jest ważne przez 10 lat i należy je uzyskać od uprawnionego audytora energetycznego. Wystawienie dokumentu może kosztować od kilkuset do nawet 1,5 tys. zł. 

- Koszty w przypadku lokali mieszkalnych to w granicach od 400 do 600 zł za certyfikat. W przypadku domów ceny zaczynają się od ok. 700 zł i dochodzą do 1500 zł. Zależą od wielkości domu, stopnia skomplikowania konstrukcji etc. Rolę odgrywają też koszty dojazdu, bo czasami bywają istotne - mówił w rozmowie z Gazeta.pl Maciej Surówka, prezes zarządu Stowarzyszenia Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych. Na jego koszt wpływa kwestia dokumentacji: czy mamy aktualną dokumentację architektoniczno-budowlaną, rzut kondygnacji, przekroje, opis konstrukcji. W blokach raczej problemów z tym nie ma. W przypadku domów kłopoty się zdarzają - mówił.

Świadectwo energetycznie niekoniecznie uzyskamy od ręki, bo zapotrzebowanie będzie rosnąć, a liczba audytorów jest ograniczona i jest ich w Polsce około 21 tys. Jak wyjaśniał jeszcze w marcu Maciej Surówka, jeśli przepisy nie okażą się mieć luk, to liczba wystawianych świadectw energetycznych wzrośnie kilkukrotnie. - W ostatnich latach rejestrowaliśmy rocznie około 10 tysięcy świadectw energetycznych budynków i około 70 tysięcy świadectw w przypadku mieszkań, lokali, części budynków. Przy nowych budynkach - domach jednorodzinnych lub wielorodzinnych - zapotrzebowanie może wzrosnąć do 80-100 tysięcy, a zapotrzebowanie na świadectwa dla mieszkań czy lokali może sięgnąć 300-400 tysięcy - mówi prezes SCiAE.

Więcej o: