Czym jest podatek katastralny? Senator ostrzega przed kolejnym podatkiem dla Polaków

- PiS przeforsuje podatek katastralny. Ale w przypadku podatnika płacony nie od jednego mieszkania, bo tutaj rząd strzeliłby sobie w stopę - powiedział podczas wywiadu dla "Gazety Wyborczej" senator ruchu Polska 2050 Jacek Bury.

Jacek Bury - senator i członek koła parlamentarnego ruchu Polska 2050, a także przedsiębiorca prowadzący udzielił wywiadu "Gazecie Wyborczej" podczas którego zabrał głos w sprawie podatku katastralnego.

Zobacz wideo Polski Ład zmieni system podatkowy. Kto powinien płacić więcej?

Jacek Bury o podatku katastralnym: 20 tys. zł od mieszkania wartego 600 tys. zł

Senator został zapytany m.in. o opodatkowanie kapitału przez obecny rząd. - Mogę się z panem założyć, że jeszcze w tej kadencji PiS przeforsuje podatek katastralny. Ale w przypadku podatnika płacony nie od jednego mieszkania, bo tutaj rząd strzeliłby sobie w stopę. Podatek katastralny będą płacić właściciele - drugiego czy trzeciego mieszkania - odpowiedział Jacek Bury. 

Polityk wyliczył, że podatek katastralny będzie wynosił "np. 20 tys. zł od mieszkania wartego 600 tys. zł. Oczywiście w skali roku."

Jacek Bury podkreśla, że przy wprowadzeniu nowego podatku ucierpią osoby, które obawiając się inflacji,  zainwestowały w nieruchomości. - PiS nie będzie miał żadnych skrupułów, bo przecież z reguły bogaci to nie ich elektorat - powiedział. 

Co to jest podatek katastralny?

Podatek katastralny bywa mylony z podatkiem od gruntów, jednak są to dwie różne kwestie. Podatek od gruntów jest stały i niezależny od tego czy nasze grunty generują dochody, a jego wysokość jest ustalana przez gminę. Grunty przeznaczone pod działalność gospodarczą są opodatkowane wyższą stawka niż grunty przeznaczone pod budowę budynków mieszanych. Z kolei podatek katastralny jest związany z faktyczną wartością nieruchomości. Oznacza to, że po jego wprowadzeniu osoby mieszkające w skromnych obiektach zapłacą mniej niż obecnie, a właściciele większych budynków zapłacą więcej. 

Więcej o: