Zerowy VAT na żywność trafi do kosza? Doradca Donalda Tuska odpowiada

- Zerowy VAT na żywność został zniesiony przez PiS w ustawie budżetowej - powiedział w Radiu Zet Andrzej Domański, jeden z twórców programu PO i doradca Donalda Tuska. W jego ocenie stawka VAT powinna wrócić "do normalności".

Andrzej Domański został zapytany, czy przyszły rząd Donalda Tuska nie podniesie ani jednego podatku. - To nie jest odpowiedź "tak" czy "nie". Zmienia się otoczenie gospodarcze, pojawiają się nowe formy prowadzenia działalności gospodarczej. Zobaczymy, aczkolwiek mamy zapisane w umowie koalicyjnej, że będziemy dążyli do obniżanie podatków - odpowiedział Domański w Radiu Zet.

Zobacz wideo

Koniec zerowego VAT na żywność? Andrzej Domański komentuje

Następnie doradca ekonomiczny Donalda Tuska został zapytany o VAT na żywność. - Zerowy VAT w projekcie budżetu PiS został zniesiony. Stawka VAT wraca do poziomu 5 proc. od przyszłego roku - powiedział Domański. Dopytywany, czy nowy rząd zamierza przedłużyć zerowy VAT na żywność, odpowiedział, że jest zwolennikiem powrotu "normalnej" stawki. - Decyzje w tej sprawie podejmie jednak nowy rząd - stwierdził.

Andrzej Domański mówił, że polski system podatkowy jest w dużej mierze oparty na podatku VAT. - Jeśli chcemy finansować niezbędne inwestycje, w tym podwyżkę dla nauczycieli o 30 proc. to musimy mieć jakieś źródła przychodu. Ten 5-proc. VAT jest jednym z takich źródeł - mówił. Chwilę później dodał: "Rezygnacja ze wszystkich podatków jest niemożliwa, jeśli chcemy finansować wydatki".

PiS chce przedłużyć zerowy VAT na żywność

Tymczasem rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział w czwartek w Programie 1. Polskiego Radia złożenie w Sejmie trzech projektów ustaw, którymi izba miałaby się zająć jeszcze w tym roku. Wyjaśnił, że chodzi między innymi o wakacje kredytowe, a także przedłużenie zerowego VAT na żywność o kolejne pół roku. Trzeci projekt dotyczy zamrożenia cen energii elektrycznej.

- Tak, aby w styczniu nie doszło do sytuacji drastycznego wzrostu cen energii. To są projekty, którymi chcemy, żeby zajął się Sejm w tym roku jeszcze, po to, aby zabezpieczyć Polaków przed niebezpieczeństwami związanymi z inflacją - mówił Piotr Müller. Rzecznik rządu dodał, że są to konieczne projekty, które wymagają szybkich działań.

Więcej o: