Białoruś tworzy centrum kryptowalut. Oferuje ulgi podatkowe dla tworzących konkurentów bitcoina

Robert Kędzierski
Aleksander Łukaszenka, prezydent Białorusi, podpisał dziś dekret, który nie tylko umożliwi legalne posługiwanie się kryptowalutami, ale stworzy centrum inwestycyjne dla firm, które je tworzą.

Białoruś chce być europejskim liderem w dziedzinie kryptowalut. Podpisany dziś przez Aleksandra Łukaszenkę, prezydenta kraju, dekret, legalizuje ich używanie.

To jednak nie wszystko. Białoruskie władze tworzą w Białoruskim Parku Technologicznym, będącej specjalną strefą ekonomiczną, centrum  dla firm, które chcą tworzyć krypotowaluty. Nasz wschodni sąsiad chce też przyciągnąć kapitał, który chce zajmować się instrumentami powiązanymi z kryptowalutami. Chodzi o Initial Coin Offering (ICO) - rodzaj startupu, który inwestuje w tworzenie kryptowaluty oraz blockchain - system rozproszonego zapisu informacji o transakcjach, który tworzy kopie w różnych miejscach sieci. 

Białoruś jest pierwszym rządem na świecie, który tak szeroko otwiera możliwości dla korzystanie z technologi blockchain. 

- stwierdził Aleksander Łukaszenko w oświadczeniu cytowanym przez agencję Bloomberga. 

Przychody i zyski z używania cyfrowych tokenów będą wyłączone z opodatkowania do roku 2023.

Łukaszenko chce nie tylko przyciągnąć zagraniczny kapitał, ale dać impuls do rozwoju całej branży i stworzyć nowe miejsca pracy. Tak szerokie otwarcie na krytpowaluty ma też uczynić Białoruś regionalnym liderem krytowalut i blockchaina.

Bitcoin wyraźnie tańszy

Ogłoszenie decyzji prezydenta Łukaszenki zbiegło się w czasie z widoczną przeceną bitcoina. Wirtualna waluta jest dziś tańsza nawet o 35 proc. W tym momencie nie jest jeszcze jasne, czy to jedynie efekt korekty, być może związanej z okresem świątecznym, czy zapowiedź znacznie większego krachu. 

Czytaj też: Trudno uwierzyć, że SMSy są z nami tak długo. 

Warto przypomnieć, że ekonomiści są podzieleni w ocenach bitcoina. We wrześniu Vitor Constancio, wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego powiedział, że „bitcoin przypomina tulipany”, porównał go do holenderskiej bańki handlowej z XVII wieku. - To instrument spekulacyjny – uznał Vitor Constancio. Z drugiej strony amerykańska, giełdowa Komisja Obrotu Kontraktami Terminowymi dopuściła możliwość zawierania kontraktów terminowych (w wielkim skrócie zakład na przyszłą wartość notowanego instrumentu) na bitcoina. 

****

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Źródło: eng.belta.by / Bloomberg

Więcej o:
Komentarze (17)
Białoruś tworzy centrum kryptowalut. Oferuje ulgi podatkowe dla tworzących konkurentów bitcoina
Zaloguj się
 • heliheli

  Oceniono 8 razy 4

  w 2010 roku mozna bylo kupic Bitcoina za 7 ( siedem ) centow US , pare miesiecy temu byl "wart" ok 20 000 dolarow US .... mowi Wam to cos ?? po prostu ktps nas chce znowu wydu/pczyc . I tyle .

 • tonieemail

  Oceniono 3 razy 3

  czyli łukaszenko zwietrzył że dodatkowo coś może mu skapnąć do prywatnej kieszeni z nielegalnych transferów. Nie no spoko, wszyscy ufają białorusi. Taki stabilny kraj, pełne zaufanie. Za niedługo i polska dołączy do tej krainy miodem i mlekiem płynącej. Zresztą TVPiS już o tym trąbi.

 • jerzysm42

  Oceniono 2 razy 2

  Łukaszenka cuduje, zamiast wrócić do rubla transferowego.
  To z tym rublem ZSRR był największą potęgą gospodarczą świata.

 • fromG y

  Oceniono 4 razy 2

  Bitcoin brzmi niepoważnie, Białcoin- brzmi śmiesznie i niepoważnie. Tak na poważnie, to projekt nadzoruje oraz finansuje Moskwa, to pilotaż a Białoruś to poligon. Rosjanie od kilku lat analizują wszelkie drogi i rozwiązania prowadzące do wyrwania się rosyjskiej gospodarki z "okowów" dolara. To pochodna narracji na użytek wewnętrzny, obarcza ona USA oraz Dolara winą za katastrofalny stan rosyjskiej gospodarki. Rosjanie oraz Białorusini w mniejszym stopniu, już żyją w wirtualnej rzeczywistości, więc ta waluta pasuje tam, jak pies do budy.

 • dust-on-the-wind

  Oceniono 4 razy 2

  tjaaa.......a to kryptosmiecie leci na pysk, kto miał się nachapać ( twórcy tej piramidy) się nachapał a miliony jeleni zostaną z wirtualnym g..nem.

 • mille666

  Oceniono 3 razy 1

  W niedługiej perspektywie będziemy mieli wielu głodnych imigrantów... z bardzo bliska

 • pisiekundlecaladobe

  Oceniono 1 raz 1

  Dobre. Naprawdę dobre. I niech ktoś teraz powie, ze to, co się dzieje z bitcoinem to przypadek....

 • 9iopack

  0

  Kto to pisał???
  "(...) Oferuje ulgi podatkowe dla tworzących konkurentów bitcoina.".
  "(...) Białoruś regionalnym liderem krytowalut i blockchaina.".
  "Podpisany dziś przez Aleksandra Łukaszenkę, prezydenta kraju, dekret, legalizuje ich używanie.".
  Luuudzieee...!!! Tego się nie da czytać! DO SZKOŁY!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX