Pewnie ma³o kto j± pamiêta, ale nie mo¿na nie wspomnieæ o pierwszej historycznej konstrukcji Motoroli z 1973 roku. Mia³a wymiary przeciêtnej ceg³y - raptem 33 cm d³ugo¶ci (z anten±) i a¿ 8,8 cm grubo¶ci. To z niej Martin Cooper wykona³ pierwsz± historyczn± rozmowê z konkurentem w Bell Labs. Bateria pozwala³a na 30 minut rozmowy i a¿ 8 godzin czuwania. Da³o siê z niej dzwoniæ tylko w centrum Chicago, ale i tak skusi³o siê na tê Motorolê a¿ 12 tysiêcy osób
Projektanci z Motoroli mieli chyba s³abo¶æ do serii "Star Trek" - ponoæ pierwszy sk³adany telefon (zwany te¿ telefonem z klapk±, choæ to nie to samo, bo z klapk± by³ ju¿ MictoTAC z 1989 r.). Inspirowany komunikatorem kapitana Kirka ze "Star Trek: Original Series".
Pozwala³ m.in. na wysy³anie smsów i opcjonalne korzystanie z rzadko wtedy jeszcze u¿ywanej baterii litowo-jonowej. Mia³ te¿ wibracje.
Duchowy nastêpca StarTAC z 1999 r., razem z pó¼niejszymi V50 i V66 - seria "fa³ek", zwana te¿ "puderniczkami" by³a prosta, ale funkcjonalna. Przez d³ugi czas to Motorola by³a kojarzona jako czo³owy producent sk³adanych aparatów.
"¯yleta", z tak± sobie bateri±, delikatn± konstrukcj± i ¶rednio intuicyjnym menu, a jednak zachwyca³a, bo po z³o¿eniu mia³a raptem 14 mm grubo¶ci. No i ten futurystyczny wygl±d. Wyprodukowana w 2003 roku najpierw by³a reklamowana jako modny i stylowy telefon - szybko stania³a i zyska³a du¿± popularno¶æ.
Kolorowy telefon. Ma³y, zgrabny i uwielbiany przez kobiety. Niestety klapka z mikrofonem mia³a tendencje do obluzowywania siê, a wy¶wietlacz by³ malutki.
Je¶li kto¶ lubi³ ma³e telefony, lepszym wyborem by³a Nokia 8210, te¿ d³ugo¶ci oko³o 10 cm i niezawodna jak wiêkszo¶æ niegdysiejszych Nokii.
Biznesowy smartfon na miarê roku 1997. Pierwszy z serii Communicator. Profesjonalne mo¿liwo¶ci nale¿a³o okupiæ noszeniem go w teczce lub doszyæ sobie specjaln± kieszeñ, bo wa¿y³ 397 gramów i by³ rozmiarów szkolnego piórnika - 17,3 cm d³ugo¶ci, 6,4 szeroko¶ci i 3,8 grubo¶ci. Nokia 9000 brzydka z zewn±trz, swoj± moc ujawnia³a po otwarciu. Mia³a m.in. pe³n± klawiaturê, przegl±darkê internetow± i obs³ugê telnetu. Model 9000 pracowa³ tylko w systemie GSM 900, dopiero wersja 9000i pracowa³a w systemie GSM 1800.
Praktycznie niezniszczalny. Wygl±da³ ekstremalnie dziêki antenie, która przypomina³a p³etwê rekina (st±d potoczna nazwa tego aparatu) i nadawa³a mu drapie¿ny wygl±d. Odporny na py³, wodê i wstrz±sy. Uwagê zwraca³ tak¿e palet± krzykliwych kolorów.
SMSy mia³o byæ pocz±tkowo u¿ywane przez operatorów do przekazywania komunikatów o awariach sieci. Nikt nie podejrzewa³, ¿e limitowana do raptem 160 znaków wiadomo¶æ stanie siê ulubionym sposobem komunikacji, zw³aszcza w¶ród nastolatków. Nic dziwnego, ¿e zatwardziali SMSowicze marzyli o 5510, doskonalszej wersji 3310, z ekranem na 5 linii, klawiatur± QWERTY i mo¿liwo¶ci± odtwarzania muzyki - mia³a ca³e 64 MB pamiêci wewnêtrznej i radio z mo¿liwo¶ci± nagrywania.
Pierwszy telefon z odtwarzaczem mp3. Choæ mia³ tylko 32MB pamiêci (tañsza wersja 16MB), to obs³ugiwa³ karty MMC rozmiaru nawet do 2GB. Zreszt± w 2001 roku i tak standardem by³y mp3 kodowane w 128kbps - charakteryzowa³a ma³a waga pliku i do¶æ kiepskie brzmienie.
Któ¿ z nas nie wychodzi³ nieco oszo³omiony z seansu "Matriksa" w 1998 r. I któ¿ z nas nie chcia³ byæ jak bohaterowie filmu. Nagle modne sta³y siê skórzane p³aszcze i czarne okulary. I telefon - najwa¿niejszy gad¿et. Charakterystyczna czarna Nokia 8110, w której po³±czenie odbiera³o siê otwieraj±c klapkê p³ynnym ruchem. A zamyka³o przez stukniêcie ni± o stó³ lub d³oñ. Bardziej swojsko zwano j± "Bananem".
Za "telefon z Matriksa" czêsto bierze siê nastêpny model - 7110 - obs³ugiwany pokrêt³em i maj±cy klapkê, która bajerancko strzela³a po naci¶niêciu guzika. Zagra³a w filmie "Kod Dostêpu" i serialu "24". Zwraca³a uwagê swoim kolorem - w ¶wietle mieni³a siê zieleni±, bez niego wygl±da³a na szar±.
Razem z 6210 na d³ugi czas stanowi³a wzór telefonu biznesowego. Elegancka, pozbawiona atenki, z wytrzyma³± bateri±, du¿± wygodn± klawiatur± i nie¶miertelnym Nokia Tune ustawionym jako dzwonek znajdowa³a siê w wielu kieszeniach marynarek i teczkach. 6310i by³a produkowana a¿ do koñca 2005 roku.
w 1999 roku powsta³ model, którego niektórzy u¿ywaj± do dzisiaj, nazywaj±c go najlepszym telefonem Nokii. Bardzo ceniony za swoj± prost±, ale ³adn± obudowê i czytelne menu. 3210 mia³a bardzo wyra¼ny wy¶wietlacz, do tego trzymaj±c± tydzieñ lub d³u¿ej bateriê.
Bardzo czêsto by³a po¿yczana od szczê¶ciarzy, którzy j± posiadali pod pretekstem pogrania "w wê¿yka". Gra Snake zyska³a sobie olbrzymi± popularno¶æ - nic dziwnego, ¿e dzi¶ mo¿na pobraæ j± nawet na smartfony (choæ grafika w niej pochodzi z Nokii 5110).
Chyba najpopularniejsza Nokia w Polsce, choæ czasem zwana "ceg³ofonem" lub "mydelniczk±". Tapety na ekranie, wymienne obudowy, chat z emotikonami, kompozytor dzwonków oraz druga czê¶æ "Wê¿a" i nowa gra "Space Impact" sprawi³y, ¿e 3310 sta³a siê marzeniem ówczesnych nastolatków. Hitem by³o prze¶ciganie siê w opowie¶ciach, jakie trudy wytrzyma³ telefon.
Pawe³ Kamiñski