Nowe smartfony BlackBerry - utrzymanie status quo, czy przełom dla RiM?

Dzisiejsza premiera smatrfonów RiM jest dla firmy niezwykle ważna. Kanadyjski producent zwolnił niedawno 2 tysiące osób, rządy różnych krajów mają zastrzeżenia co do jakości zabezpieczeń smatrfonów RiM, a w krajach rozwiniętych BlackBerry masowo traci swojego tradycyjnego, korporacyjnego klienta.

Czy powiew świeżości będzie przełomem dla RiM?

Produkty BlackBerry coraz częściej wypierane są z rynku wielkich korporacji, na którym dotychczas niepodzielnie panowały. Nawet tam coraz częściej trafiają już urządzenia z iOS oraz Androidem na pokładzie. Sam BlackBerry OS zaś uważany jest za system nienowoczesny i nieprzystający do obecnych standardów.

Smartfony BlackBerrySmartfony BlackBerry fot. BlackBerry

Czy wersja 7 zmieni ten wizerunek? Niestety, niewiele na to wskazuje. Zmiany wprowadzone w systemie operacyjnym mają naturę raczej kosmetyczną. Użytkownik, który postanowił kupić urządzenia zaprezentowane dzisiaj w Londynie nie powinien zauważyć specjalnej różnicy w interfejsie. Zmiany dokonują się przede wszystkim na przełomie warstwy softwareowej z hardwarem - przyspieszona przeglądarka, akceleracja sprzętowa. Do tego wbudowany moduł NFC, umożliwiający dokonywanie płatności zbliżeniowych.

Czy to wystarczy, aby utrzymać starych użytkowników i przyciągnąć nowych? Cóż - mieliśmy już okazję korzystać chwilę z nowych modeli BlackBerry. Od razu da się zauważyć szybkość działania, płynność systemu oraz smukłość samych urządzeń. Z punktu widzenia użytkownika nie zmienia się jednak wiele. Cieszy wbudowanie modulu NFC, choć można go już znaleźć także w smartfonach innych producentów. Sporą szansa na zrzucenie "korpo-skorupy" oraz odświeżenie wizerunku może być zapowiedziana już zmiana systemu operacyjnego instalowanego w jeżynkach na QNX, system znany z tabletu BlackBerry Playbook.

Głębsza integracja obu platform korzystna będzie zarówno dla twórców oprogramowania  (mogą powstawać aplikacje na smartfony i tablety, działające pod kontrola tego samego OS-a) jak i użytkowników - spójne wrażenie korzystania z urządzeń znajdujących sie w portfolio firmy, szerszy wybór aplikacji.

BlackBerry z systemem QNX z pewnością pojawia się w przyszłości. Do tego czasu RiM proponuje nam korzystanie z wygodnych i sprawdzonych rozwiązań firmy. Wygodnych i sprawdzonych, ale nie rewolucyjnych.

Zdjęcia nowych telefonów dostępne w galerii .

embed

BlackBerry Torch 9860 czarny

  • Rodzaj telefonu: Dotykowy
  • Aparat cyfrowy: 5 Mpx
  • System operacyjny: BlackBerry 7
  • WiFi

1 opinia

Podstawowe informacje o BlackBerry Torch 9860 czarny

Parametry techniczne

Funkcje

Komunikacja

Parametry fizyczne

Porównaj ceny tego produktu >

dane dostarcza:

embed
Więcej o: