Windows 8 zużyje mniej pamięci niż "siódemka"?

Zaraz, zaraz, nowy system i mniejsze zapotrzebowanie na pamięć niż poprzednia wersja? Microsoft ponoć wie, jak to zrobić.

Gigant z Redmond chce ograniczyć zużycie pamięci RAM na kilka sposobów. Pierwszy to identyfikacja zduplikowanych danych, które zostały użyte w tych samych celach, i przekształcanie ich w pojedynczą kopię - w ten sposób zaoszczędzone mogą zostać nawet setki MB pamięci. Drugi krok, jaki podejmuje Microsoft, polega na udoskonalaniu systemowych priorytetów. Jeśli powstanie zapotrzebowanie na pamięć o wyższym priorytecie, może być ona dostarczona z procesu o mniejszej ważności. W celu zwiększenia wydajności "ósemki", amerykańska firma poszerza też zakres funkcji aktywowanych w modelu "start na żądanie". Dana usługa, np. Windows Update czy Plug and Play ma natychmiastowo wykonywać swoje zadanie, po czym będzie dezaktywowana, tak by nie pobierać dodatkowych zasobów systemowych. Pamięć zaoszczędzać będzie też interfejs Metro, eliminując konieczność wczytywania wszystkich części standardowego pulpitu.

Te i inne działania mają umożliwić uruchomienie Windowsa 8 na sprzęcie pierwotnie zaprojektowanym pod wcześniejszą wersję systemu, a także zmniejszyć pobór mocy, co ma znaczenie szczególnie w przypadku, gdy "ósemka" działa na tablecie. Przeprowadzone dotychczas testy pozwalają też sądzić, że niektóre aplikacje faktycznie zużywać będą mniej pamięci niż na Windowsie 7. Brzmi obiecująco, zobaczymy, jak będzie w praktyce.

[via PCMag ]

Więcej o: