Wielki test - który smartfon robi najlepsze zdjęcia?

iPhone 4 i 4S, Samsung Galaxy S II, HTC Sensation 4G i inne smartfony poddane testom.

Co wybrać, niewielkie urządzenie, które zawsze mamy przy sobie czy sprzęt cięższy i mniej poręczny. Zdecydować się na zdjęcia o bardzo dobrej jakości, którymi nie podzielimy się ze znajomymi od ręki, czy słabsze fotografie, które można momentalnie opublikować chociażby na Facebooku.

Redakcja PC World przeprowadziła test, w którym zmierzyły się ze sobą popularne smartfony z wyższej półki cenowej. Jednym z ich konkurentów był także Nikon Coolpix P300. Dzięki temu można porównać jak zdjęcia ze smartfona wypadają na tle fotografii uwiecznionych aparatem fotograficznym.

Testy

Zasady rządzące testem były stosunkowo proste. Zdjęcia robiono smartfonami i aparatem fotograficznym przytwierdzonymi do statywu. Każda próba przeprowadzana była w tych samych warunkach oświetleniowych. Urządzenia robiły zdjęcia z ustawieniami automatycznymi z maksymalną rozdzielczością.

Uwiecznione fotki zostały wydrukowane na drukarce Fujifilm Pictrography 3500 i bez żadnych oznaczeń przekazane pięciu sędziom. Ci oceniali między innymi nasycenie barw, ostrość czy ilość "szumu". To samo jury oceniało też materiały filmowe nagrane przez urządzenia, biorąc pod uwagę takie same parametry.

Na pierwszym miejscu w teście znalazł się oczywiście klasyczny aparat fotograficzny - Nikon Coolpix P300. Zwycięzcą wśród smartfonów okazał się natomiast dostępny na amerykańskim rynku T-Mobile MyTouch Slide 4G. Na drugim miejscu uplasował się Samsung Galaxy S II, a na trzeciej pozycji iPhone 4S. Trzeba jednak podkreślić, że różnica punktowa między trzema pierwszymi urządzeniami była niewielka - mniejsza niż jeden punkt.

Który smartfon robi najładniejsze zdjęcia?Który smartfon robi najładniejsze zdjęcia? fot. pcworld.com

Można więc uznać, że te urządzenia robią zdjęcia podobnej - bardzo dobrej - jakości. Słabsze okazały się dopiero HTC Sensation 4G, iPhone 4 i Motorola Droid Bionic. Uwiecznione przez nie zdjęcia opisano jako dobre (w przypadku Motoroli "przyzwoite").

Jeśli więc szukamy smartfona z dobrym aparatem, to wiemy już, na które urządzenia zwracać uwagę. Pełny test razem ze zdjęciami i materiałami filmowymi znaleźć można na łamach PC World .

Zobacz jak prezentuje się i jakie zdjęcia robi HTC Titan:

HTC Titan - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o gigancie wśród smartfonów

Więcej o: