Ten tranzystor ma trzy atomy grubości. To może być przełom w rozwoju elektroniki

Naukowcy z Cornell University stworzyli jeden z najcieńszych tranzystorów na świecie. Wykorzystuje materiał, który mógłby stać się alternatywą krzemu. Przełom jest znacznie bliżej, niż jeszcze kilka lat temu.

Media okrzyknęły wynalazek naukowców z Cornell University najcieńszym tranzystorem świata - ma zaledwie trzy atomy grubości. To faktycznie bardzo niewiele, jednak przeglądając publikacje naukowe znaleźliśmy wyniki prac brytyjskich naukowców, którzy już w roku 2007 stworzyli tranzystor z grafenu o grubości jednego atomu.

TMD, czyli alternatywa krzemu?

Badacze z Cornell University nie użyli jednak grafenu, ale materiału, który miałby być lepszy - dichalkogenku metali przejściowych. Materiał doskonale przewodzi prąd, a - według The Verge - pomimo grubości trzech atomów doskonale nadaje się do tworzenia półprzewodników czy ogniw słonecznych i sensorów światła.

Skuteczność, czyli blisko przełomu

Cienkie tranzystory udawało się stworzyć już lata temu. Przełom, który osiągnęli naukowcy to skala produkcji. Na tę chwilę naukowcom udało się wytworzyć 200 tranzystorów. Proces wypiekania w temperaturze 550 stopni okazał się bardzo wydajny, bo jedynie dwa tranzystory okazały się wadliwe. Czyli 99% - na tyle dużo, by myśleć o masowej produkcji

Dlaczego nie możemy jeszcze się cieszyć?

Niestety droga do nowych tranzystorów, które pozwoliłyby tworzyć niezwykle wydajne i małe urządzenia jeszcze daleka. Najpierw trzeba obniżyć temperaturę wytwarzania tranzystorów, bo nie wytrzymają jej dodatkowe materiały, których trzeba używać do produkcji procesorów. Później naukowcy planują jeszcze zbudowanie kilku układów, urządzeń, które nowe tranzystory będą wykorzystywać.

W przyszłości TMD może stać się stabilną, łatwą w produkcji alternatywą dla krzemu. To otwierałoby drogę do tworzenia nowoczesnej, wydajnej elektroniki.

Więcej o: