Cortana słyszy cię dzięki... Polakom. Poznaj SIEDEM sekretów gdańskiego centrum badawczo-rozwojowego Intela

W tym tygodniu miałem okazję gościć w gdańskim centrum badawczo-rozwojowym Intela. To tu powstają algorytmy, dzięki którym Cortana działa tak dobrze, tutejsi specjaliści są naprawdę blisko zrewolucjonizowania kart graficznych. Jakie jeszcze sekrety skrywa ten największy w Europie ośrodek Intela?

Być może nie wszyscy wiedzą o tym, że to właśnie w Polsce, w pobliżu gdańskiego lotniska, mieści się największe w Europie laboratorium badawczo-rozwojowe Intela. Dwa tysiące specjalistów pracuje tam nad rozwiązaniami, które wkrótce mają szansę stać się nowym standardem w branży komputerowej.

Miałem okazję spotkać się z kilkoma zespołami specjalistów Intela. Z wielkim entuzjazmem opowiadali o swojej pracy, celach i doświadczeniach.

Cortana słyszy cię dzięki Polakom

Wirtualna asystentka , z której korzystać mogą użytkownicy Windows 10 i Windows Phone oraz Androida nie działałaby tak doskonale, gdyby nie Polacy. To właśnie w Gdańsku, w jego laboratorium dźwiękowym Intel, Cortana uczy się rozumieć nasze polecenia.

Fot. Intel

Polacy opracowali kilka kluczowych dla działania asystentki systemów. Jednym z nich jest tryb "Ready Mode", dzięki któremu Cortana może usłyszeć wypowiadane przez nas komendy nawet jeśli urządzenie jest uśpione. Co istotne dzięki algorytmom Polaków udaje się to nie zużywając zbyt wiele energii. W Gdańsku Cortana uczy się też rozróżniać nasz głos w ciężkich warunkach polowych. Podczas prezentacji mieliśmy okazję usłyszeć, że asystentka Microsoftu rozumie polecenia, kiedy z głośników dobiega szum jadącego samochodu czy gwar rozmawiających dzieci.

Gdańscy specjaliści Intela do nauczania Cortany wykorzystują "gadającą głowę" - manekina o imieniu Ricardo, który wypowiada testowe kwestie. Robot nie męczy się i może ćwiczyć z Cortaną dniami i nocami. Specjaliści Intela mogą dzięki temu analizować dane znacznie szybciej i wydajniej.

Symulacja słuchania, symulacja mówienia

Laboratorium Intela jest świetnie wyposażone. Audioroom spełnia wszystkie parametry pomieszczeń odsłuchowych. W niezmiennym środowisku można powtarzać testy odsłuchowe i efekcie tworzyć dopracowane rozwiązania.

Widoczna powyżej głowa wraz z torsem ma wbudowane głośniki i mikrofony. Urządzenie pozwala na doskonałe symulowanie procesów słuchania i mówienia.

Vulkan - o tym pomyśle na kartę graficzną możesz jeszcze usłyszeć

Kolejne generacje komputerów i urządzeń przenośnych są coraz bardziej wydajne, wciąż mają jednak swoje ograniczenia. Bazują bowiem na dość wiekowych rozwiązaniach. Jednym z nich jest OpenGL , który Intel próbuje zastąpić czymś lepszym. Takim nowym standardem może być właśnie tworzony m.in. w Gdańsku Vulkan. Jego najważniejsza cecha? Potrafi działać dwa razy wydajniej pobierając mniej mocy, niż obecne rozwiązania. Ma też potężną zaletę: można go wbudować w zasadzie w każdy system - Windows, Android, Linux. Podczas prezentacji możliwości Vulkana mogliśmy się przekonać, że radzi sobie z grafiką 3D w świetny sposób - tę samą animację wyświetlił z prędkością 50fps, podczas gdy OpenGL osiągnął ok. 25 fps.

Fot. Intel

Ulepszy OpenGL

Inżynierowie pracujący nad Vulkanem zapewniali nas, że w ciągu kilku lat ma on szansę stać się obowiązującym standardem. Zanim to jednak nastąpi użytkownicy będą mogli korzystać z prac owocu innego zespołu. W gdańskim oddziale Intela powstają nowe sterowniki kart graficznych, dzięki którym efekty specjalne takie jak dym czy para wodna wyglądają o wiele bardziej realistycznie i dokładnie. Intel pracuje też nad rozwiązaniami, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się rzeczywistością rozszerzoną czy wirtualną.

Potęga SSD

Intel pracuje też nad technologią, dzięki której będzie można tworzyć potężne macierze z dysków SSD (stają się standardem w laptopach ). Jak wiadomo ten rodzaj dysków zapewnia znacznie szybszy zapis i odczyt danych. A kiedy połączyły osiem takich dysków do łącza PCIex16 i stworzymy za pomocą oprogramowania Intela jeden dysk wtedy serwer może zapisywać dane z astronomiczną wydajnością. Na zdjęciu poniżej widzimy osiem dysków SSD DC P3700 o pojemności 400GB. Wystarczy sobie wyobrazić Data Center wypełnione takimi szybkimi dyskami połączonymi w macierz RAID.

Fot. Intel

By nie zabrakło ci internetu

Specjaliści z Intela pracują też nad rozwiązaniami, które mają zapewnić nam komfortowy dostęp do internetu. By przeciętnemu użytkownikowi go nie zabrakło dostawca musi zadbać o odpowiedni sprzęt. Ten dostarcza właśnie Intel. Są to na przykład switche o przepustowości 40Gb/s - już dostępne w sprzedaży. Miałem okazję się przekonać, że korzystając z nich nawet tysiące użytkowników może na przykład korzystać z serwisu VOD bez ryzyka, że transmisja zostanie nagle przerwana lub obraz zacznie się zacinać. 40Gb/s wkrótce może jednak nie wystarczyć, dlatego w Gdańsku trwają już prace nad urządzeniami działającymi w standardzie... 100Gb/s.

Bezpieczny internet rzeczy

Do internetu podłączyć można już chyba wszystko, dlatego specjaliści Intela pracują nad technologią, która sprawi, że olbrzymi ekosystem urządzeń nie stanie się rajem dla cyberprzestępców. W Gdańsku powstaje technologia TPM. Specjalny układ Intela pozwala stworzonemu w Gdańsku systemowi sprawdzić, czy urządzenie, które próbuje uzyskać dostęp do wybranej sieci ma na to "pozwolenie" użytkownika. Dzięki temu inteligentne zegarki, smartfony, kamery internetowe i inne urządzenia podłączone do sieci mogą być zabezpieczone przed nieautoryzowanym wykorzystaniem. TPM zabezpiecza przed tym, by nie stały się "bramą" dla cyberprzestępców, przez którą przejmą kontrolę nad innymi urządzeniami znajdującymi się w tej samej sieci.

Jak nie marnować potęgi Data Center

Polscy inżynierowie Intela próbują też zapobiec olbrzymiemu marnotrawstwu zasobów. Obecnie przeciętna wydajność data center, niezależnie od tego, czy należy on do Google czy do Facebooka, to zaledwie dwadzieścia procent. Dzięki systemowi Serenity, stworzonemu przez Polaków, wydajność może znacząco wzrosnąć. Serenity pozwala bowiem przeprowadzić obliczenia związane na przykład z kompresją danych albo przetwarzaniem wideo. System uruchamia tego typu procesy gdy tylko zauważy, że moc data center (procesorów, dysków, pamięci) nie jest potrzebna do bieżącego działania danego serwisu. W ten sposób nocą, w święta, w czasie, kiedy użytkownicy nie korzystają intensywnie z portalu takiego jak Gazeta.pl czy Allegro, data center może "zająć się" wcześniej wyznaczonymi zadaniami. Takie podniesienie wydajności pozwoli na sporą oszczędność i racjonalniejsze wykorzystywanie sprzętu.

Technologia o której ciągle słyszysz powstała w Gdańsku

Wiele z projektów, nad którymi pracują polscy inżynierowie Intela mają szansę stać się wkrótce standardem. Tak przecież stało się przypadku wielu technologii, które narodziły się w Gdańsku: USB 3.0, WIDI, Thunderbolt czy HD Audio. Polscy inżynierowie Intela jeszcze nie raz udowodnią światu, że stać ich na wiele.

Galeria zdjęć zdradza jeszcze więcej sekretów o centrum badawczym Intela.

Zobacz wideo
Więcej o: