Jeśli ten musical odniesie sukces, trzeba będzie podziękować... komputerom, które go stworzyły

W lutym przyszłego roku w Anglii odbędzie się premiera musicalu "Beyond the Fence", który w olbrzymiej większości stworzyły... komputery. Po co poproszono je o pomoc?

"Beyond the Fence" to przełomowy musical, który swoją premierę będzie miał w lutym przyszłego roku roku na deskach londyńskiego Arts Theatre. Jest wynikiem prac specjalistów od nauczania maszynowego i sztucznej inteligencji. Powstał bowiem w bardzo dużej mierze za sprawą komputerów.

Nakazano im zbadać jakie cechy mają musicale, które do tej pory odniosły największy. Badacze z Machine Learning Group z Cambridge University przeprowadzili badania w kilku teatrach muzycznych. Analizowano różne czynniki: wielkość obsady, cechy emocjonalne, cechy fabuły. Badacze sprawdzali, czy musicale odnoszące największy sukces opowiadają o miłości i śmierci.

Następnie dane zostały udostępniony innym naukowcom, którzy za pomocą wyspecjalizowanych algorytmów stworzyli fabułę, dialogi a nawet muzykę do nowego dzieła. To co wygenerowały algorytmy zostało następnie odpowiednio opracowane przez kompozytora i pisarzy.

Jak wyjaśnia The Guardian w tworzeniu musicalu brali też udział ludzie. W eksperymencie nie chodzi o to, by udowodnić, że ludzi da się zastąpić przez roboty, ale o to, że algorytmy dokonują słusznych analiz i wyborów. Artyści chcą sprawdzić, czy algorytmy mogą być źródłem inspiracji.

O czym jest ta historia

Sami oceńcie, czy "Beyond the Fence" ma szanse na gigantyczny sukces. Na stronach teatru czytamy, że musical opowiada o kobiecie, która wraz ze swoją córką protestuje przeciwko instalowaniu pocisków nuklearnych. Kobieta musi wybierać między utratą dziecka, a miłością... Czujecie się zachęceni?

 

[ za The Guardian ]

Więcej o: