Używasz Gmaila? Ta mała ikonka może sprawić, że unikniesz gigantycznych kłopotów

Google wprowadza do Gmaila dwie nowe usługi związane z bezpieczeństwem. Powinny rozwiać dwie najważniejsze wątpliwości.

Gmail po raz kolejny został udoskonalony. Tym razem w kwestii bezpieczeństwa. Google poinformował na swoim blogu o wprowadzeniu dwóch nowych funkcji, które mają je zwiększyć.

Przeczytaj też: ZUS nie rozsyła tych maili!

Ikona, która może ocalić przed kłopotami

Fot. Google

Najważniejsza zmiana, która znacząco może wpłynąć na bezpieczeństwo to ikonka ze znakiem zapytania. Pojawi się za każdym razem, gdy Google nie będzie w stanie potwierdzić, że wiadomość w naszej skrzynce pochodzi od deklarowanego nadawcy. Jest to więc doskonałe narzędzie do obrony przed phishingiem.

Tego typu ostrzeżenie ułatwi nam ignorowanie maili rozsyłanych przez przestępców  -chociażby takich, które miałyby skłaniać nas do ponownej autoryzacji, aktywacji konta etc. Przez Polskę przetacza się właśnie nowa fala tego typu ataków związanych z serwisem Allegro.

Ta wiadomość NIE POCHODZI od AllegroTa wiadomość NIE POCHODZI od Allegro Fot. Allegro

Fot. Allegro

Ostrzegająca ikona może więc w klarowny sposób informować nas, że nie udało się zweryfikować nadawcy, a to pozwoli uniknąć wielu kłopotów. Szczególnie kiedy phishing dotyczy bankowości elektronicznej.

Bezpieczna przesyłka

embed

Drugim zabezpieczeniem jest ostrzeżenie przed brakiem szyfrowania TLS. Jeżeli serwer adresata lub nadawcy wiadomości go nie stosuje zobaczymy ikonkę z czerwoną kłódką.  Widząc ją powinniśmy rozważyć zaniechanie wysłania wiadomości lub usunięcie z niej treści wrażliwych. Brak TLS ułatwia bowiem przechwytywanie wiadomości osobom niepożądanym.

Zmiany w Gmailu utrudniają działania przestępcom i sprawiają, że korzystanie z bankowości elektronicznej, usług elektronicznych jest bezpieczniejsze.

8 dodatków do Gmaila, które musisz poznać

Fotomontaż R. Kędzierski

Więcej o: