Ci, którzy na co dzień korzystają z tradycyjnego komputera siłą rzeczy wypracowali umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze. Setki wiadomości, raportów, dokumentów sprawiły, że piszemy w miarę szybko.
Naukowcy z Aalto University postanowili jednak sprawdzić, czy można zwiększyć wydajność pisania. Sprawdzili to porównując szybkość zwykłych użytkowników z szybkością takich, którzy zaliczyli kurs szybkiego pisania. Czy używając wszystkich dziesięciu palców do pisania faktycznie można pisać szybciej?
Sposób pisania to cecha indywidualna. Okazało się, że sprawa jest troszkę bardziej złożona. Każdy z nas pisze w sposób indywidualny. Trudno zatem znaleźć jakiś jednolity system, według którego z każdego można by uczynić mistrza klawiatury.
Pisząc "po swojemu" możesz osiągnąć wynik jak osoba po kursie szybkiego pisania. Jeśli piszemy odpowiednio często to samodzielnie wypracujemy umiejętność szybkiego pisania. Będziemy pisać w zasadzie tak szybko, jak osoba, która zaliczyła kurs i używa dziesięciu palców.
Poniżej znajduje się porównanie szybkości pisania osoby, która zaliczyła kurs szybkiego pisania i jest profesjonalnym maszynistą z szybkością pisania samouka, który samodzielnie wypracował system szybkiego pisania. Prędkość jest identyczna - wynosi 75 słów na minutę. Kompletnie inaczej wygląda jednak sposób pisania - użycie dłoni i poszczególnych palców (prawa strona wykresu).
Szybka maszynistka kontra samouk Fot. AAlto University Fot. AAlto University
Sam możesz nauczyć się pisać bezwzrokowo. Twórcy kursów przekonują, że pisania bez patrzenia na klawiaturę trzeba się nauczyć, odbyć specjalny kurs. Tymczasem badania dowodzą, że samodzielnie można wypracować taką umiejętność. Odpowiada za to najpewniej pamięć mięśniowa oraz nauczenie się ogarniania wzrokiem także klawiatury, która nie znajduje się w centralnym polu widzenia. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy potraficie pisać bezwrokowo jest użycie biurka, które pozwoli schować przed wzrokiem klawiaturę komputera. Jeśli trzymacie ją na biurku pisanie przy jednoczesnym patrzeniu w monitor jest o wiele łatwiejsze.
Chcesz pisać szybko? Skorzystaj z tej rady. Analiza ruchów dłoni pozwoliła dowieść, że nasze dłonie poruszają się nad klawiaturą w bardzo zróżnicowany sposób, szczególnie widoczne jest to gdy porównamy ruchy prawej i lewej dłoni. Z analiz wynika jedna podpowiedź: dużą szybkość pisania osiąga się wtedy, kiedy daną literę wybieramy zawsze tym samym palcem.
Jeśli zatem zapłaciliście za kurs szybkiego i bezwzrokowego pisania można podejrzewać, że nie były to najlepiej wydane pieniądze....
[ za techinsider.io ]