Co w Sieci piszczy - 10 interesujących polskich start-upów

W Internecie co i rusz powstaje nowy serwis, który potencjalnie może okazać się "The Next Big Thing". Oto subiektywnie wybrany przez nas zestaw ciekawych nowości z ubiegłego miesiąca (lub okolic).

Serwisy oceniam w skali 1 - 10 pod względem ich przydatności oraz wrażenia jakie na mnie wywarły.

1. Jaka Pensja - wyszukiwarka wynagrodzeń - przydatność 8,5

- A ile chce Pani / Pan zarabiać?
- (kwota z kosmosu)
- ??

Takim sytuacjom na rozmowach kwalifikacyjnych zapobiegać ma wyszukiwarka średnich wynagrodzeń w danym regionie. Serwis Jaka Pensja pozwala zorientować się w przedziale wynagrodzenia , jakie obowiązuje na interesującej nas posadzie.

Bardzo ciekawy i przydatny serwis. Niestety baza danych nie jest jeszcze na tyle bogata, by zapewnić miarodajną ocenę wynagrodzenia. Mam jednak nadzieję, że zmieni się to w najbliższej przyszłości. Serwis oceniam na 8,5 z potencjałem na więcej .

2. Gdzie Parkować - wyszukiwarka parkingów - przydatność 7

Gdzie Parkować Gdzie Parkować  Fot. Gdzie Parkować

Startup dla zmotoryzowanych. Chyba każdy z nas zmierzył się kiedyś z problemem zaparkowania samochodu w godzinach szczytu lub w obcym mieście. Gdzie Parkować to wyszukiwarka parkingów w kilkunastu miastach Polski. Oprócz parkingów uwzględniono także opcję garaży (głównie w Warszawie i Poznaniu).

Ciekawy pomysł na serwis. Można by jeszcze poprawić kilka rzeczy, na przykład wyszukiwanie parkingu w mniejszym promieniu. Domyślnie ustawione jest 5 kilometrów co sprawia, że przeszukiwany obszar obejmuje teren który nas interesuje, centrum a bywa że i peryferia miasta - tymczasem chcąc wyszukać miejsce postoju chcę, by było ono jak najbliżej celu. Baza danych także nie jest jeszcze zbyt rozbudowana. Gdzie Parkować ma jednak moim zdaniem potencjał, stąd ocena przydatności 7, a moja własna 6 (z możliwością poprawy) .

3. Service Book - wirtualna książka serwisowa - przydatność 4,5

Service BookService Book Fot. Service Book

Ponownie opcja dla zmotoryzowanych - internetowe wydanie książki serwisowej. Service Book umożliwia przechowywanie danych "w chmurze", co może okazać się przydatne, jeśli "tradycyjnej" książki papierowej nie wozimy ze sobą.

Przydatność tego startupu jest ograniczona do posiadaczy samochodów, niemniej uważam, że wśród nich może cieszyć się powodzeniem. Dlatego ocena przydatności to 4,5, a moja własna 2 (samochody i ich naprawa to nie moja bajka).

4. Internetowe Centrum Handlowe - sklepy internetowe w jednym miejscu - przydatność 10

Internetowe Centrum HandloweInternetowe Centrum Handlowe Fot. Internetowe Centrum Handlowe

Innymi słowy, taki agregator treści dla osób prowadzących sklep internetowy . Do planu Internetowego Centrum Handlowego można dodać własny biznes; po kliknięciu na wybrany sklep pojawia się jego krótki opis wraz z odnośnikiem do właściwej strony na której można dokonać zakupów. W ten sposób przedsiębiorcy mają nowy sposób do promocji swoich sklepów, a użytkownicy mogą mieć większość z nich zebranych w jednym miejscu.

Jeśli Centrum się rozwinie, może być jednym z lepszych pomysłów na biznes. Szukanie sklepów internetowych w bezmiarze Sieci nie należy do zadań najłatwiejszych, gdyby chociaż część z nich skupiona była w jednym miejscu, e-zakupy stałyby się dla użytkownika dużo łatwiejsze. Mimo iż mam już swoje ulubione sklepy internetowe nie mam nic przeciwko poznawaniu nowych miejsc. Stąd ocena przydatności 10, a moja prywatna 7. Baza sklepów jest jeszcze zbyt skromna na wyższą notę.

5. Popiliby - wyszukiwarka sklepów nocnych - przydatność 6

PopilibyPopiliby Fot. Popiliby

Zidentyfikowanie grupy odbiorców tego startupu jest dość trudne. Waham się między "wszyscy" a "większość". Pokrótce - Popiliby to wyszukiwarka sklepów nocnych , znajdujących się w wybranej okolicy. Uwzględniono także wersję mobilną serwisu, więc nawet użytkownikom "w ruchu" nie grozi pragnienie. Podobnym rozwiązaniem jest Meta24 , która oferuje także dostawę do zamawiającego . O ile ten mieszka w Warszawie.

Przydatność serwisu nie jest największa - jak często zdarza Wam się być w desperackiej potrzebie kolejnej flaszki w środku nocy? Werdykt brzmi: przydatność 6, ocena własna 9 . Za poczucie humoru.

6. Mobilizatory - jasna strona mocy - przydatność 1,5

MobilizatoryMobilizatory Fot. Mobilizatory

Demotywatory znamy chyba wszyscy. Mobilizatory to odpowiedź; kontra dla marazmu i przygnębienia panującego na serwisie - pierwowzorze. Grafiki mają być tu opatrywane pozytywnymi komentarzami, w przeciwieństwie do tego, co dzieje się na Demotywatorach. Chociaż moim zdaniem - Demotywatory są dużo bardziej błyskotliwe. Czy to znaczy, że "dobro" jest nudne?

Demotywatory są istotne jako zjawisko; dlatego należało wspomnieć o "ich jasnej stronie". Przydatność serwisu jest jednak znikoma (1,5), podobnie jak moja ocena - 1 . Bardziej cenię sobie sarkazm niż stwierdzenia typu "Jeśli jest noc, musi być dzień"...

7. Piccolino - jak rosło Twoje dziecko - przydatność 3,5

PiccolinoPiccolino Fot. Piccolino

Piccolino to serwis dla młodych rodziców. Umożliwia stworzenie pamiętnika, dziennika czy albumu dziecka . Można także prowadzić statystyki jego rozwoju , a dane udostępniać rodzinie czy znajomym.

Piccolino to serwis dla bardzo specyficznych odbiorców, stąd jego przydatność jest dość ograniczona (3,5) . Za to pomysł jest ciekawy i prawdopodobnie mimo małego zasięgu cieszyć się będzie powodzeniem. Ocena 6 .

8. Cordium - monitorowanie pracy serca - przydatność 5

CordiumCordium Fot. Cordium

Cordium powstać miał z myślą o osobach z chorobami serca . Specjalny aparat przesyła dane lekarzowi, który w razie otrzymania złych wyników może od razu zareagować.

Zasięg serwisu będzie znacznie ograniczony, ponieważ nie każdy wymaga monitorowania akcji serca w czasie rzeczywistym (przydatność 5 ). Ale pomysł bardzo dobry, dlatego ocena 10 .

9. Dobry stolik - rezerwacje w restauracjach online - przydatność 7,5

Dobry stolikDobry stolik Fot. Dobry stolik

Dobry stolik to serwis w którym można dokonać rezerwacji stolika online . Baza serwisu jest jak na razie dość uboga (w końcu wystartował nieco ponad miesiąc temu), ale miejmy nadzieję, że wkrótce się powiększy.

Koncepcja serwisu jest dobra, chociaż moim zdaniem wymaga jeszcze sporo czasu, by w pełni się zrealizowała. Przydatność Stolika może być spora (8) , ale jak na razie ocena nie może być wysoka - serwis jest ubogi w treści, a rezerwacja online pozostaje fikcją. Decyzja jury: ocena 3.

10. Lokter - geolokalizacja po polsku - przydatność 2,5

 Lokter Lokter Fot. Lokter

Czyli polska odmiana Forsquare. Za pośrednictwem serwisu Lokter można dowiedzieć się, co znajduje się w pobliży wybranej lokalizacji, pisać własne komentarze, publikować filmy na YouTube. Podobnie jak na Foursquare uwzględniono także "odznaki" dla najaktywniejszych użytkowników.

Geolokalizacja pozostaje dla mnie fenomenem. Przydatność Loktera jest istotna o tyle, że można dowiedzieć się z niego co znajduje się w pobliżu danej lokalizacji. Jednak nie można zapomnieć o tym, że serwisy geolokalizacyjne święcą obecnie triumfy na świecie, dlatego i ten nasz ma szansę na popularność. Ocena jednak jest równa przydatności - 2,5 .

Znacie jeszcze jakieś ciekawe startupy? Zostaw komentarz lub napisz do nas

Joanna Sosnowska

Więcej o: