Łącze fotoniczne Intela o przepustowości 50 Gb/s

Intel pochwalił się łączem, które ma przepustowość 50 Gb/s, a teoretycznie może osiągnąć dużo więcej. To dopiero prototyp, ale bardzo obiecujący - już wkrótce świat komputerów może się zupełnie zmienić.

Przy budowaniu komputerów możliwości przesyłania danych pomiędzy poszczególnymi częściami często determinują całą konstrukcję. Używanie impulsów elektrycznych biegnących po miedzianych kablach lub ścieżkach obwodów drukowanych jest tanie, ale niesie za sobą poważne ograniczenia - degradacja sygnału powoduje, że kable mogą mieć niewielką długość, a procesory, kości pamięci i inne komponenty umieszczane są tuż obok siebie. Problem rozwiązałyby połączenia optyczne, szybsze, wydajniejsze i działające na większe odległości, tyle że zastosowanie laserów i światłowodów jest na tyle drogie, by nie miało ekonomicznego uzasadnienia w normalnych komputerach.

Intel od 2006 roku pracuje nad tanimi technologiami fotonicznymi, hybrydowymi laserami kwarcowymi i tanimi światłowodami. Na konferencji w Monterey Justin Rattner - szef Intel Labs - zaprezentował owoc tych prac: kwarcowe łącze fotoniczne zintegrowane z hybrydowym laserem kwarcowym, które może przesyłać 50 gigabitów danych na sekundę (czyli film w jakości HD w ciągu sekundy). W jednym chipie umieszczono cztery układy, które kodują dane z prędkością 12,5 Gb/s, a następnie przesyłają laserami strumienie światła do drugiego chipa, gdzie fotodetektory zamieniają błyski na elektryczne impulsy. Oba chipy wytworzono tanimi metodami używanymi w przemyśle półprzewodników.

To oczywiście prototyp i do wprowadzenia do produkcji masowej może upłynąć wiele czasu. Warto jednak zauważyć, że rozwiązanie od początku jest sprawdzane pod kątem opłacalności używania, a poza tym jest bardzo łatwo skalowalne: wystarczy dodać więcej laserów, by przepustowość urosła, potencjalnie aż do 1 Tb/s.

[via Intel ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: