Polscy naukowcy odkrywają prawdę o sieci: im dłuższa dyskusja, tym większa agresja

Flame on!

Badacze z Politechniki Warszawskiej (Wydział Fizyki ) opublikowali raport na temat naszych zachowań na forach internetowych. Wnioski - do tej pory intuicyjne - potwierdzone zostały przez "twarde dane": komentujemy przeważnie pod wpływem negatywnych emocji.

Badanie przeprowadzone zostało po analizie forum w serwisie BBC. Zespół przeanalizował między innymi forum poświęcone Religii i Etyce od samego początku jego istnienia (od 2005 roku), czyli prawie 10 tysięcy wątków i 300 tysięcy wpisów . Wnioski nie zaskoczą raczej osób, dla których forum internetowe to chleb powszedni - komentarze piszemy pod wpływem emocji. I to przeważnie tych negatywnych. Jak czytamy w raporcie

przeciętny poziom emocjonalnego zadowolenia zmniejsza się logarytmicznie w miarę trwania dyskusji.

Oznacza to między innymi, że im dłuższy wątek na forum, tym więcej w nim jadu i negatywnych komentarzy.

Badanie miało na celu sprawdzenie korelacji między "treściami emocjonalnymi" a zachowaniem użytkownika. Analizowano, jakie odpowiedzi wywoła treść w zależności od tego, czy była nacechowana obiektywnie lub subiektywnie. Jeśli następował ten ostatni przypadek, to sprawdzano dodatkowo jakie pojawiały się emocje - pozytywne czy negatywne.

Jakie wnioski wyciągnęli twórcy raportu?

negatywne emocje są motywacją dla uczestnictwa w forum internetowym i wyrażania swoich opinii (oraz emocji). Aktywni użytkownicy charakteryzują się negatywnymi emocjami i zdaje się, że to właśnie oni "napędzają" dyskusję.

Na szczęście badanie obejmowało wyłącznie fora BBC. Miejmy więc nadzieję, że wnioski nie dotyczą komentujących na Gazeta.pl. Bo nie dotyczą, prawda?

Joanna Sosnowska

Więcej o: