Wczoraj odbyło się spotkanie najważniejszych akcjonariuszy firmy Apple. W trakcie tego wydarzenia, jeden z funduszy posiadających udziały w korporacji (Central Laborers Pension Fund) przedstawił propozycję wprowadzenia w życie planu sukcesyjnego. Pomysł ten został jednak odrzucony, gdyż udziałowcy uznali, że mógłby on ujawniać strategię firmy Apple i zmniejszyć szansę pozyskiwania przez nią utalentowanych pracowników.
Przegłosowano natomiast propozycję funduszu CalPERS mówiącą o konieczności zdobycia większości głosów przy mianowaniu członków zarządu firmy. Jednocześnie postanowiono, że na swoich stanowiskach zostaną wszyscy jej obecni członkowie, w tym Jobs i jego prawa ręka Tim Cook.
Pierwsze wydarzenie pokazuje jednak, że pomimo problemów ze zdrowiem , Jobs w oczach udziałowców jest postacią nr 1 w Apple. W świetle odnoszonych przez niego sukcesów nie powinno to jednak dziwić.
Jobs jest współzałożycielem firmy Apple, która powstała w 1976 roku. W roku 1985, w wyniku wewnętrznych walk w jej kierownictwie, został jednak zmuszony do odejścia. Chwilę później założył firmę komputerową NeXT.
Znana marka jaką było Apple, pod nieobecność Jobsa przez krótki czas jeszcze się rozwijała. Pierwsza połowa lat dziewięćdziesiątych okazała się jednak dla niej katastrofalna. Wprowadzanie na rynek drogich produktów, których nie polubili odbiorcy czy wieloletnia batalia sądowa z Microsoftem mocno nadszarpnęły jej wizerunek i budżet.
W roku 1996 ówczesny dyrektor zarządzający Apple - Gil Amelio - postanowił wykupić NeXT. Rok później prezesem Apple został Jobs - jest nim do dziś. Szybko okazało się też, że Amerykanin jest doskonałym menedżerem. Wprowadzony na rynek w 1998 roku iMac okazał się wielkim hitem. Jego projektant - Jonathan Ive - błysnął ponownie w roku 2001. Właśnie wtedy wielbiciele muzyki zobaczyli pierwszego iPoda. Dalsza część tej historii jest doskonale znana.
Rok 2003 to premiera iTunes, w którym utwory muzyczne sprzedawane są za zaledwie 99 centów. W roku 2007 na targach Macworld Expo pokazano pierwszego iPhone'a. W styczniu zeszłego roku zadebiutował natomiast iPad. Wszystkie te urządzenia okazały się wielkimi komercyjnymi hitami. Dzięki nim i talentowi Jobsa, Apple Inc. jest dziś najbardziej wartościową firmą technologiczną. Wyceniono ją na 314 miliardów dolarów.
Co jednak stanie się kiedy Jobs ponownie opuści firmę?
Krzysztof Pielesiek
[za: Reuters ]