Olbrzymi Boeing 747-8 już w powietrzu

W niedzielę w powietrze wzbił się jeden z największych samolotów pasażerskich świata. Boeing 747-8 będzie konkurentem innego olbrzyma - Airbusa A380.

Nowy Boeing wystartował z Paine Field w Everett w stanie Waszyngton i lądował na prywatnym lotnisku firmy w okolicach Seattle. Była to stosunkowo krótka trasa. Jak informuje producent maszyny, ma ona zasięg ponad 14 tys. kilometrów. Tym samym może połączyć dowolne dwa miasta na świecie.

Maszyna budowana jest w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to 747-8 Freigher służący do przewożenia towarów. Potrafi on udźwignąć ładunek ważący 140 tys. kilogramów na odległość 8 tys. kilometrów. Drugi wariant (ten, który wzbił się w powietrze w niedzielę) to 747-8 Intercontinental. Może on zabrać od 467 (wersja 3-klasowa) do 581 pasażerów (wersja 1-klasowa). Boeing twierdzi, że użycie materiałów kompozytowych do budowy samolotu sprawia, że zarówno jego waga jak i zużycie paliwa, w przeliczeniu na pasażera jest mniejsze od wyników, którymi może się pochwalić Airbus A380. Również koszt obsługi samolotu ma być niższy.

 

Krzysztof Pielesiek

[za: Tvn24 ]

Więcej o: