Dziesięć milionów dolarów za zrealizowanie wizji ze Star Trek

Wystarczy dotrzeć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden wynalazca.

Nagrodą w konkursie organizowanym przez fundację X Prize jest imponująca. Jednak zadanie nie jest łatwe i będzie wymagać iście kosmicznych umiejętności. Wystarczy zbudować działający Tricorder.

Kultowy dla fanów gadżet to w istocie zaawansowany skaner - zdolny do badania m.in. otoczenia, warunków meteorologicznych, urządzeń oraz istot biologicznych. Przedmiotem konkursu jest jego odmiana medyczna, zdolna do przeskanowania chorego, zebrania danych o jego ciele i postawienia diagnozy.

W oświadczeniu dotyczącym konkursu można przeczytać, że zbyt wielu pacjentów umiera lub jest leczonych zbyt długo z powodu pomyłek lekarskich. Zbyt wiele osób nie ma też dostępu do opieki lekarskiej. Urządzenie nie musi być dokładną kopią tego z serii "Star Trek". Ma pozwalać na niedrogą diagnozę pacjentów, połączoną z analizą danych przez system i wyznaczeniem wskazówek co do leczenia. Ma mieć połączenie z chmurą informacyjną, gdzie prześle wszelkie zebrane dane. Nagroda ma na celu zwiększenie dostępu do informacji i usług medycznych  - co mogłoby uratować wiele osób na całym świecie, których nie stać na drogą diagnozę i leczenie.

Idea szczytna, nagroda olbrzymia, lecz czy znajdzie się załoga, która podejmie się tej misji?

[ dvice ]

Więcej o: