Izraelski MyHeritage przejął serwis Bliscy.pl - z korzyścią dla użytkowników?

Izraelski serwis MyHeritage odkupił od Wirtualnej Polski serwis Bliscy.pl. Oba serwisy umożliwiają stworzenie drzewa genealogicznego swojej rodziny. Połączenie dokona się ostatecznie 7 lipca.

Popularny na świecie MyHeritage funkcjonował w Polsce już od jakiegoś czasu, gromadząc pokaźną liczbę użytkowników, sięgającą aż 2,6 miliona osób. Bliscy.pl jest mniejszym serwisem - od początku działania, czyli w ciągu 3 lat, założono tam ok. 500 tysięcy aktywnych kont.

Wykupienie Bliskich.pl pozwoliło MyHeritage na powiększenie bazy danych do imponującej liczby 56 milionów globalnych użytkowników i aż 760 milionów profili. Konkurujący dotychczas z Bliskimi MyHeritage.pl jednocześnie stał się hegemonem tego typu usług w polskiej sieci.

To nie pierwsza wyprawa na zakupy do Polski. W 2010 roku izraelski serwis nabył inny polski serwis MoiKrewni.pl.

MyHeritage.pl jest serwisem, który skupia się na genealogicznym aspekcie, dając użytkownikom możliwość poznania drzewa własnej rodziny, oraz nawiązania i utrzymywania kontaktów z krewnymi.

Właściciel serwisu twierdzi, że Polska jest oczywistym kierunkiem rozwoju. Kraj nad Wisłą jest według niego szóstym co do wielkości rynkiem w Europie i liderem Europy Środkowej, a polscy użytkownicy Bliscy.pl są bardzo produktywni - 500 tysięcy osób stworzyło aż 6,5 miliona profili. Wszystkie zostaną w lipcu 2011 przesunięte do serwisu MyHeritage.pl.

Co zmiana da samym użytkownikom?

Połączenie bazy Bliskich z obszerną kartoteką MyHeritage być może pozwoli odnaleźć także członków rodzin, którzy swego czasu wyjechali za granicę i tam osiedli. Szacuje się, że Polaków na emigracji przebywa aż 20 milionów. Korzyść z połączenia wydaje się więc raczej wymierna.

Ogłoszone dzisiaj przejęcie dokona się ostatecznie za miesiąc, 7 lipca. Do tego czasu użytkownicy serwisu Bliscy.pl - jeśli nie zgadzają się na przeniesienie kont - mogą wycofać swoje dane.

Zasady MyHeritage różnią się trochę od tych znanych z polskiego serwisu - obowiązuje miedzy innymi limit pojemności do 250 osób. Jak jednak czytamy na Bliscy.pl , limit ten nie będzie obowiązywał dla przeniesionych kont. MyHeritage oferuje też płatne opcje dodatkowe, które umożliwiają dostęp do dodatkowych funkcji (takich jak Oś Czasu, możliwość kontaktu z przedstawicielami innych drzew genealogicznych, czy większa ilość miejsca na zdjęcia i dokumenty danej rodziny). Za roczne pakiety specjalne trzeba zapłacić odpowiednio 244,75 zł za Premium i 389,63 zł za Premium Plus.

Więcej o: