Rozbudowa autostrady A2 dopiero przed 2027 rokiem? Z Warszawy do Łodzi będą trzy pasy zamiast dwóch

O poszerzeniu autostrady A2 mówiło się od dawna, ale nie zapowiada się, by prace miały ruszyć w najbliższym czasie. Wiemy natomiast, że duży wpływ na cały projekt będzie miała budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie. O ile w ogóle do niej dojdzie.
Potencjalne lokalizacje Centralnego Portu Lotniczego Potencjalne lokalizacje Centralnego Portu Lotniczego fot. Istockphoto/Grafika: Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Trzeci pas na A2 przed 2027?

Wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz powiedział mediom, że trzeci pas autostrady Warszawa-Łódź musi być gotowy najpóźniej na otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie, który - zgodnie z planami rządu PiS - miałby być otwarty w 2027 roku.

Ta deklaracja sama w sobie niewiele znaczy, gdyż na dobrą sprawę wciąż nie jest oczywiste, że CPK w ogóle powstanie, jednak przedstawiciel resortu infrastruktury i budownictwa chce wpisywać rozbudowę autostrady w prace związane z jego budową.

Autostrada A2 Autostrada A2 Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta /

Rozbudowa potrzebna już teraz

Poszerzenie A2 na odcinku między węzłem Stryków a Warszawą już teraz jest potrzebne. Jest to jedna z najbardziej uczęszczanych autostrad i potrafią się na niej tworzyć wielokilometrowe korki. Sytuację poprawić może w zasadzie tylko rozbudowa.

A ta stanie się wręcz niezbędna, jeżeli faktycznie powstanie Centralny Port Komunikacyjny - to właśnie ta autostrada będzie głównym dojazdem do lotniska. Wymusi to konieczność budowy zjazdów z autostrady do Baranowa, co można połączyć z rozbudową samej drogi.

Autostrada A2 Autostrada A2 Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Daleko do finału

Przedstawiciel ministerstwa infrastruktury twierdzi, że jego resort prowadzi negocjacje z pełnomocnikiem rządu ds. CPK, by rozbudowę A2 o kolejny pas włączyć w projektowane prace związane z budową portu. Nie jest jednak wiadome kiedy dokładnie te prace ruszą.

W zeszłym roku, ówczesny minister infrastruktury Andrzej Adamczyk deklarował, że rozbudowa A2 będzie możliwa najwcześniej w 2021 roku. Najnowsze deklaracje wskazują, że przedstawiciele rządu są świadomi problemu, ale nie przyspiesza to jego rozwiązania.

Na poszerzenie A2 trzeba będzie jeszcze poczekać. Oby nie w korku.