Rozbudowa autostrady A2 dopiero przed 2027 rokiem? Z Warszawy do Łodzi będą trzy pasy zamiast dwóch

O poszerzeniu autostrady A2 mówiło się od dawna, ale nie zapowiada się, by prace miały ruszyć w najbliższym czasie. Wiemy natomiast, że duży wpływ na cały projekt będzie miała budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie. O ile w ogóle do niej dojdzie.
Potencjalne lokalizacje Centralnego Portu Lotniczego Potencjalne lokalizacje Centralnego Portu Lotniczego fot. Istockphoto/Grafika: Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Trzeci pas na A2 przed 2027?

Wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz powiedział mediom, że trzeci pas autostrady Warszawa-Łódź musi być gotowy najpóźniej na otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie, który - zgodnie z planami rządu PiS - miałby być otwarty w 2027 roku.

Ta deklaracja sama w sobie niewiele znaczy, gdyż na dobrą sprawę wciąż nie jest oczywiste, że CPK w ogóle powstanie, jednak przedstawiciel resortu infrastruktury i budownictwa chce wpisywać rozbudowę autostrady w prace związane z jego budową.

Autostrada A2 Autostrada A2 Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta /

Rozbudowa potrzebna już teraz

Poszerzenie A2 na odcinku między węzłem Stryków a Warszawą już teraz jest potrzebne. Jest to jedna z najbardziej uczęszczanych autostrad i potrafią się na niej tworzyć wielokilometrowe korki. Sytuację poprawić może w zasadzie tylko rozbudowa.

A ta stanie się wręcz niezbędna, jeżeli faktycznie powstanie Centralny Port Komunikacyjny - to właśnie ta autostrada będzie głównym dojazdem do lotniska. Wymusi to konieczność budowy zjazdów z autostrady do Baranowa, co można połączyć z rozbudową samej drogi.

Autostrada A2 Autostrada A2 Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Daleko do finału

Przedstawiciel ministerstwa infrastruktury twierdzi, że jego resort prowadzi negocjacje z pełnomocnikiem rządu ds. CPK, by rozbudowę A2 o kolejny pas włączyć w projektowane prace związane z budową portu. Nie jest jednak wiadome kiedy dokładnie te prace ruszą.

W zeszłym roku, ówczesny minister infrastruktury Andrzej Adamczyk deklarował, że rozbudowa A2 będzie możliwa najwcześniej w 2021 roku. Najnowsze deklaracje wskazują, że przedstawiciele rządu są świadomi problemu, ale nie przyspiesza to jego rozwiązania.

Na poszerzenie A2 trzeba będzie jeszcze poczekać. Oby nie w korku.

Więcej o:
Komentarze (180)
Rozbudowa autostrady A2. Z Warszawy do Łodzi będą trzy pasy zamiast dwóch. Tylko kiedy?
Zaloguj się
 • net_friend

  Oceniono 8 razy 6

  Po dwóch pasach nie potrafimy się poruszać a po trzech będzie lepiej?
  Zawłaszczających lewy pas jak i samozwańczych regulatorów ruchu, tzw.szeryfów nie brakuje.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 8 razy 4

  Super wiadomość dla mistrzów lewego pasa.
  Teraz mistrzowie będą mieli do dyspozycji lewy, jak dawniej, a wice mistrzowie - środkowy.
  Choćby prawy był wolny, to mało kto nim jedzie.
  Bo jak na kursie uczono, że obowiązuje prawostronny ruch, mimo 3-ch, 4-ch, czy -nastu pasów, to akuratnie mistrzowie byli w kiblu.

 • bmc3i

  Oceniono 7 razy 3

  Widać tu myślenie biedaka, widoczne w wielu aspektach życia w Polsce. Jak najmniejszym kosztem, aby tylko można było się pochwalić że cokolwiek zrobiłem. Zamiast budować od razu trzypasmowe dogi, podcierano du.pę szkłem. Teraz trzeba poprawiać. Jak ktoś tanio kupuje, płaci dwa razy więcej.

 • rolgone

  Oceniono 3 razy 3

  A4 Wrocław-Katowice-Kraków to jest taki sam dramat, kiedy 3 pas?

 • 100-lec

  Oceniono 7 razy 3

  a dlaczego te trzy pasy tylko z Warszawy do Łodzi??? a co z ludźmi, którzy jadą w drugą stronę z Łodzi do Warszawy? tylko Misiewicze z PiS mogli wpaść na taki genialny pomysł

 • ja.szela

  Oceniono 15 razy 3

  Wprowadzić opłaty i jeszcze na 10 lat starczą 2 pasy. Nie rozumiem dlaczego akurat ta autostrada jest bezpłatna a wszystkie inne płatne (z wyjątkiem obwodnic dużych miast).

 • huragan70

  Oceniono 3 razy 3

  Tak naprawdę to A2 jest na tym odcinku zapchana, bo koncentruje się na niej ruch z/do Warszawy do/z ponad połowy Polski ( od Gdańska po Kraków - ludzie jeżdzą tą drogą). Jak zakończy się budowa i remont pozostałych wylotówek z W-wy na północ ( S7 do Gdańska) i południe ( S7 do Krakowa, S8 na Śląsk) to ruch na tym odcinku A2 powinien znacząco spaść

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX