Rząd ma nowy pomysł na Mieszkanie Plus. "5 tys. rodzin chcemy zaopatrzyć w drewniane domy i mieszkania"

Koniec z marzeniami o czynszach w wysokości 10 zł za m kw., za wyjem mieszkania w programie Mieszkanie Plus. - Będą rynkowe ceny najmu - zapowiada minister środowiska Henryk Kowalczyk. Ale też przyznaje, że nie jest usatysfakcjonowany.
Premier Beata Szydło ogłasza w Katowicach początek realizacji projektu Premier Beata Szydło ogłasza w Katowicach początek realizacji projektu "Mieszkanie plus" GRZEGORZ CELEJEWSKI

Miały być niskie koszty najmu

To miała być rewolucja. Gdy w 2016 r. rząd ogłaszał program Mieszkanie Plus, obiecywał bardzo niskie koszty najmu, w wysokości 10-20 zł za metr kwadratowy. To kwoty znacząco odbiegające od cen rynkowych.

Gdynia, 3 lipca 2017r.  Symboliczne rozpoczęcie inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus przy ul. Starochwaszczyńskiej Gdynia, 3 lipca 2017r. Symboliczne rozpoczęcie inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus przy ul. Starochwaszczyńskiej Fot. Jan Rusek / Agencja Wyborcza.pl

Rząd przegrywa z rynkiem

Okazuje się, że tych obietnic nie da się spełnić. Były nierealne. - Nasze zamiary mogłyby się spełnić, gdybyśmy jako udział w budowę mieszkań włożyli grunty skarbu państwa - mówił w czwartek w Radio Plus minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Teraz rząd ma inny plan. - Zmieniło się podejście i filozofia programu Mieszkanie Plus - oznajmił minister Kowalczyk. - Będzie funkcjonował na normalnych warunkach rynkowych - zapowiedział.

Minister Henryk Kowalczyk Minister Henryk Kowalczyk AGNIESZKA SADOWSKA

Dopłaty do czynszów

Oznacza to, iż ceny najmu będą cenami rynkowymi. - Dla najuboższych planowane są dopłaty do czynszów - powiedział szef resortu środowiska.

Dociskany przez dziennikarza przyznał, że nie do końca jest usatysfakcjonowany tym, co dzieje się z programem Mieszkanie Plus. Minister jest też zawiedziony tempem realizacji programu. - To jest już trzeci rok, a my tak naprawdę przygotowujemy intensywną budowę na przyszły rok - stwierdził min. Kowalczyk.

Inwestycja w ramach programu Mieszkanie Plus w Gdyni Inwestycja w ramach programu Mieszkanie Plus w Gdyni Fot. gdynia.pl

Będą bloki z... drewna

Minister Kowalczyk mówił też o domach z drewna, które mają uzupełnić program Mieszkanie Plus. Zapowiedział budowę domów jednorodzinnych z drewna, ale także takich domów wielorodzinnych.

- Niektórych może zdziwić, że można budować bloki z drewna. A można - stwierdził minister. Tłumaczył, że drewniane domy i mieszkania w domach z drewna przeznaczone będą na wynajem, a także na wynajem z dochodzeniem do własności. - Będą tu obowiązywać takie same warunki jak dla pozostałych użytkowników programu Mieszkanie Plus - zapowiedział Henryk Kowalczyk.

Tu też będą więc obowiązywały rynkowe ceny najmu.

Nowy minister środowiska Henryk Kowalczyk spotkał się z mieszkańcami Białowieży, Hajnówki i okolicznych miejscowości Nowy minister środowiska Henryk Kowalczyk spotkał się z mieszkańcami Białowieży, Hajnówki i okolicznych miejscowości AGNIESZKA SADOWSKA

5 tys. drewnianych domów

Budowa ma się rozpocząć w 2019 r. - W przyszłym roku chcemy wybudować 5 tys. drewnianych domów i mieszkań, by 5 tys. rodzin zaopatrzyć w drewniane domy i mieszkania - mówił minister Kowalczyk.

Domy i mieszkania z drewna mają być budowane na gruntach Lasów Państwowych. Dzięki temu mają być tańsze.

Więcej o: