Kilka trików do pracy z Windows 10. Dzięki nim korzystanie z systemu będzie jeszcze przyjemniejsze

Windows 10 jest dziś najpopularniejszym systemem komputerowym na świecie. Mimo wszystko wielu jego użytkowników nie ma pojęcia o funkcjach, które kryją się w systemie. Podpowiadamy, jak wykorzystać najciekawsze z nich.
Tryb nocny w Windows 10 Tryb nocny w Windows 10 fot. zrzuty ekranowe

Tryb nocny w Windows 10

Rozwiązanie znane głównie ze smartfonów od pewnego czasu jest dostępne w systemie Microsoftu. Chodzi tu o filtr niebieskiego światła, który warto włączyć w godzinach wieczornych, aby chronić swoje oczy przed szkodliwym wpływem niekorzystnego widma. Jeszcze do niedawna taka funkcja była oferowana przez zewnętrzne aplikacje, takie jak f.lux.

Aby włączyć i ustawić filtr niebieskiego światła w Windows 10 należy wejść w Ustawienia (najlepiej z poziomu menu Start), a potem przejść do sekcji System i na końcu Ekran. Chodzi nam o Wyświetlanie nocne, które po włączeniu możemy ustawić odnośnikiem Ustawienia wyświetlania nocnego. Poza ustawieniem temperatury kolorów możemy zdefiniować automatyczną aktywację funkcji zależnie od zachodu słońca w naszej lokalizacji.

Alternatywne menu Start w Windows 10 Alternatywne menu Start w Windows 10 fot. zrzuty ekranowe

Menu Start dla konserwatystów

Czy podobnie, jak ja nie do końca akceptujecie rozbudowane kafelkowe menu Start? Na szczęście Windows 10 nie ogranicza nas w kwestii możliwości dowolnego konfigurowania jego wyglądu, włącznie z całkowitym pozbyciem się wszystkich kafelków. I to jest tylko jedna metoda na uproszczenie jego wyglądu - usunąć je wszystkie ręcznie, a następnie przeciągnąć puste miejsce na lewo.

Drugi sposób wydaje się jeszcze prostszy. Miłośnikom konserwatywnego podejścia do kwestii wyglądu menu Start polecamy użycie prawego klawisza myszki na menu Start, co spowoduje wywołanie dużo bardziej tradycyjnego interfejsu. Znajdziemy w nim praktycznie większość skrótów do najważniejszych narzędzi i funkcji systemowych. Alternatywnie można również użyć kombinacji klawiszy Windows + X. Co za ulga!

Aplikacje na pasku szybkiego dostępu w Windows 10 Aplikacje na pasku szybkiego dostępu w Windows 10 fot. zrzuty ekranowe

Szybkie uruchamianie aplikacji z paska zadań

Pasek szybkiego uruchamiania znamy już od wielu edycji Windows. Pozwala on na szybkie uruchamianie wybranych aplikacji, których ikony zdecydujemy się tam umieścić. Co ciekawe, w Windows 10 możemy się posłużyć szybkim skrótem klawiszowym, bez potrzeby sięgania po myszkę i wskazywania aplikacji do uruchomienia. Jeśli skrót wejdzie nam w krew, trudno będzie z powrotem wrócić do używania myszki.

Wystarczy do tego użyć kombinacji klawisza Windows oraz cyfry odpowiadającej w kolejności ikonie programu widniejącego na pasku szybkiego uruchamiania. Dla przykładu kombinacja Windows + 1 uruchomi pierwszą w kolejności aplikację na pasku, natomiast Windows + 2 zainicjuje kolejną. Wystarczy dodawać wszystkie ulubione i często używane aplikacje, a jeden skrót klawiszowy załatwi resztę.

Aplikacje w tle w Windows 10 Aplikacje w tle w Windows 10 fot. zrzuty ekranowe

Wyłączanie aplikacji działających w tle

W Windows 10 masa aplikacji domyślnie działa w tle. Oczywiście ma to swoje dobre strony, bo z część z nich być może pełni ważne dla użytkownika funkcje. Większa liczba takich aplikacji działających w tle wpływa jednak negatywnie na wydajność komputera, a w przypadku notebooka może doprowadzić do krótszego czasu pracy na baterii. Dobrze wiedzieć, jak sobie z tym tematem poradzić.

Wystarczy przejść do Ustawień systemowych (kombinacja klawiszy Windows + I albo wybrać odpowiednią ikonę z lewej belki menu Start). Tam szukamy sekcji Prywatność, a po wejściu do środka z lewego menu wybieramy pozycję Aplikacje w tle. Zobaczymy całą listę i możemy jednym przyciskiem wyłączyć je wszystkie. Alternatywą pozostaje ręczne odznaczenie tych, które nie będą nam potrzebne do działania w tle.

Ochrona przed Ransomware w Windows 10 Ochrona przed Ransomware w Windows 10 fot. zrzuty ekranowe

Ochrona folderów przed Ransomware

Windows 10 ma dodatkowe mechanizmy ochrony przed złośliwym oprogramowaniem typu Ransomware (okup za odblokowanie dostępu do zaszyfrowanych danych). Jeśli korzystamy z wbudowanego w system narzędzia Windows Defender, możemy objąć dodatkową ochroną wybrane foldery. Kontrolowany dostęp do folderu pilnuje, aby konkretne zasoby pozostały obojętne na próby modyfikacji zawartości przez nieupoważnione aplikacje.

Na szczęście do listy możemy dopisać własne foldery. Przechodzimy do Windows Defender Security Center i z lewego menu wybieramy pozycję Ochrona przed wirusami i zagrożeniami. Po prawej stronie musimy odnaleźć sekcję Ochrona przed oprogramowaniem wymuszającym okup. Następnie klikamy na odnośnik Chronione foldery i znakiem plusa dodajemy swoje katalogi do listy.

Czujnik pamięci w Windows 10 Czujnik pamięci w Windows 10 fot. zrzuty ekranowe

Automatyczne zwalnienie miejsca

Wraz z upływem czasu domowy pecet niepostrzeżenie zapełnia się zbędnymi plikami, co przekłada się na stopniowy spadek wydajności. Jednym z głównych winowajców są pliki tymczasowe. Sporo takich "skarbów" może kryć też Kosz. Na szczęście Windows 10 ma metodę na czyszczenie zbędnych plików na bieżąco, czyli przy każdym kolejnym uruchamianiu komputera.

Aby skorzystać z funkcji należy przejść do ustawień systemowych (najłatwiej będzie to zrobić z poziomu menu Start). Potem musimy odszukać pozycję System, a tam przejść do sekcji Pamięć. Chodzi nam o Czujnik pamięci. Po jego włączeniu suwakiem możemy ustalić jak będzie działać odnośnikiem Zmień sposób automatycznego zwalniania miejsca. Czujnik możemy uruchamiać z różnych odstępach czasu i stosować do najstarszych plików.

Więcej o:
Komentarze (61)
Triki przydatne w Windows 10. Dzięki nim korzystanie z systemu będzie przyjemniejsze [PORADNIK]
Zaloguj się
 • kozieradka2012

  Oceniono 31 razy 17

  Jeszcze jeden trik: zamiast pamiętać kilkanaście skrótów klawiaturowych do aplikacji przypiętych do paska zadań i używać obu rąk do ich uruchamiania, można jednym ruchem zjechać myszką (albo palcem po gładziku) do dołu ekranu i kliknąć ikonkę.

 • premier_scretyna

  Oceniono 19 razy 11

  "Automatyczne zwalnienie miejsca" odmieniło moje życie...

 • gryflon

  Oceniono 28 razy 10

  Nie oczekuję od systemu by był przyjemny. Ma być skuteczny, niezawodny, prosty w obsłudze. Jego działanie powinno być niezauważalne.

 • tmave_pivo

  Oceniono 8 razy 8

  Nieścisłość: tryb nocny wprowadzono zdaje się w wersji 1709, może wcześniej, ale na pewno nie w 1803.
  A z tymi skrótami do aplikacji to pan przegiął, panie Górski - to działa przynajmniej od wersji XP, a może i wcześniej. Gratis, bo pewnie też Pan nie wie: Win+Shift+cyfra uruchomi kolejne okno danej aplikacji, jeżeli jedna kopia już działa.

  PS. Co ma ochrona przed ransomware do przyjemności korzystania z systemu?

 • typowynazista

  Oceniono 9 razy 3

  Artykuł wrzucony "dzisiaj", komentarze sprzed 10 miesięcy...
  Ja może i cenię dobre dziennikarstwo, za to redaktor na pewno ceni wierszówkę wiele razy za to samo gó....

 • aki3

  Oceniono 10 razy 2

  A jaki jest trik na to, żeby w ogóle windows 10 normalnie działało, a nie muliło?
  Czasem nie mogę wcale zamknąć przeglądarki, albo przewinąć paska

 • kka69

  Oceniono 3 razy 1

  A ma ktoś pomysł jak wyłączyć automatyczne logowanie się innych użytkowników na moim kompie z WIN10?
  Na komputerze domowym jest 4 użytkowników.
  Zawsze gdy loguje się kolejny użytkownik, to automatycznie w tle jest zalogowany ten, co był zalogowany na kompie ostatnio.
  Jedynie jeżeli 2 razy pod rząd zaloguje się ten sam użytkownik, to nikt inny nie jest zalogowany w tle.

 • psitkacz

  0

  Firefox po aktualizacji wylaczył mi chwilowo plugin odpluszczający strony z reklam .... i nagle nie da się normalnie internetu używać

 • d6d57c608324

  Oceniono 8 razy 0

  Dziekuje Ci Microsoft! Moj skaner (5-letni) ani drukarka (7letnia) nie sa obslugiwane przez Windows 10. W Windows 7 - podlaczam i dziala!

  Dziekuje, ze bede mogl w koncu kupic nowe, z pewnoscia lepsze, drukarke i skaner.

  Generalnie, po wprowadzeniu Windows 10 produktywnosc w mojej pracy wzrosla o 44%. System jest wspanialy, oferuje niespotykane mozliwosc w porownaniu z Windows 7, ktore momentalnie umozliwily mi osiagniecie przewagi biznesowej nad konkurencja.

  Brawo!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX