Co warto zainstalować na nowym telefonie? Oto 7 aplikacji, które warto mieć na start

Google Play i App Store są tak przeładowane milionami różnych aplikacji, że ciężko wybrać te najlepsze. Przygotowaliśmy (nieco subiektywne) zestawienie, które pomoże odnaleźć się w gąszczu podobnych programów i wybrać 7 najlepszych, które warto mieć na start. Listę zrobiliśmy głównie z myślą o użytkownikach Androida, ale osoby korzystające z iPhone'ów również znajdą ich wersje na iOS.
Google Keep na Androida Google Keep na Androida fot. screen

Google Keep (ponad 100 mln pobrań)

Google Keep to jedna z kilku aplikacji, która w pierwszej kolejności ląduje na każdym nowym smartfonie z jakiego korzystam. Jest jednym z ciekawszych programów do notowania, choć jego funkcjonalność nie ogranicza się tylko do tego.

Za pomocą Google Keep można łatwo organizować swoje notatki, dodawać numerację, pola wyboru (tworząc np. listę zakupów), oznaczać je kolorami, ale również dodawać np. zdjęcia czy zrzuty ekranu wraz z komentarzem. Jest też opcja ustawiania przypomnień (jednorazowych lub cyklicznych) czasowych lub opartych na lokalizacji. 

Aplikacja jest też rewelacyjnie zintegrowana z innymi usługami Google. Możemy np. przeciągać notatki bezpośrednio z Keep do artykułu w Dokumentach Google, a notatki z ustawionym przypomnieniem pojawiają się też w Kalendarzu Google.

Co bardzo istotne, notatki przechowywane są w chmurze, dzięki czemu mamy do nich dostęp na każdym smartfonie, tablecie czy laptopie.

Google Keep w Google Play

Google Keep w App Store

Spotify Spotify Fot. Pexels

Spotify (ponad 500 mln pobrań)

Spotify raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Ta, pochodząca ze Szwecji usługa muzyczna już od dłuższego czasu jest niezwykle popularna. Jej użytkownicy mogą słuchać muzyki z każdego miejsca na świecie za pomocą smartfonów, ale również tabletów czy komputerów. Zapisana w chmurze playlista jest oczywiście dostępna na każdym z nich.

Do wyboru są dwa pakiety - darmowy ograniczający wiele podstawowych funkcji. Playlista odtwarzana jest losowo, a muzyka przerywana uciążliwymi reklamami. W płatnej opcji Premium (19,99 zł miesięcznie) można swobodnie pomijać utwory, wybierać konkretne z listy, słuchać muzyki w najwyższej jakości czy pobierać do trybu offline. Nie ma też oczywiście reklam.

Spotify w Google Play

Spotify w App Store

Microsoft Outlook Microsoft Outlook fot. Microsoft

Microsoft Outlook (ponad 100 mln pobrań)

Jeśli poza Gmailem korzystacie także z innych kont e-mail, jedną z bardziej najbardziej udanych aplikacji do obsługi poczty będzie Outlook. Klient poczty świetnie znany jeszcze przed spopularyzowaniem się smartfonów.

Niektórzy użytkownicy twierdzą, że jest lepszy nawet od aplikacji Gmaila, choć jest to oczywiście kwestia gustu. Outlook jest przejrzysty, intuicyjny i może wybierać i grupować w osobnej zakładce wiadomości priorytetowe. Moim zdaniem świetnie sprawdza się też jako uzupełnienie Gmaila, np. do obsługi poczty służbowej.

Microsoft Outlook w Google Play

Microsoft Outlook w App Store

Shazam na Androida Shazam na Androida fot. screen / google play

Shazam (ponad 100 mln pobrań)

Co potrafi dobrze znany wielu osobom Shazam? W ułamku sekundy rozpoznaje utwory korzystając z mikrofonu w telefonie. Radzi sobie z tym zdaniem rewelacyjnie i potrafi przenosić rozpoznane kawałki prosto do playlisty na Spotify.

To jedna z aplikacji, z której prawdopodobnie nie będziemy korzystać na co dzień. Mimo wszystko warto mieć ją w telefonie, bo nigdy nie wiadomo, kiedy usłyszymy w radiu utwór, który warto odsłuchać ponownie na telefonie. Na instalowanie Shazama może wtedy nie być czasu.

Shazam w Google Play

Shazam w App Store

Kalendarz Google Kalendarz Google fot. Google / Sklep Play

Kalendarz Google (ponad 500 mln pobrań)

Kiedyś do Kalendarza Google zupełnie nie mogłem się przekonać. Zazwyczaj korzystałem z programów domyślnie zainstalowanych w smartfonach lub mniej znanych z Google Play. Dziś moje podejście jest zupełnie odmienne, a bez kalendarza od Google nie mogę się obejść.

Sporą jego zaletą jest przejrzystość i intuicyjność i całkiem ładny wygląd. Pozwala na oznaczanie kolorami konkretnych typów wydarzeń, dzięki czemu łatwiej jest się zorientować w planach na najbliższe tygodnie. Bardzo istotne są też automatycznie tworzone przypomnienia.

Ogromną zaletą jest jest synchronizacja z kontami Google, dzięki czemu z usługi można korzystać na wielu urządzeniach i kontach jednocześnie. Dodatkowym plusem jest integracja z Gmailem i automatyczne ściąganie ze skrzynki lotów czy rezerwacji hoteli i automatyczne dodawanie ich do kalendarza. To rewelacyjna funkcja dla osób często podróżujących.

Kalendarz Google w Google Play

Kalendarz Google w App Store

Office Lens Office Lens fot. Google

Office Lens (ponad 10 mln pobrań)

Kolejną przydatną aplikacją, która pomoże w cyfryzacji analogowych materiałów jest Office Lens. Działa jak kieszonkowy skaner - pozwala na skanowanie dokumentów, paragonów, a nawet odręcznych notatek z tablicy.

Przy użyciu Office Lens można przekonwertować zapisane obrazy na pliki PDF, pliki Worda oraz PowerPointa, jak również zapisywać je w aplikacjach OneNote i OneDrive.

Office Lens w Google Play

Dysk Google Dysk Google fot. screen / Google

Dysk Google / Dropbox (ponad 1 mld / ponad 500 mln pobrań)

Na koniec dwie - chyba najlepsze - aplikacje służące do tego samego - przechowywania plików w chmurze. 

Dropbox to jedna z najpopularniejszych aplikacji na rynku, która pozwala na przechowywanie naszych dokumentów zdjęć oraz innych multimediów na dysku o określonej pojemności (od 2 GB w górę). Wyróżnia się kilkoma ciekawymi rozwiązaniami, np. możliwością skanowania dokumentów i zapisywania ich w do plików PDF.

Z kolei Google Drive, choć powstał znacznie później jest dziś jeszcze bardziej popularny. To jedyna aplikacja z listy, która najprawdopodobniej będzie domyślnie zainstalowana na nowym telefonie. I kolejna, z której skorzystacie posiadając konto Google. W opcji darmowej mamy tu 15 GB miejsca na dane dla każdego konta. Pamięć można oczywiście powiększać wykupując odpowiednie pakiety.

Dysk Google w Google Play oraz App Store

Dropbox w Google Play oraz App Store

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

Więcej o: