LG NanoCell SM90 - tańsza alternatywa dla telewizora OLED? Co dostaniemy za ponad 6 tys. zł [TEST]

LG słynie przede wszystkim z produkcji telewizorów OLED, ale to niejedyne urządzenia, które ma w ofercie. W sklepach znajdziemy również znacznie bardziej przystępne cenowo telewizory NanoCell. Czym się charakteryzują i czy warto się nimi zainteresować? Sprawdziliśmy to na przykładzie 55-calowego modelu LG SM9010.
LG Nano Cell 55SM90 LG Nano Cell 55SM90 fot. Bartłomiej Pawlak

Wygląd i jakość wykonania

Pierwsze, co rzuca się w oczy po wyjęciu telewizora z pudełka to oczywiście wygląd telewizora. W przypadku LG NanoCell SM90 jest on dość standardowy, jak na sprzęty LG, ale jednocześnie ładny i nowoczesny. Koreański producent zadbał o zastosowanie niewielkich ramek wokół wyświetlacza oraz dorzucił do zestawu klasyczną wygiętą w łuk podstawę wykonaną ze szczotkowanego aluminium.

Całość wygląda bardzo dobrze (choć może nie aż tak jak w przypadku testowanego przez Daniela Maikowskiego telewizora LG OLED E9). Doczepić nie mogę się również do jakości wykonania. Stoi ona na bardzo przyzwoitym poziomie. Z dziennikarskiego obowiązku dodam jedynie, że telewizor dość łatwo chybocze na podstawie.

LG Nano Cell 55SM90 LG Nano Cell 55SM90 fot. Bartłomiej Pawlak

Jakość obrazu

Warto zaznaczyć, że LG NanoCell SM90 nie jest OLED-em, ale telewizorem LCD, w którym zastosowano technologię NanoCell, a więc swego rodzaju odpowiedzią na Quantum Dot od Samsunga. Nie wchodząc już w techniczne szczegóły - NanoCell sprawia, że kolory są czyste (nie mieszają się z kolorami z sąsiednich pikseli), świetnie odwzorowane i zdecydowanie żywsze niż w przypadku tradycyjnych paneli LCD.

Suche fakty przekładają się na rzeczywistą jakość obrazu. Kolory faktycznie wyglądają świetnie, są bardzo nasycone i żywe. Całość sprawia bardzo pozytywne wrażenie, ale obraz wygląda najlepiej oczywiście z wysokiej jakości materiałami nagranymi (najlepiej) w 4K. Wówczas telewizor naprawdę pokazuje, co potrafi.

Nieco gorzej jest już przy części mocno skompresowanych filmów np. z Netfliksa, a najgorzej wygląda obraz nadawany w telewizji naziemnej w Polsce (w przypadku większości kanałów jeszcze w skandalicznie niskiej rozdzielczości 576p). Dlatego też przed zakupem warto zastanowić się nad źródłem porządnego sygnały dla telewizora - np. zainwestować w odtwarzacz Blu-ray? 

LG Nano Cell 55SM90 LG Nano Cell 55SM90 fot. Bartłomiej Pawlak

Podświetlenie strefowe, czyli LCD na sterydach

Warto wiedzieć też, że LG zastosowało w NanoCell SM90 podświetlenie strefowe. Panel LCD nie jest zatem podświetlany w całości przez diody LED umieszczone za pikselami lub na krawędziach, a jest podzielony na kilkadziesiąt stref. Każda z nich może być podświetlana niezależnie, co bardzo pozytywnie wpływa na kontrast.

W praktyce wygląda to zatem tak, że jeśli w pewnej części ekranu ma pojawić się kolor czarny, LG NanoCell SM90 wyłącza podświetlenie stref, które tam się znajdują. Dzięki temu ciemniejsze i bardziej kontrastowe sceny wyglądają znacznie lepiej niż na typowym LCD. Efekt działania podświetlenia strefowego widać też podczas oglądania filmów 21:9, gdy nad i pod obrazem zostają czarne (a nie szare) pasy niewykorzystanej przestrzeni.

Całość działa naprawdę dobrze i tylko w wyjątkowych przypadkach telewizor nie radził sobie z zapewnieniem dostatecznie dobrego kontrastu. Mimo wszystko warto być świadomym, że nie mamy tu do czynienia z konkurencją dla OLED-a (który ma niemal idealny kontrast), ale raczej tańszą alternatywą, która jednak powinna zadowolić nawet bardziej wymagającego Kowalskiego.

LG Nano Cell 55SM90 LG Nano Cell 55SM90 fot. Bartłomiej Pawlak

Pilot Magic Remote i oprogramowanie

Nie mogło być inaczej. W zestawie z telewizorem znajdziemy oczywiście stary dobry pilot Magic Remote. Dzięki niemu jesteśmy w sterować kursorem na ekranie telewizora "w powietrzu". To zdecydowanie ułatwia i przyspiesza nawigacje. Magic Remote nie on może najładniejszy, jednak bardzo dobrze spełnia swoje zadanie.

W kwestii oprogramowania też niewiele zmieniło się w stosunku do pozostałych telewizorów LG. Mamy tu znany wcześniej WebOS. Warto odnotować jednak, że w tym roku pojawiła się możliwość kontrolowania elementów inteligentnego domu od LG z poziomu telewizora. Mając pod ręka smartfon chyba jednak wolałbym postawić na obsługę urządzeń AGD z poziomu mniejszego, dotykowego ekranu.

LG Nano Cell 55SM90 LG Nano Cell 55SM90 fot. Bartłomiej Pawlak

Sztuczna inteligencja, czyli wszechobecne AI

Podczas polskiej premiery telewizorów LG na 2019 rok producent mocno podkreślał obecność sztucznej inteligencji. Nowe modele zostały wyposażone w drugą generację inteligentnych procesorów Alpha 7. Koreańczycy chwalą się, że LG TV 2019 wsparte sztuczną inteligencją i technologią deep learning (uczenia maszynowego) potrafią poprawiać jakość obrazu niezależnie od źródła.

W ustawieniach telewizora znajdziemy m.in. opcje dźwięk AI i obraz AI. Ich włączenie ma sprawić, że obraz zostanie wyświetlony w dokładnie taki sposób, w jaki zaplanował to twórca materiału. Optymalizacja faktycznie nieco pomagała przy większości testowanych materiałów, jednak nie spodziewajcie się, że telewizor poradzi sobie z "naprawieniem" obrazu w bardzo słabej rozdzielczości i jakości.

LG Nano Cell 55SM90 LG Nano Cell 55SM90 fot. Bartłomiej Pawlak

Cena? Nano Cell to tańsza alternatywa dla OLED

LG NanoCell SM90 kosztuje na ten moment 6549 zł. To sporo, ale warto pamiętać, że w zamian dostajemy 55-calowy najlepszy dziś model LCD. Wciąż nie mamy do czynienia tu z panelem OLED, ale w tej cenie nie możemy na to liczyć. Ceny najtańszych 55-calowych telewizorów 4K OLED zaczynają się od ok. 10 tys. zł.

Można zatem śmiało powiedzieć, że LG NanoCell SM90 jest świetną alternatywą dla osób, które nie chcą wydawać oszczędności na znacznie droższy ekran OLED lub z innego powodu wolą stronić od paneli z diodami organicznymi.

Więcej o: