Holandia będzie wolna od kurczaków z ferm przemysłowych? Sklepy mówią: "Koniec z tym"

Trzy największe sieci sklepów w Holandii - Lidl, Jumbo oraz Albert Heijn - mówią "dość" i rezygnują ze sprzedaży kurczaków pochodzących z ferm przemysłowych - pisze portal Nltimes.nl.

Organizacje zrzeszające obrońców praw zwierząt szacują, że dzięki tej decyzji ponad połowa wszystkich kurczaków sprzedawanych w Holandii będzie hodowana w znacznie lepszych warunkach.

To wynik apelów społecznych i organizacji pozarządowych oraz przede wszystkim coraz lepszej świadomości przeciętnego konsumenta. Sieci musiały się w końcu ugiąć.

Zdrowszy kurczak to lepszy kurczak

- Kurczaki hodowane w inny sposób niż w fermach przemysłowych rosną w zdrowszym tempie, są mniej narażone na ból, mniej chorują i nie są faszerowane antybiotykami, czego zresztą i tak zakazuje Unia Europejska - pisze portal Nltimes.nl.

Ale to nie koniec pozytywnych wiadomości. W ślad za trzema gigantami chcą podążać także mniejsi detaliści, m.in. MCD czy Boon's Markt.

Jak wygląda ferma przemysłowa? Portal Ekologia.pl przytacza kilka przykładów traktowania zwierząt w takich miejscach. "Kurczaki żyją przeciętnie 5-6 miesięcy w ciasnej zagrodzie wraz z 50 tys. innych osobników. Zwierzęta karmione są wysokoenergetyczną paszą, żeby jak najszybciej przybrały na wadze. Mięśnie rosną tak szybko, że inne części ciała nie nadążają z rozwojem - ich serca nie wytrzymują i wiele kurcząt umiera, a ich nogi załamują się pod ciężarem przerośniętych ciał".

Może kiedyś i w Polsce detaliści odważą się na taki krok.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: