Ceny polis OC wzrosną w tym roku nawet o 30 proc. Dlaczego? Powodów jest kilka

Ceny polis OC rosną. Wpływ na to miała głównie decyzja Komisji Nadzoru Finansowego, która zaleciła dostosować wysokość składek do ryzyka faktycznie ponoszonego przez ubezpieczycieli. Ale powodów podwyżek jest więcej.

Średnia cena polisy OC w Polsce wynosi 370 zł rocznie. To jedno z najtańszych ubezpieczeń w Europie. Co istotne, dzięki wpłaceniu takiej kwoty ubezpieczony otrzymuje ogromną ochronę. W przypadku szkody rzeczowej suma ubezpieczenia sięga nawet miliona euro, a osobowej - ponad 5 mln euro.

- W ostatnim roku średnia wartość szkody rzeczowej wzrosła o 40 proc. Wynika to z tego, że towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw klientom i między innymi nie stosują amortyzacji części zamiennych w przypadku starszych pojazdów czy refundują zakup części oryginalnych, a każdy, kto potrzebuje, dostaje pojazd zastępczy. Dlatego stawki OC na pewno wzrosną - zaznacza w wywiadzie z serwisem infoWire.pl Andrzej Jarczyk, prezes firmy Uniqa Polska.

O ile? Trudno w tej chwili powiedzieć. Prognozuje się, że w 2016 r. będzie to podwyżka od 20 do 30 proc., a może nawet więcej. W niektórych miastach ceny ubezpieczeń już wzrosły i to dość znacznie.

Wytyczne KNF

W marcu 2015 r. zaczęły obowiązywać wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego. Przyczyniły się one do wzrostu kosztów operacyjnych związanych z likwidacją i samych wypłat roszczeń z polis komunikacyjnych, co w konsekwencji odbiło się na wyższych składkach, przede wszystkim za ubezpieczenia OC. Porównywarka ubezpieczeń mfind.pl przypomina najważniejsze wytyczne, do których ubezpieczyciele muszą stosować się w myśl zasady "zastosuj albo wyjaśnij":

- Ubezpieczyciele nie powinni stosować amortyzacji części,

- Ubezpieczyciele muszą stosować jednolite standardy kalkulacji w szkodach częściowych i całkowitych z OC,

- Ubezpieczyciel powinien pomóc poszkodowanemu przy sprzedaży wraku pojazdu w przypadku szkody całkowitej,

- Zarówno w wariancie serwisowym jak i i kosztorysowym powinny być stosowane jednolite kryteria wyceny,

- Roszczenia o zwrot kosztów za najem pojazdu zastępczego muszą być rozpatrywane indywidualnie, a ubezpieczyciel nie może odmówić zwrotu powołując się wprost na argument, że poszkodowany miał dostęp do komunikacji miejskiej lub nie wykorzystywał auta w działalności gospodarczej.

Podatek bankowy

Kolejnym powodem, dla którego wzrosną w tym roku ceny polis OC jest wprowadzenie podatku bankowego, który od 1 lutego muszą płacić również firmy ubezpieczeniowe. Oznacza to dla nich dodatkowe koszty, które z pewnością poczują ich klienci.

Podatek Religi

Podatek Religi ma być kolejną przyczyną wzrostu cen składek w przyszłości. Pierwotnie został wprowadzony w 2007 r. i polegał na odprowadzaniu 12 proc. składki polisy OC przez zakłady ubezpieczeń do NFZ. Głównym jego celem było leczenie ofiar wypadków samochodowych. Funkcjonował nieco ponad rok, do końca grudnia 2008 r. Obecny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiada powrót podatku w 2017 r. Tym razem odprowadzane ma być nie 12 a 6 proc. składki z każdej umowy OC.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: