Spadkobiercy naftowego króla sprzed lat do których teraz należy Fundusz Rockefellera nie pozostawiają wątpliwości – nie chcą mieć więcej nic wspólnego z ropą naftową i węglem.
W opublikowanym komunikacie szczególnie mocno rozprawiają się z firmą Exxon Mobil – największym amerykańskim producentem ropy. Według Rockefeller Family Fund Exxon Mobil zachowuje się w sposób „moralnie naganny”.
Chodzi o oskarżenia dotyczące domniemanych manipulacji w sprawie zmian klimatycznych. Exxon jest podejrzewany o finansowanie medialnych kampanii i badań, który miały celowo wprowadzać w błąd opinię publiczną. Fundusz Rockefellera podkreśla, że niezależnie od wyroków sądowych już teraz rozstaje się firmą, która demonstruje „oczywistą pogardę dla interesu publicznego”.
Fragment komunikatu Funduszu Rodziny Rockefellerów o wyjściu z inwestycji w branży naftowej Rockefeller Family Fund
Sprawa jest ciekawa, bo ExxonMobil to biznesowe wnuki właśnie Rockefellera. Jego Standard Oil w 1911 został zmuszony przez prawo antymonopolowe do podziału na kilkadziesiąt mniejszych spółek. Wśród nich były między innymi właśnie Exxon i Mobil. Nazwisko Johna D. Rockefellera do dziś jest legendą branży naftowej. Fundusz Rodziny Rockefellerów przyznaje, że w związku z tym decyzja o wyjściu z tej branży była trudna, ale została podjęta, bo „trzeba iść naprzód”.
Fundusz zapowiada, że poza sprzedażą akcji Exxon Mobil wycofa się też ze wszystkich swoich inwestycji dotyczących ropy i węgla. Chodzi o walkę ze zmianami klimatu. Rockefellers piszą, że „jeśli ludzkość i ekosystem planety ma przetrwać to musimy nie tylko przestać szukać nowych złóż ropy, ale nawet znacząco ograniczyć wydobycie ze złóż już odkrytych”.
Pieniądze wycofane z branży naftowej mają pójść na nowe inwestycje w przedsięwzięcia „socjalnie odpowiedzialne”.
Fundusz Rodziny Rockefeller zarządza stosunkowo niewielkim kapitałem w wysokości 130 milionów USD. To tylko jedna z wielu instytucji, które zarządzają różnymi częściami majątku, który blisko sto lat temu pozostawił po sobie wielki magnat naftowy. Fundusz skupia się głównie na działalności proekologicznej, walce o prawa kobiet i na budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.
Akcjom Exxon Mobil po komunikacie Fundacji Rockefellera nie stało się nic złego. Potaniały zaledwie o 0,4 procent. Zarówno analitycy giełdowi jak i rzecznik Exxon Mobil uważają, że ruch Rockefellerów nie jest zaskoczeniem, bo od lat są oni głośnymi krytykami zachowania amerykańskiej firmy w kwestii zmian klimatycznych.