Polacy biją rekordy w przenoszeniu kont bankowych

W 2015 roku Polacy przenieśli do konkurencji blisko 37 tys. rachunków bankowych poprzez system Krajowej Izby Rozliczeniowej. To dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. System ma jednak swoje wady, więc do korzystania z niego banki zachęcają premiami pieniężnymi.

Doprawdy imponujące są statystyki przeniesionych rachunków bankowych poprzez system OGNIVO, obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Wynik niemal 37 tys. klientów przeprowadzonych w 2015 r. ze swoimi kontami z jednego banku do drugiego to więcej, niż w latach 2013-2014 razem wziętych.

KIR ZBP przeniesione konta bankowe 2015KIR ZBP przeniesione konta bankowe 2015 źródło: KIR, ZBP

 

System OGNIVO jest bardzo praktyczny i pożyteczny. Pozwala przy okazji otwierania nowego rachunku na jednoczesne upoważnienie „nowego” banku do zamknięcia poprzedniego konta u konkurencji, a także do przeniesienia środków oraz ustalonych zleceń stałych i poleceń zapłaty. Niektóre banki deklarują też, że same poinformują pracodawcę klienta o zmianie numeru rachunku do przelewania wynagrodzenia.

Minusem systemu jest jednak to, że nie zawsze jego zakres wsparcia wystarcza. Automatycznej migracji ze starego na nowy rachunek nie podlegają m.in. historia operacji czy zapisane szablony z numerami rachunków. Klienci mają też w bankach inne produkty, np. kredyty, lokaty, IKE, IKZE, konta maklerskie czy rachunki do zarządzania jednostkami funduszy inwestycyjnych. Tego wszystkiego tak łatwo przenieść się już nie da.

Nic zatem dziwnego, że nawet jeśli Polacy otwierają nowe konto bankowe, to przynajmniej jakiś czas chcą jeszcze mieć do dyspozycji poprzednie. Porównanie tych 37 tys. przeniesionych przez OGNIVO rachunków w 2015 r. z łączną liczbą otwartych w tym czasie kont w bankach nie pozostawia żadnych wątpliwości. Według raportu „Polska bankowość w liczbach - 2015” Bankier.pl w Polsce przybyło w zeszłym roku ponad 1,2 mln ROR-ów.

A skąd ten nagły, dwukrotny skok liczby przeniesionych rachunków przez OGNIVO? Wskazówkę przynosi wykres w podziale na miesiące.

zbp kir przenoszone konta drugi wykreszbp kir przenoszone konta drugi wykres źródło: ZBP, KIR

Wyniki skoczyły w zeszłym roku szczególnie od października do końca roku. Tylko w ostatnim kwartale 2015 r. Polacy przenieśli przez OGNIVO niemal tyle rachunków, co przez cały 2014 r. Powód? Prozaiczny. Bank Credit Agricole w ramach promocji płacił nowym klientom po 100 zł za przeniesienie rachunku za pośrednictwem systemu OGNIVO. Notabene, obecnie płaci 250 zł (może widzieli Państwo telewizyjne reklamy z Karoliną Gruszką na kanapie), więc statystyki znów mogą podskoczyć.

Więcej o: