Producent sera chce pozwać twórców "Mody na sukces". Nie uwierzycie, z jakiego powodu

Producent włoskiego sera Grana Padano chce odszkodowania od twórców serialu "Moda na sukces". Włosi są zdania, że wypowiedź jednego z bohaterów mydlanej opery naraziła ich na gigantyczne straty.

Pochodzący z Niziny Padańskiej na północy Italii Grana Padano to jeden z najbardziej znanych włoskich serów. Produkowany jest od XII wieku z krowiego mleka, a za jego twórców uważa się cystersów.

Ostra rywalizacja włoskich serowarów

Okazuje się jednak, że Grana Padano nie znalazł uznania w oczach autorów oglądanego w stu krajach amerykańskiego serialu "Moda na sukces"

- O nie, kupiłem Grana Padano zamiast Parmigiano Reggiano - powiedział w jednym z ostatnio emitowanych odcinków grany przez Dicka Christie ochroniarz Charlie Webber.

Słowa zostały wypowiedziane w scenie przygotowywania kolacji z wyraźnym niesmakiem, co sugerowało, że Grana Padano jest gorszy niż Parmigiano Reggiano. Ten ostatni to mający równie długą tradycję ser z pobliskiej Emilii-Romanii. Christie popełnił spory nietakt, ponieważ Parmigiano Reggiano to największy rywal Grana Padano. Smakowo lokowany na podobnej półce, Parmigiano jest jednak nieco droższy.

Brak szacunku do sera znajdzie finał w sądzie?

Konsorcjum producentów Grana Padano chciało wyjaśnić sprawę zaraz po emisji odcinka, pod koniec kwietnia br. Doszukiwało się nawet błędu w tłumaczeniu listy dialogowej. Należąca do byłego premiera Silvio Berlusconiego telewizja Mediaset potwierdziła jednak, że taka kwestia rzeczywiście jest w scenariuszu.

Stefano Berni, przewodniczący Konsorcjum Ochrony Grana Padano podkreśla, że środowisko producentów jest smutne i zawiedzione "brakiem szacunku" wobec włoskiego przysmaku.

- Konsumentów w ogromnej liczbie krajów, do których może dotrzeć ten negatywny przekaz, są setki milionów - mówi Berni.

Wytwórcy Grana Padano podkreślają też, że komentarz bohatera opery mydlanej był "oszczerczy i pogardliwy", mówią o nielegalnej reklamie porównawczej i chcą rekompensaty.

Nie znamy sumy odszkodowania, wiadomo jednak, że gra idzie o dużą stawkę. USA są drugim, po Niemczech największym rynkiem sera Grana Padano na świecie. Sprzedaje się go tam 200 tysięcy kręgów rocznie, co daje włoskim producentom około 750 mln euro.