Producent sera chce pozwać twórców "Mody na sukces". Nie uwierzycie, z jakiego powodu

Producent włoskiego sera Grana Padano chce odszkodowania od twórców serialu "Moda na sukces". Włosi są zdania, że wypowiedź jednego z bohaterów mydlanej opery naraziła ich na gigantyczne straty.

Pochodzący z Niziny Padańskiej na północy Italii Grana Padano to jeden z najbardziej znanych włoskich serów. Produkowany jest od XII wieku z krowiego mleka, a za jego twórców uważa się cystersów.

Ostra rywalizacja włoskich serowarów

Okazuje się jednak, że Grana Padano nie znalazł uznania w oczach autorów oglądanego w stu krajach amerykańskiego serialu "Moda na sukces"

- O nie, kupiłem Grana Padano zamiast Parmigiano Reggiano - powiedział w jednym z ostatnio emitowanych odcinków grany przez Dicka Christie ochroniarz Charlie Webber.

Słowa zostały wypowiedziane w scenie przygotowywania kolacji z wyraźnym niesmakiem, co sugerowało, że Grana Padano jest gorszy niż Parmigiano Reggiano. Ten ostatni to mający równie długą tradycję ser z pobliskiej Emilii-Romanii. Christie popełnił spory nietakt, ponieważ Parmigiano Reggiano to największy rywal Grana Padano. Smakowo lokowany na podobnej półce, Parmigiano jest jednak nieco droższy.

Brak szacunku do sera znajdzie finał w sądzie?

Konsorcjum producentów Grana Padano chciało wyjaśnić sprawę zaraz po emisji odcinka, pod koniec kwietnia br. Doszukiwało się nawet błędu w tłumaczeniu listy dialogowej. Należąca do byłego premiera Silvio Berlusconiego telewizja Mediaset potwierdziła jednak, że taka kwestia rzeczywiście jest w scenariuszu.

Stefano Berni, przewodniczący Konsorcjum Ochrony Grana Padano podkreśla, że środowisko producentów jest smutne i zawiedzione "brakiem szacunku" wobec włoskiego przysmaku.

- Konsumentów w ogromnej liczbie krajów, do których może dotrzeć ten negatywny przekaz, są setki milionów - mówi Berni.

Wytwórcy Grana Padano podkreślają też, że komentarz bohatera opery mydlanej był "oszczerczy i pogardliwy", mówią o nielegalnej reklamie porównawczej i chcą rekompensaty.

Nie znamy sumy odszkodowania, wiadomo jednak, że gra idzie o dużą stawkę. USA są drugim, po Niemczech największym rynkiem sera Grana Padano na świecie. Sprzedaje się go tam 200 tysięcy kręgów rocznie, co daje włoskim producentom około 750 mln euro.

 

Więcej o:
Komentarze (17)
Producent sera chce pozwać autorów "Mody na sukces". Nie uwierzycie, z jakiego powodu
Zaloguj się
 • pierre_doleto

  Oceniono 6 razy 4

  A ten proces to dodatkowa reklama.
  Nie z nami te numery...makaroniarze.

 • darek.styczek

  Oceniono 3 razy 3

  Nie jestem pewien czy wśród grupy docelowej serialu jest aż tylu amatorów któregokolwiek z tych serów. Być może dzięki serialowi dowiedzieli się o ich istnieniu :)

 • w.zboralski

  Oceniono 1 raz 1

  Jak będą mieli szczęście, to uzyskają odszkodowanie większe od kwoty, jaką zarobili od XII wieku :P

 • amorvertical

  Oceniono 11 razy 1

  Jeden krąg sera waży 35 kg. x 200 tys= 7.000.000 kg. Żeby zrobić 1 kg sera potrzeba ok.10 litrów mleka. Czyli potrzeba ok. 70 mln litrów.
  Jak można wyprodukować 200 tysięcy kręgów sera rocznie i utrzymać jakikolwiek poziom? A to tylko eksport do USA. Gdzie Europa i Włochy?
  To tylko świadczy o tym, że Włosi to najwięksi oszuści na świecie:)

 • alpepe

  Oceniono 9 razy 1

  chyba ci Włosi mają ser zamiast mózgu.

 • otopolskiepieklo

  0

  widzę, że komentatorzy mają jak zwykle swietne pojecie o temacie, który komentuja :)))

 • i.l

  Oceniono 2 razy 0

  Jak taki mały region może produkować tyle sera w ,,najlepszej jakości''?
  To tak, jakby świnie z ,,najlepszym schabem na świecie,, rosły w dwa miesiące.

 • cyklista_ekonomista

  Oceniono 8 razy -4

  Przecież to świetnie zaplanowana kampania reklamowa. Jaki ułamek promila konsumentów słyszał wcześniej o tych serach?

 • real-meh

  Oceniono 6 razy -6

  Napisalem wam rano, ale pewnie nie doszlo. Przeczytajcie lead i pierwszy cytat. Wy na serio im placicie za to? Przeciez cytat na zupelnie odwrtony wydzwiek do lead.

  "Producent włoskiego sera Grana Padano chce odszkodowania od twórców serialu "Moda na sukces"."
  "- O nie, kupiłem Grana Padano zamiast Parmigiano Reggiano - powiedział w jednym z ostatnio emitowanych odcinków grany przez Dicka Christie ochroniarz Charlie Webber."

  Przeciez wlasciciel tej marki nie pozywalby kogos za to, ze ten reklamuje ich ser! To ja, po 10 latach za granica kraju rozumiem swoj wlasny jezyk lepiej niz ci wasi "dziennikarze"!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX