Popularna sieć kawiarni ma kłopoty. Oszukiwała na kawie

Amerykański sąd orzekł, że dwaj klienci Starbucks mogą domagać się odszkodowania za oszustwo sieci. Poszło o celowe oszczędzanie na mleku.

25 proc. napoju mniej

Dwóch klientów różnych kawiarni Starbucks w Stanach Zjednoczonych oskarżyło sieć o to, że kupowana przez nich caffe latte systematycznie zawierała o 25 proc. mleka mniej, niż zakłada przyjęta w 2009 roku receptura. Sieć miała w ten sposób oszczędzać miliony dolarów.

Siera Strumlauf z San Francisco i Benjamin Robles z miasteczka Carlsbad zwrócili uwagę na to, że obsługa w Starbucks używa dzbanków do podgrzewania mleka, w których linia wskazująca sugerowaną objętość napoju jest narysowana zbyt nisko, czego efektem jest brak 1/4 mleka w podawanej kawie.

 

Obsługa może przerobić kawę

Sądowi pomogło także drobne dziennikarskie śledztwo. Jeszcze przed wydaniem orzeczenia sądu, reporter Today Show - Jeff Rossen, postanowił sprawdzić, ile rzeczywiście mleka jest w latte Starbucksa. W tym celu kupił kawę w sześciu różnych miejscach Nowego Jorku. Żadna z jego sześciu latte nie zawierała 16 uncji napoju, jak podawano w reklamie. Jedna z nich miała mniej niż 12 uncji.

W odpowiedzi Starbucks nazwał eksperyment dziennikarza nienaukowym. Komentując pozew z Kalifornii przedstawiciele spółki uznali go za bezpodstawny. Rzecznik prasowy firmy powiedział, że jeśli klient nie jest zadowolony jak napój jest przygotowany, obsługa może zrobić go jeszcze raz.

Zobacz też: McCafe, Starbucks czy Costa? Która kawiarnia oferuje nam najlepszą kawę?

Więcej o:
Komentarze (63)
Popularna sieć kawiarni ma kłopoty. Oszukiwała na kawie
Zaloguj się
 • ggargi

  Oceniono 25 razy 23

  w USA klienci dostaną duże odszkodowanie od koncernu który na oszustwie zaoszczędził miliony. W Polsce sąd by puknął się w głowę i pogonił "oskarżycieli" a gdyby już doszło do "sprawy" to odszkodowanie wyniosło by góra równowartość dziennego utargu punktu sprzedaży.
  W Polsce sądy odszkodowania uważają za nieuzasadnione zarobkowanie pokrzywdzonych. Nie traktują odszkodowań wypłacanych poszkodowanym jako KARY dla sprawcy … z tych odszkodowań sprawcy sie śmieją bo im sie opłaca oszukiwać i płacić

 • kocurxtr

  Oceniono 15 razy 9

  a nie lepiej kupić sobie porządny ekspres, dobra kawę (np. mago, lub coś prosto z palarni )
  i mieć w Dudzie całe te korporacyjne śmieci ?

  taniej i smaczniej...

  no, chyba, że chodzi o lans....

 • rojberek

  Oceniono 17 razy 7

  Trzeba być niezłym frajerem, żeby kawę kupować za taką cenę. We Włoszech za wspaniałe espresso najczęściej płacę 1 Euro.

 • tomekg_lodz

  Oceniono 3 razy 3

  Dobra kawa (kg) z porządnej palarni w necie do kupienia za 100 ( 140 w sklepie stacjonarnym) dla klienta indywidualnego. Sieciówki kupują duuuużo taniej i gorszą i nie u nas tylko tam gdzie taniej. Zapewne bezpośrednio w palarniach we Włoszech ( we włoskim supermarkecie z cenę 1 paczki kawy w Polsce kupisz czteropak.) Z kilograma kawy mamy 140 kaw czyli jedna kawa to w detalu poniżej 1 zł, po cenach detalu u nas, niech pozostałe koszty to będzie 2 zł na jedną kawę ( dużo !!!) Czyli kawa za 5 zł to "dobry interes" za 7 "złoty" Za 10 zł rozbój w biały dzień ( wkład woda kawa prąd 1 zł czyli 10-krotne przebicie - a na alkoholu który jest podobno b. drogi max 2-3 krotne).
  I oni jeszcze na mleku oszukują ( rozwodnionym w czasie spieniania ;-) )
  PS Lepiej pójść do małej kawiarni gdzie przynajmniej wiemy jaką kawę pijemy. Inna sprawa, że to z reguły ta na "L" która tak jak herbata, też zresztą, na "L" uchodzi za symbol luksusu a jest jakościowym przeciętniakiem.

 • acototak

  Oceniono 3 razy 3

  Jedna uncja to π razy drzwi 30 ml. 16 uncji to prawie pół litra. Please, nie nazywajcie tego kawą.

 • cezar61

  Oceniono 2 razy 2

  Jak można oszukiwać na czymś, czego się w ogóle nie ma i nie sprzedaje. Czy ktoś kiedyś widział tam kawę????

 • maxym9

  Oceniono 2 razy 2

  Nie korzystam z sieciówek w Polsce ani z żadnych w centrach handlowych. Protestuję w ten sposób przeciw narzucanym cenom i przeważnie słabej jakości. We Włoszech, Niemczech takie dobre espresso to najczęściej 1 euro. A u nas? Od 6 zł za lurę

 • nie_z_rzeczownikami

  Oceniono 4 razy 2

  Stabucks omijam szerokim łukiem od momentu, gdy ich CEO stwierdził, że nie jest ważne jak będą stały akcje, ważne, że wspierają LGBT. No i najwyraźniej widać, że owszem wspierają, kosztem każdego klienta.

 • galtomone

  Oceniono 2 razy 2

  Szanowny Panie Redaktorze, Szanowna Redakcjo...

  to może jeszcze zapytajcie Starbunia jak to jest:

  - standardowa kawa w UK to 2 shoty espresso
  - standardowa kawa w PL to 1 shot espresso (za ten drugi trzeba już zaplacic ekstra)

  A cena kawy.... no ja wiem, w PL gdzie pracownik tej sieci zarabia polowe tego co w UK, gdzie koszty lokalu i pracodawcy sa niższe i gdzie kawy w kawie jest o polowe mniej (już się cen mleka nie czepiam bo jest tylko ponad 50% różnicy) kawa na szczęście tez jest o polowe tańsza - prawda?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX