Oto, co chce zrobić wicepremier Morawiecki abyśmy dużo oszczędzali i dobrze nam się powodziło

Ministerstwo Rozwoju pokazało cały projekt „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. W zakresie budowania oszczędności narodowych zakłada on m.in. przebudowę systemu emerytalnego i obniżenie podatku Belki.

Plan Morawieckiego zakłada wzrost stopy oszczędności brutto gospodarstw domowych z poziomu 1,7 proc. PKB do ponad 5 proc. w 2030 r.

Stopy oszczędności bruttoStopy oszczędności brutto Ministerstwo Rozwoju (Projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju)

Jak czytamy w dokumencie, w latach 2006-2014 sięgał on 2,2 proc. PKB, podczas gdy w Czechach wynosił 6,5 proc., w Niemczech - 11,1 proc., a średnia dla całej Unii Europejskiej to 7,4 proc.

Wartość oszczędności gosp. domowychWartość oszczędności gosp. domowych Ministerstwo Rozwoju (Projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju)

Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki ma plan. Czasem bardziej konkretny, czasem zdecydowanie ogólnikowy.

  • Przebudowa OFE. 75 proc. aktywów OFE (103 mld zł) w postaci akcji polskich ma zostać przekazane do Otwartych Funduszy Inwestycyjnych Polskich Akcji w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE). Reszta (35 mld zł) w postaci płynnych aktywów innych niż akcje polskie trafi do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

  • Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) - dobrowolnego III filara emerytalnego w sektorze przedsiębiorstw. Na etapie ich tworzenia byłyby obsługiwane przez Polski Funduszu Rozwoju (PFR TFI). Po osiągnięciu wieku emerytalnego do 25 proc. środków mogłoby zostać wypłacone emerytowi jednorazowo, reszta jako świadczenie cykliczne. Środki mogłyby być też przeznaczone na wkład własny przy nabyciu pierwszego mieszkania.

PPK - składki i zachętyPPK - składki i zachęty Ministerstwo Rozwoju (Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju - Program Budowy Kapitału)

  • Stworzenie Indywidualnych Planów Kapitałowych dla mikroprzedsiębiorstw

  • Uproszczenie IKE i IKZE (na razie nie uściślono w jaki sposób)

  • Umożliwienie inwestowania długoterminowego w nieruchomości komercyjne poprzez Publiczne Fundusze Nieruchomości. Miałaby to być spółka inwestująca wyłącznie w nieruchomości, notowana na giełdzie, przynosząca cykliczne dywidendy. 

  • Emisja obligacji premiowych oraz infrastrukturalnych dla inwestorów indywidualnych. Miesiąc temu Ministerstwo Rozwoju informowało, że obligacje infrastrukturalne byłyby zwolnione z podatku od zysków kapitałowych.

  • Obniżenie podatku od zysków kapitałowych dla inwestycji powyżej 12 miesięcy. Sugeruje się, że będzie to obniżka do 10 proc. (obecnie 19 proc.). Czytaj więcej: Wicepremier Morawiecki załatwi Polakom wyższe zyski z lokat. Bylebyśmy finansowali rozwój kraju 
  • Wsparcie systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. To element zaprezentowanego w czerwcu programu Mieszkanie Plus 
  • Zwiększenie korzyści pracodawców z włączania pracowników do grona właścicielskiego

 

Po co to wszystko? Gdybyśmy zaczęli dużo więcej oszczędzać, państwu udałoby się naraz odnieść kilka korzyści:

  • Naszymi oszczędnościami moglibyśmy napędzać inwestycje krajowe – to podstawa z punktu widzenia państwa. Jak mantra w planie Morawieckiego powtarzają się słowa, że oszczędności są fundamentalnym elementem wzmacniania gospodarki i wzrostu gospodarczego. Czytaj też: Ministerstwo Finansów zachęca obywateli - pożyczcie Polsce pieniądze z 500 plus.
  • Oddaliłoby problem pułapki demograficznej. Z próżnego i Salomon nie naleje, do ZUS-u już teraz trzeba dokładać. Pokolenie dzisiejszych 30-latków przechodząc na emerytury mogłoby liczyć na 20-25 proc. swojej ostatniej pensji. A tak - na wyższe emerytury zaoszczędzilibyśmy sami. Proste.

  • Ogólnie, jak zapisano w „Strategii (...)”, i trudno się z tym nie zgodzić, oszczędności „pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa i dobrobytu gospodarstw domowych”. A o to w końcu politykom chodzi.

Projekt „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” trafia teraz do konsultacji społecznych.

Więcej o: