Oto, co chce zrobić wicepremier Morawiecki abyśmy dużo oszczędzali i dobrze nam się powodziło

Ministerstwo Rozwoju pokazało cały projekt „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. W zakresie budowania oszczędności narodowych zakłada on m.in. przebudowę systemu emerytalnego i obniżenie podatku Belki.

Plan Morawieckiego zakłada wzrost stopy oszczędności brutto gospodarstw domowych z poziomu 1,7 proc. PKB do ponad 5 proc. w 2030 r.

Stopy oszczędności bruttoStopy oszczędności brutto Ministerstwo Rozwoju (Projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju)

Jak czytamy w dokumencie, w latach 2006-2014 sięgał on 2,2 proc. PKB, podczas gdy w Czechach wynosił 6,5 proc., w Niemczech - 11,1 proc., a średnia dla całej Unii Europejskiej to 7,4 proc.

Wartość oszczędności gosp. domowychWartość oszczędności gosp. domowych Ministerstwo Rozwoju (Projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju)

Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki ma plan. Czasem bardziej konkretny, czasem zdecydowanie ogólnikowy.

 • Przebudowa OFE. 75 proc. aktywów OFE (103 mld zł) w postaci akcji polskich ma zostać przekazane do Otwartych Funduszy Inwestycyjnych Polskich Akcji w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE). Reszta (35 mld zł) w postaci płynnych aktywów innych niż akcje polskie trafi do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

 • Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) - dobrowolnego III filara emerytalnego w sektorze przedsiębiorstw. Na etapie ich tworzenia byłyby obsługiwane przez Polski Funduszu Rozwoju (PFR TFI). Po osiągnięciu wieku emerytalnego do 25 proc. środków mogłoby zostać wypłacone emerytowi jednorazowo, reszta jako świadczenie cykliczne. Środki mogłyby być też przeznaczone na wkład własny przy nabyciu pierwszego mieszkania.

PPK - składki i zachętyPPK - składki i zachęty Ministerstwo Rozwoju (Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju - Program Budowy Kapitału)

 • Stworzenie Indywidualnych Planów Kapitałowych dla mikroprzedsiębiorstw

 • Uproszczenie IKE i IKZE (na razie nie uściślono w jaki sposób)

 • Umożliwienie inwestowania długoterminowego w nieruchomości komercyjne poprzez Publiczne Fundusze Nieruchomości. Miałaby to być spółka inwestująca wyłącznie w nieruchomości, notowana na giełdzie, przynosząca cykliczne dywidendy. 

 • Emisja obligacji premiowych oraz infrastrukturalnych dla inwestorów indywidualnych. Miesiąc temu Ministerstwo Rozwoju informowało, że obligacje infrastrukturalne byłyby zwolnione z podatku od zysków kapitałowych.

 • Obniżenie podatku od zysków kapitałowych dla inwestycji powyżej 12 miesięcy. Sugeruje się, że będzie to obniżka do 10 proc. (obecnie 19 proc.). Czytaj więcej: Wicepremier Morawiecki załatwi Polakom wyższe zyski z lokat. Bylebyśmy finansowali rozwój kraju 
 • Wsparcie systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. To element zaprezentowanego w czerwcu programu Mieszkanie Plus 
 • Zwiększenie korzyści pracodawców z włączania pracowników do grona właścicielskiego

 

Po co to wszystko? Gdybyśmy zaczęli dużo więcej oszczędzać, państwu udałoby się naraz odnieść kilka korzyści:

 • Naszymi oszczędnościami moglibyśmy napędzać inwestycje krajowe – to podstawa z punktu widzenia państwa. Jak mantra w planie Morawieckiego powtarzają się słowa, że oszczędności są fundamentalnym elementem wzmacniania gospodarki i wzrostu gospodarczego. Czytaj też: Ministerstwo Finansów zachęca obywateli - pożyczcie Polsce pieniądze z 500 plus.
 • Oddaliłoby problem pułapki demograficznej. Z próżnego i Salomon nie naleje, do ZUS-u już teraz trzeba dokładać. Pokolenie dzisiejszych 30-latków przechodząc na emerytury mogłoby liczyć na 20-25 proc. swojej ostatniej pensji. A tak - na wyższe emerytury zaoszczędzilibyśmy sami. Proste.

 • Ogólnie, jak zapisano w „Strategii (...)”, i trudno się z tym nie zgodzić, oszczędności „pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa i dobrobytu gospodarstw domowych”. A o to w końcu politykom chodzi.

Projekt „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” trafia teraz do konsultacji społecznych.

Więcej o:
Komentarze (139)
Oto, co chce zrobić wicepremier Morawiecki abyśmy dużo oszczędzali i dobrze nam się powodziło
Zaloguj się
 • Zygmunt Ochniowski

  Oceniono 50 razy 42

  Fajne. Jeden punkt jest super . Składki z III filara po osiągnięciu wieku emerytalnego MOGŁYBY być wypłacone jednorazowo DO 25 % .. Szczególne to DO jest istotne bo 0,1 % też mieści się w DO . Po tym jednym punkcie dalej nie warto czytać bo znowu władza chce wyciągnąć pieniądze od frajerów .

 • dzidka_be

  Oceniono 63 razy 35

  Niech pan minister Morawiecki zechce przyjąć do wiadomości, że o swoje oszczędności zatroszczę się sama. Nie potrzebuję pomocy ani w ich odkładaniu, ani (tym bardziej) w wydzielaniu, kiedy zechcę z nich skorzystać.
  Na emeryturę od państwa nie liczę od dawna, chociaz nigdy nie liczyłam mniej, niż za "dobrej" zmiany. "Dobra" zmiana na moje oszczędności w ramach jej genialnych planów niech również nie liczy.

 • alexmac

  Oceniono 27 razy 25

  Jak na razie, to w kwestii oszczędzania zauważyłem następujące zmiany lub planowane zmiany:

  1. Rząd wprowadził podatek bankowy skutkujący jeszcze niższym oprocentowaniem lokat i jeszcze wyższymi opłatami za posiadanie konta.

  2. Rząd aktualnie pracuje nad ustawą, która pozwala rządowi przejąć część oszczędności obywateli, gdy zabraknie mu pieniędzy (tak jak zrobiono kiedyś na Cyprze). Wprawdzie ustawa ta jest wymagana przez Unię, ale np. w sprawie uchodźców polski rząd nie zamierza się dostosowywać do wymogów unijnych, a tu nie ma żadnych zastrzeżeń.

  3. Rząd prowadzi politykę rozdawnictwa na kredyt, która prowadzi prosto do osłabienia złotówki, więc oszczędzanie, przynajmniej w walucie krajowej, ma coraz mniej sensu.

  4. Rząd utrudnia życie tym obywatelom, którzy swoje oszczędności złotówkowe chcieliby ulokować w czymś pewniejszym niż złotówka lub inne waluty (też obecnie niepewne - zob. funt po Brexicie): w ziemię rolną już nie wolno inwestować, a zakup złota ma być wkrótce rejestrowany jak telefony na kartę (czyli ewentualne oszczędności w złocie będą podlegać konfiskacie tak jak lokaty bankowe).

  Zostają więc (na razie) inwestycje w mieszkania lub działki budowlane w mieście, ale do tego potrzebne są grubsze pieniądze, większość obywateli (tych, którzy cokolwiek oszczędzają) nie stać na taki zakup.

 • qqracza

  Oceniono 10 razy 10

  Przetłumaczę ten plan:
  1. Musimy zagrabić kaskę z OFE, bo nie stać nas na 500+
  2. Pomimo zagrabienia nadal nie będzie nas stać na 500+ więc więc sami odkładajcie na emerytury. Wtedy je znów zagrabimy.
  To szczery i prosty plan.

 • kater-11

  Oceniono 7 razy 7

  Widać intelekt po ojcu , czyli ...klęska murowana .

 • Helena Kowalska

  Oceniono 7 razy 7

  Ministerek sam sobie oszczędzaj ,nie wyłudzaj pieniędzy od ludzi ,by tobie żyło się lepiej na starość.

 • representation1

  Oceniono 7 razy 7

  Zysk pójdzie do kieszeni banków
  ----------------------------------------
  A koszty na barki konsumentów.

  Jeśli obniży się podatek Belki od oszczędności, to banki natychmiast obniżą oprocentowanie lokat.

 • gwlazlo

  Oceniono 6 razy 6

  Przeraża mnie myśl, że ten facet sprawował kiedyś kierownicze (dyrektorskie) stanowisko w banku. Koszmarny populista i ekonomiczny oszust..

 • ercu

  Oceniono 6 razy 6

  Panie Morawiecki prawa jest prosta i chyba tylko Pan na to nie wpadl: Jak będę miał z czego to zaoszczędzę. Tylko tyle, zadne prawo wprowadzone przez sejm nie zmusi, czy nie umożliwi oszczedzania jesli nie bedzie z czego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX