Chińczycy przejmą LOT? Ta transakcja byłaby korzystna dla obydwu stron

Chiński przewoźnik Air China jest zainteresowany przejęciem 49 proc. akcji Polskich Linii Lotniczych LOT.

W ciągu kilku dni w Polsce ma się zjawić delegacja chińskiego inwestora, wtedy też dojdzie do rozmów obu stron, z udziałem przedstawicieli przewoźnika i resortu skarbu - podaje rp.pl.

Polski rząd szuka inwestora dla narodowego przewoźnika, gdyż nie może go wspomóc zastrzykiem finansowym. To efekt pomocy publicznej udzielonej LOT-owi w 2012 roku.

Korzyści dla obu stron

W grę wchodzi przejęcie 49 proc. udziałów w LOT, na tyle zezwala bowiem prawo Unii Europejskiej. Mówi się, że Chińczycy mieliby zapłacić za nie około 100 mln dolarów.
Transakcja mogłaby być korzystna dla obu stron. Polski przewoźnik chce bowiem rozwijać sieć połączeń w Azji, planuje loty do co najmniej jednego chińskiego miasta poza Pekinem. Chińczycy z kolei zainteresowani są inwestycjami w Europie, a Air China chce otworzyć połączenie z Warszawą.

Oba kraje deklarowały głębszą współpracę podczas wizyty przywódcy Chin Xi Jinpinga w Warszawie w czerwcu br.

Długa droga do końca transakcji

Nic nie wskazuje jednak na szybkie zakończenie rozmów. Jak powiedział Reutersowi wicepremier Mateusz Morawiecki, "zwykle droga do finalizacji takiej transakcji jest bardzo długa".

W środę rzecznik LOT Adrian Kubicki w komentarzu udzielonym agencji powiedział, że "nie ma wiedzy o współpracy kapitałowej LOT i Air China".

- Mamy komercyjną współpracę z Air China, którą chcemy rozwijać w odniesieniu do trasy Warszawa-Pekin - dodał Adrian Kubicki.

CHINA-WHO/XICHINA-WHO/XI POOL / REUTERS / REUTERS

Czy LOT przetrwa

To kolejna próba znalezienia inwestora dla LOT-u, jednej z najstarszych linii lotniczych na świecie, która od lat, z różnym skutkiem, stara się sprostać konkurencji tanich linii lotniczych czy większych tradycyjnych przewoźników. Wcześniej mówiło się o Turkish Airlines, niemieckiej Lufthansie i amerykańskim Indigo Partners.

W 2012 roku LOT został uratowany przed bankructwem dzięki pomocy publicznej w wysokości ponad 500 milionów złotych. W najlepszym od lat, 2014 roku, przewoźnikowi udało się nawet wypracować 99,4 mln zł zysku operacyjnego.

LOT jest stosunkowo niewielkim przewoźnikiem, który w przyszłym roku będzie dysponował ośmioma Boeingami 787 Dreamliner. Firma obsługuje ponad 200 lotów dziennie i przewozi około 5 milionów pasażerów rocznie.