Ponadprzeciętne zyski. Fundusz-rekordzista osiągnął 2100 procent w półtora roku

Konserwatywne podejście, oparte na analizie podaży i popytu na surowce, pozwoliło chińskiemu funduszowi hedgingowemu osiągnąć gigantyczne zyski.

Sytuację na chińskim rynku surowców trudno nazwać spokojną. Zimą i wczesną wiosną ceny kilku z nich podskoczyły o ponad 50 procent, później część z nich zanotowała równie spektakularne spadki. Świetną ilustracją tego zjawiska są notowania kontraktów terminowych na pręty zbrojeniowe na giełdzie w Szanghaju. Od początku grudnia do połowy kwietnia zyskały 66 procent, by w następnym miesiącu spaść o 28 procent. Później nastąpił wzrost o 35 procent, wreszcie w połowie sierpnia trend odwrócił się po raz kolejny, a notowania spadły o 10 procent.

Nieprzeciętnie rozhuśtany rynek i ogromna zmienność dają szanse na ponadprzeciętnie zyski, jednak mało komu udaje się ją wykorzystać. Takim wybitnym fachowcem (lub wybitnym szczęściarzem) okazał się 37-letni Wang Bing. Jego fundusz Guli Trend Aggressive Strategy tylko w tym roku zyskał 750 procent. Natomiast zysk liczony od marca 2015 r. to niewiarygodnie 2100 procent. Tak imponujące wyniki udało się osiągnąć w czasie, gdy wiele innych funduszy hedgingowych ma poważne kłopoty i musi sobie radzić z odpływem klientów.

DLOLODLOLO Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Cytowany przez agencję Bloomberg Wang twierdzi, że udało mu się niemal perfekcyjnie zgrać decyzje inwestycyjne ze zmianami trendu. Pod koniec ubiegłego roku, gdy ceny kontraktów na pręty osiągnęły minimum na poziomie około 1600 juanów, zajął długą pozycję, spodziewając się, że ograniczenia w produkcji wywołają wzrost cen. Zamknął ją 22. kwietnia, a więc bardzo blisko szczytu notowań.

Dodatkowo dzięki zastosowaniu dźwigni finansowej zyski funduszu okazały się wielokrotnie wyższe niż zmiana cen kontraktów. Wang podkreśla też, że bliskie jest mu długoterminowe podejście do inwestycji. Natomiast konkurenci, którzy stosują day trading (otwierają i zamykają pozycje tego samego dnia) ułatwiają mu pracę, bo dzięki nim trendy na rynku stają się wyraźniejsze.

Fundusz zarządza środkami powierzonymi mu przez samego Wanga oraz niewielką grupę klientów. Po tym, gdy zarządzający zrealizował zyski i wycofał z niego część środków, w portfelu pozostaje kwota około 49 mln juanów (7,4 mln dolarów). Fundusz jest niedostępny dla nowych inwestorów.