Xiaomi zaprezentowało smartfona, którego ekran praktycznie nie ma ramki. Wygląda obłędnie

Daniel Maikowski
Xiaomi Mi Mix to 6,4-calowy phablet, którego wyświetlacz zajmuje ponad 91,3 procent powierzchni przedniego panelu. Oznacza to, że urządzenie jest praktycznie pozbawione ramki.

Jakiś czas temu zachwycaliśmy się koncepcyjnym smartfonem Sharpa, z ekranem 5,2 cala, który zajmuje ok. 90 proc. powierzchni przedniego panelu urządzenia.

Najwyraźniej pomysł "bezramkowego" smartfona spodobał się również chińskiemu Xiaomi. Koncern z Haidian zaprezentował właśnie koncept 6,4-calowego phabletu, w przypadku którego pokrycie przedniego panelu wynosi - bagatela - 91,3 proc. 

Jeszcze bardziej niezwykły jest fakt, że koncepcyjne urządzenie Xiami posiada już swoją nazwę (Mi Mix) oraz datę premiery, któa zaplanowana została na 4 listopada. Początkowo urządzenie będzie dostępne tylko w Chinach w cenie 3,499 juanów (ok. 516 dolarów). Niewykluczone, że w przyszłości zawita również na inne rynki.

 

Gdzie się podział głośnik?

Stworznie smartfona bez ramki wymagało od inżynierów Xiaomi kilku śmiałych konstrukcyjnych zabiegów, które związane były m.in. z przeniesieniem czujnika, zbliżeniowego, głośnika rozmów oraz przedniej kamerki do selfie.

Największym wyzwaniem było oczywiście znalezienie alternatywy dla głośnika, który w 99 proc. smartfonów znajduje się właśnie na przedniej ramce urządzenia. W jaki sposób inżynierowie z Xiaomi poradzili sobie z tym problemem?

Mi Mix zostal wyposażony w kontwerter sygnału cyfrowego na analogowy. Sygnał ten jest następnie transmitowany za pośrednictwem głośnika piezoelektrycznego, który generuje dźwięk, wykorzystując do tego metalowe elementy znajdujące się wewnątrz telefonu. Mówiąc prościej - Mi Mix nie ma głośnika. Ten smartfon jest głośnikiem.

Na dolnej krawędzi umieszczono ultradźwiękowy czujnik oraz 5-megapikselowy aparat do selfie, który ma być o 50 proc. mniejszy od rozwiązań konkurentów.

Smartfon niemal w całości został wykonany ze szkła ceramicznego. Włączając w to znajdujące się na bocznej krawędzi przyciski. Trzeba przyznać, żę efekt końcowy wygląda piorunująco. Zresztą, wystarczy spojrzeć na poniższe zdjęcie. 

Xiaomi Mi MixXiaomi Mi Mix fot. Xiaomi

Pełna specyfikacja urządzenia przedstawia się następująco:

  • 6,4-calowy ekran (240x1080 Mpx)
  • układ Snapdragon 821
  • 4/6 GB pamięci RAM
  • 128/256 GB pamięci wewnętrznej
  • aparat 16 Mpx (f/2.0, dual LED)
  • bateria 4400 mAH
  • czytnik linii papilarnych
Więcej o: