Zaskakujące wyniki kwartalne Facebooka. Wzrost zysku o 166 procent. "Zadziwiająca firma"

Robert Kędzierski
Facebook ogłosił wyniki za trzeci kwartał. Pomimo imponujących zysków giełda zareagowała chłodno.

Opublikowane dziś wyniki Facebooka zaskakują. Przychody w trzecim kwartale sięgnęły imponującej kwoty 7,01 mld dol. – wzrosły w stosunku do danych sprzed roku aż o 55,8 proc. To więcej niż się spodziewano - analitycy przewidywali wynik na poziomie 6,92 miliarda.

Czytaj też: Jak zarabia Facebook? Zbierając o tobie 98 różnych informacji.

Zysk wyniósł 2,4 mld dol., był więc aż o 166 procent większy niż rok temu..  

Kurs lekko w dół, potem w górę, potem w dół

W odróżnieniu do poprzednich wyników giełda zareagowała chłodno. Akcje potaniały o 1,8 procenta. Kapitalizacja firmy spadła do 360 miliardów dolarów.

Po kilkunastu minutach kurs zaczął się nieco podnosić, nadal jednak akcje są tańsze niż przed ogłoszeniem wyników. Jest to związane z tym, że w roku 2017 na portalu będzie wyświetlać się mniej reklam.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że od początku roku kurs akcji Facebooka zwiększył się o 20 procent.

Dzisiejsze wahania mogą mieć więc źródło nie w wynikach serwisu, a w przewidywaniach dotyczących wyników wyborów prezydenckich. Poniższy wykres prezentuje gigantyczny wzrost wartości serwisu od debiutu na giełdzie. 

Wzrost wartości kursu FacebookWzrost wartości kursu Facebook Fot. Investing.com

Spadek odnotowali wszyscy technologiczni giganci: Amazon -2,5%, Alphabet (Google) -2,1%, Microsoft -0,6%. Ogłoszenie wyników kwartalnych Facebooka pechowo zbiegło się z negatywnymi sygnałami z rynku. 

Urządzenia mobilne: żyła złota

Facebook nie ma już żadnego problemu z zarabianiem na użytkownikach smartfonów. Wall Street Jornal zauważa, że generują oni 84 procent przychodu z reklam. Rok temu było to 78 procent.

W drodze po 2 miliardy użytkowników

Bardzo dobre są też statystyki świadczące o przyroście użytkowników. Z serwisu korzysta dziś aktywnie 1,79 mld osób miesięcznie. W tym z platformy mobilnej 1,66 miliarda. Dziennie z Facebooka korzysta 1,18 mld użytkowników (1,09mld z urządzeń mobilnych). To wzrost o 22 procent. 

Zuckerberg stawia na wideo

Michael Pachter komentujący wyniki dla USA Today stwierdził, że Facebook to "zadziwiająca firma". Jego zyski rosną szybciej niż liczba nowych użytkowników. Kwartał podsumował też Mark Zuckerberg.

Właśnie przedstawiliśmy wyniki kwartalne i postępy w czynieniu świata lepiej połączonym. Nasza społeczność ma teraz 1,8 miliarda użytkowników. Osiągnęliśmy też ważny krok milowy: dziennie z aplikacji korzysta 1,2 miliarda osób. 
Najważniejszym celem jest dla nas lepsze wyeksponowanie wideo. Ludzie tworzą i przesyłają więcej filmów niż kiedykolwiek, a zatem tworzymy nowe narzędzia, które pozwalają lepiej wyrazić się w ten właśnie sposób. 
Od maja liczba osób korzystających z Facebook Live wzrosła czterokrotnie. Niecałe trzy miesiące temu uruchomiliśmy Instagram Stories  -  z usługi korzysta już 100 milionów osób dziennie. Dlatego w ciągu kilku następnych miesięcy będziemy wprowadzać więcej narzędzi do komunikacji wizualnej. 

- napisał Zuckerberg na swoim profilu

Zobacz także WIDEO: Jest już serial transmitowany przez Facebook Live - czy taka będzie przyszłość telewizji?

Więcej o: