Gigantyczne odszkodowanie dla PKP InterCity za Pendolino. Alstom ma zapłacić 50 mln euro

PKP Intercity może otrzymać nawet 50 mln euro w ramach odszkodowania od francuskiego koncernu Alstom. Chodzi o sprawę opóźnień w dostawie pociągów Pendolino dla polskiego przewoźnika

PKP Intercity wygrało spór z francuskim Alstomem przed Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Informację tę potwierdził rzecznik spółki Cezary Nowak. Sprawa dotyczyła opóźnień w dostawach pociągów Pendolino.

- Zakończyło się postępowanie przed Sądem Arbitrażowym pomiędzy PKP Intercity a producentem taboru na korzyść spółki PKP Intercity - poinformował Nowak w rozmowie z serwisem "Rynek Kolejowy". Z informacji Radia Zet wynika, że wysokość zadośćuczynienia dla PKP Intercity wyniesie aż 50 mln euro.

Perturbacje z Pendolino

Przypomnijmy, że w 2011 roku PKP Intercity złożyło zamówienie na 20 pociągów Pendolino od francuskiego producenta, firmy Alstom. Kontrakt opiewał na kwotę 665 mln euro. Ze względu na liczne problemy producenta m.in. problemy z uzyskaniem homologacji doszło jednak do opóźnienia w dostawach pociągów.

Pierwsze 8 pociągów Pendolino wraz z dopuszczeniem do eksploatacji miało trafić do polskiego przewoźnika w maju 2014 roku.Tak się jednak nie stało, a PKP Intercity rozpoczęło naliczanie kar umownych dla Alstomu.

Francuzi tłumaczyli, że nie mogli dostarczyć pojazdów wraz z wymaganym w kontrakcie systemem sterowanie ERMTS poziom 2, ze względu na niedostatki w polskiej infrastrukturze kolejowej.  PKP Intercity nie chciało z kolei odbierać pociągów bez homologacji i funkcjonującego systemu.

Ostatecznie, po kilku miesiącach negocjacji, pociągi Pendolino trafiły na polskie tory w grudniu 2014 roku. Nie zakończyło to jednak sporu pomiędzy PKP Intercity i Alstomem

Polacy stworzyli najpiękniejszy pociąg. Dostali za to 'przemysłowego Oskara'

Więcej o:
Komentarze (62)
Gigantyczne odszkodowanie dla PKP InterCity za Pendolino. Alstom ma zapłacić 50 mln euro
Zaloguj się
 • kowalcyk

  Oceniono 4 razy 4

  Jak widać zagranicznymi koncernami nie ma co się zbytnio podniecać, nie są żadnym wzorem rzetelności, nie brakuje na ich koncie wpadek.

 • siekier35

  Oceniono 7 razy 3

  kurde,ale premie polecą dla zarządu....

 • malwoj

  Oceniono 5 razy 3

  Oby to polskie koleje nie zostały zmuszone do zapłaty Alstomowi odszkodowania za brak warunków odbioru. Przecież z tego co się jeszcze niedawno pisało ta sprawa była polubownie załatwiona.. Czyżby kolejna "dobra zmiana"?

 • 10robo10

  Oceniono 15 razy 3

  Trochę na 500+ będzie

 • alojzy132

  Oceniono 6 razy 2

  Czytamy "poinformował Nowak "

  Który? :-)))))

 • newpatric

  Oceniono 2 razy 2

  Brawo.

 • jezuitaitamta

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego cały czas mi się zdawało, że Pendolino to włoska firma?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX