Dolar nie był tak drogi od 2002 roku. Coraz bliżej 4,30 zł

Złoty w piątek silnie osłabia się do dolara. Za amerykańską walutę tak dużo trzeba było ostatnio płacić czternaście lat temu. To efekt decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Złoty zaczął osłabiać się już w środę wieczorem. Po tym, jak Fed ogłosił, że podniesie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych, kurs USD/PLN poszedł mocno w górę - kształtował się na poziomie 4,19-4,21 zł, co oznaczało wzrost o 5 groszy.

Dziś od rana złoty także się osłabiał do dolara, ale wyraźny ruch zaczął się w okolicach południa. Notowania wystrzeliły do 1,5 proc., do blisko 4,28 zł za dolara, co oznaczało wzrost o około 6 groszy.

Notowania dolara amerykańskiego wobec złotegoNotowania dolara amerykańskiego wobec złotego źródło: investing.com

Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) podniosła wczoraj stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego, do przedziału 0,5-0,75 proc. Jednocześnie Fed poinformował, że w 2017 r. można spodziewać się trzech podwyżek i przedstawił nowe prognozy gospodarcze dla całego świata. W reakcji dolar umacnia się wyraźnie wobec euro - teraz jest na najwyższym poziomie od 2003 roku.

Co oznacza decyzja Fed? Czytaj więcej na ten temat tutaj.

Co nas może czekać dalej? Analityk walutowy Marcin Kiepas uważa, że ponoszenie stóp procentowych w USA (zaostrzenie polityki monetarnej) połączone z bardzo luźną polityką monetarną w strefie euro oznacza, że kurs euro do dolara osiągnie parytet - zrówna się - na początku przyszłego roku.

"Jeżeli ten obraz uzupełnić o rozczarowujące wyniki polskiej gospodarki, ryzyko cięcia ratingu, utrzymujący się spór polityczny, słabe postrzeganie rynków wschodzących, a przede wszystkim wobec braku widoków na podwyżkę stóp przez RPP przed 2018 r., to trzeba przyzwyczaić się do wysokich kursów głównych walut. Trzeba też oswoić się z myślą, że za euro i dolara przyjdzie nam zapłacić w przyszłym roku po 4,40 zł." - pisze analityk w komentarzu.

Notowania złotego wobec innych głównych walut wyglądają dziś spokojnie. Do franka i euro złoty traci około 0,2-0,3 proc. Tuż po południu za jedno euro trzeba było płacić około 4,44 zł, a za franka szwajcarskiego ok. 4,14 zł. Więcej złoty traci do funta, około 0,7 proc., do poziomu 5,32 zł.

Zobacz też: PKB rośnie najwolniej od 3 lat, ale konsumpcja wzrasta. Co jest przyczyną? Wyjaśniamy

Więcej o: