Wielki kontrakt Macierewicza. "Polska nikomu nie zagraża, ale Polska będzie się zdecydowanie broniła"

Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej oraz spółka MESKO, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podpisały wart 932,2 mln zł kontrakt na dostawę 1300 przeciwlotniczych pocisków rakietowych bliskiego zasięgu Piorun oraz 420 mechanizmów startowych do nich.

Kontrakt ma być zrealizowany w latach 2017-2022. - To nie jest byle jaka umowa. To jest jeden z większych kontraktów, co więcej - takich, które będą realizowane już począwszy od 2017 r. - komentował podczas podpisania umowy minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Rakiety Piorun są bronią defensywną. - Polska jest krajem pokojowym. Polska nikomu nie zagraża, ale Polska będzie się zdecydowanie broniła i każdy agresor musi mieć świadomość, że napotka nie tylko jednostki operacyjne, ale także obronę terytorialną kraju wyposażoną w najnowocześniejszą obronną broń – dodał Macierewicz.

Minister obrony narodowej dodał przy tym, że wszystkie pieniądze przewidziane w tegorocznym budżecie na modernizację techniczną wojska zostały wydane. Dotyczy to zarówno zaopatrzenia jednostek operacyjnych, jak i Wojsk Obrony Terytorialnej, które mają powstać od przyszłego roku.

- Zakłady MESKO dostarczają właśnie znakomity produkt. Dzisiaj ta broń - polska - staje się elementem kluczowym dla polskiej armii – cieszy się Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Rakiety Piorun przeznaczone są do zwalczania śmigłowców, samolotów i rakiet znajdujących się na pułapach od 10 m do ok. 4 km oraz w odległości od 500 m do ponad 6 km. Ich celowniki termalne są przystosowane zarówno do pracy w dzień, jak i w nocy. Zapalniki zbliżeniowe pozwalają niszczyć cele bez fizycznego trafienia.

Ceremonia podpisania umowy odbyła się z udziałem parlamentarzystów z woj. świętokrzyskiego (zakłady MESKO znajdują się w Skarżysku-Kamiennej). Państwo wiecie, jak o nich mówią? Scyzoryki - żartował Macierewicz, gdy posłów i senatorów zaproszono do wspólnego zdjęcia. - To jest najnowocześniejszy scyzoryk ze Świętokrzyskiego - odpowiedział, wskazując na makietę Pioruna, przewodniczący senackiej komisji obrony Jarosław Rusiecki z PiS.

Więcej o: