NBP może w tym roku wpłacić do budżetu naprawdę duuużo

Na początku grudnia ubiegłego roku pisaliśmy, że zdaniem analityków, NBP może dorzucić do budżetu na ten rok nawet więcej niż 9 mld zł. W tym tygodniu sam bank centralny dostarczył danych, które mogą być potwierdzeniem tek tezy.

Ustawa budżetowa na 2017 rok przewiduje ostrożnie, że Narodowy Bank Polski wpłaci do państwowej kasy ponad 627 mln zł, czyli 95 proc. swojego zysku. Jak się jednak okazuje ta wpłata może być znacząco wyższa.

Analitycy mBanku szacowali w grudniu, że może to być nawet ponad… 10 mld zł. Przewidywania ich opierały się jednak tylko na własnych szacunkach. Teraz, zdaniem ekspertów, mocnych dowodów dostarcza sam NBP publikując informację o stanie aktywów rezerwowych Polski. Otóż na koniec grudnia miały one wartość ponad 457,7 mld zł, czyli były aż o… 109 mld zł wyższe niż rok temu.

A co to są aktywa rezerwowe? To w największym skrócie zagraniczne waluty przechowywane przez NBP, także w formie różnorakich aktywów finansowych, jak np. lokaty, złoto, rządowe papiery wartościowe. I to zysk lub strata na tych instrumentach finansowych, uwzględniający aktualny kursu złotego, wpływa na roczny wynik banku.

Rafał Mundry, doktorant Instytutu Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Wrocławskiego sugeruje w związku z tym, że osłabienie złotego mocno wpłynie na zysk NBP za 2016 rok. Potwierdzają to też eksperci mBanku.

Na oficjalne dane o zysku NBP musimy jeszcze trochę poczekać, ale gdyby rzeczywiście szacunki się potwierdziły, to zysk banku byłby prawie połową kwoty, jaką tym roku pochłonie program Rodzina 500+.

Więcej o: